O Jokerze w „Czasie Fantastyki”

|

autor:

|

kategorie:

W najnowszym numerze „Czasu Fantastyki” czytelnicy mogą przeczytać 11 stronicowy artykuł na temat Jokera, który na stronie pisma został opisany następująco:

Michał „Chudy” Chudoliński: Joker – szaleniec, zbrodniarz, orędownik chaosu

Powszechnie uznaje się, że to Bill Finger, scenarzysta pierwszych historii o Batmanie, odpowiada za wypracowanie konceptu postaci. Zainspirowany filmem „The Man Who Laughs” z 1928 roku, Finger pokazał Robertowi Kane’owi (pełnoprawny autor Mrocznego Rycerza) zdjęcie Condrada Veidta, odgrywającego w nim główna rolę Gwynplaine’a, oznajmiając: „Oto Joker”. Wielu jednakże sprzeciwia się takiej kolejności wydarzeń. Najwięcej do powiedzenia w tej kwestii miał Jerry Robinson, jeden z „autorów widmo” Boba Kane’a, nakładający tusz na jego prace oraz często wyręczający go w rysowaniu kadrów. Robinson w wywiadach przypisywał sobie wymyślenie postaci clowna-kryminalisty, co później byłego negowane przez Kane’a. Twórca Batmana przyznał, co prawda, że Robinson przyszedł pewnego dnia do pracy z kartą Jokera, jako inspiracją dla figury powołanie czarnego charakteru, ale jednocześnie podkreślał wkład Fingera jako bardziej istotny.

Za nadesłanie informacji dziękujemy Chudemu.



dni
7
2
7
godzin
2
2
minut
4
4
sekund
5
7

Forum

Update



Już wkrótce

  • "Batman: Sekta" (WKDCBiZ) – 08 października 2025
  • "The Flash" w TVN – 10 października 2025
  • "Batman Detective Comics. Gothamski Nokturn: Intermezzo. Tom 4" – 15 października 2025
  • "Batman: Trybunał Sów" (DC Compact) – 15 października 2025
  • "Batman: Rok Pierwszy" (DC Compact) – 15 października 2025

Kalendarium

Ups, chyba jakiś klown wyrwał dzisiejszą kartkę z naszego kalendarza. Po więcej informacji odnośnie innych dat odsyłamy do działu kalendarium >>>

Sonda

Kto powinien być głównym złoczyńcą w „The Batman, Part II”?









Zobacz wyniki