Forum
Już wkrótce
  • "JLA - Liga Sprawiedliwości: Saga o błyskawicy" (WKDCBiZ) - 24 kwi 2024,
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 2" - 15 maj 2024,
  • "Nightwing. Bitwa o serce Blüdhaven. Tom 2" - 29 maj 2024,
  • "Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 2" - 29 maj 2024,

“Porażający finał… to więcej niż wyjątkowy film o superbohaterze, to mistrzowska produkcja wykraczająca poza filmowe standardy”
– Kenneth Turan, Los Angeles Times

Legenda znajdzie swój finał.
„MROCZNY RYCERZ POWSTAJE”

na DVD i Blu-ray 28 listopada!

Film dostępny będzie na DVD i Blu-ray w specjalnych 2-płytowych wydaniach.

Oraz w Limitowanych edycjach kolekcjonerskich z albumem na Blu-ray i DVD

MROCZNY RYCERZ TRYLOGIA

Trylogia dostępna będzie tylko w sklepach EMPIK i na empik.com


„Mroczny Rycerz powstaje” zadebiutuje 28 listopada na DVD i Blu-ray w ofercie Warner Home Video i Galapagos Films w Polsce. W epickim zakończeniu trylogii „Mrocznego Rycerza” w reżyserii Christophera Nolana, Gotham City opanowane jest przez zamaskowanego terrorystę Bane’a, który, po 8-letniej przerwie, zmusza Batmana do powrotu i ponownej walki o miasto.

Z okazji premiery dostępna będzie również darmowa aplikacja mobilna “The Dark Knight Rises”, dzięki której będzie można uzyskać dodatkowe funkcje z płyty Blu-ray. Aplikacja wymaga urządzenia kompatybilnego z systemem iOS (5.0 i nowszy) lub Android podłączonego do tej samej sieci lokalnej co odtwarzacz Blu-ray z funkcja BD-Live.

Na czele międzynarodowej gwiazdorskiej obsady ponownie stanął laureat Oscara® Christian Bale („Fighter”), który tradycyjnie wcieli się w podwójną rolę Bruce’a Wayne’a i Batmana. W filmie zagrali również Anne Hathaway jako Selina Kyle, Tom Hardy jako Bane, laureatka Oscara® Marion Cotillard („Niczego nie żałuję — Edith Piaf”) jako Miranda Tate oraz Joseph Gordon-Levitt jako John Blake. W głównych rolach ponownie wystąpią: laureat Oscara® Michael Caine (Wbrew regułom) jako Alfred, Gary Oldman jako komisarz Gordon oraz laureat Oscara® Morgan Freeman (Za wszelką cenę) ponownie jako Lucius Fox.

Scenariusz napisali Christopher Nolan i Jonathan Nolan, na podstawie historii autorstwa Christophera Nolana i Davida S. Goyera. Produkcją filmu zajęli się Emma Thomas, Christopher Nolan i Charles Roven, którzy wyprodukowali też poprzednie części trylogii, czyli film Batman Początek i bijący rekordy oglądalności obraz Mroczny rycerz. Producentami wykonawczymi są Benjamin Melniker, Michael E. Uslan, Kevin De La Noy i Thomas Tull, a wraz z nimi nad filmem pracował współproducent Jordan Goldberg. Bohaterami filmu są postacie z komiksów wydawanych przez DC Comics. Postać Batmana stworzył Bob Kane. Muzykę do filmu skomponował laureat Oscara Hans Zimmer („Król Lew”).

FABUŁA
Minęło już osiem lat od zniknięcia Batmana, który w jednej chwili z bohatera stał się zbiegiem. Biorąc na siebie winę za śmierć prokuratora okręgowego, Harveya Denta, Mroczny Rycerz poświęcił wszystko dla tego, co on oraz komisarz Gordon uznali za wyższe dobro. Przez pewien czas kłamstwo było skuteczne, a działalność kryminalna w Gotham City została zmiażdżona dzięki Ustawie Denta, stworzonej w celu walki z przestępczością.

Wszystko zmienia się gdy na scenie pojawia się sprytna włamywaczka, kobieta-kot, realizująca własny, ukryty plan. O wiele bardziej niebezpieczne jest jednak pojawienie się Bane’a, zamaskowanego terrorysty, którego bezwzględne zamiary wobec Gotham City zmuszają Bruce’a do powrotu z dobrowolnego wygnania. Ale nawet jeżeli Batman znów założy pelerynę i maskę, może okazać się zbyt słaby, by pokonać Bane’a.

TRYLOGIA CHRISTOPHERA NOLANA

„Mroczny Rycerz powstaje” jest ostatnią częścią trylogii o Batmanie w reżyserii Christophera Nolana.
Nasza opowieść zaczyna się osiem lat później. Wydaje się, że plan Batmana i komisarza Gordona się powiódł; że Mroczny Rycerz nie jest już w Gotham City potrzebny. Pod tym względem Bruce Wayne wygrał bitwę, ale wydarzenia sprzed ośmiu lat pozostawiły w nim traumę. Teraz nie wie, jak przejść do porządku dziennego nad tym, że nie jest już Batmanem. „Mroczny Rycerz powstaje” w dużej mierze opowiada o skutkach działań Batmana i innych postaci z poprzednich filmów – mówi o swoim najnowszym filmie Christopher Nolan.

Trylogia o Batmanie Christophera Nolana to jeden z największych sukcesów w historii. Trzy filmy w samych tylko kinach zarobiły prawie 2,5 miliarda (!) dolarów oraz zdobyły dziesiątki prestiżowych nagród (w tym dwa Oscary®). Współpracownicy reżysera są przekonani, że swój sukces filmy zawdzięczają wyjątkowemu połączeniu efektownej realizacji z realistycznymi, skupionymi na bohaterach fabułami. – Sceny akcji mają wielki rozmach, ale fabuła i bohaterowie są równie ważni, a może nawet ważniejsi, bo trudno jest przeżywać fajerwerki, jeśli nic w filmie nie angażuje widza emocjonalnie – wyjaśnia producentka Emma Thomas.

W filmie „Batman – Początek” widać tragedię i ból, stanowiące motywację dla tego wściekłego młodego człowieka, który czuje się bezużyteczny i szuka swojej drogi. Chce dowiedzieć się, kim jest i kim może się stać. W „Mrocznym rycerzu” odkrywa swoją drogę. Jest użyteczny i robi coś, co według niego jest najlepszą rzeczą, którą mógłby się zajmować. Upłynęło osiem lat od czasu, gdy stracił jedyną rzecz, która dawała mu poczucie sensu… dopóki nie został zmuszony do zwalczania nowego zagrożenia grożącego miastu i jemu samemu – dodaje odtwórca roli Batmana, Christian Bale.
W najnowszym filmie Mroczny Rycerz staje do walki z Banem, bezwzględnym terrorystą, który zamierza zniszczyć Gotham oraz upokorzyć jego obrońcę. – Jego wygląd budzi strach. Jest też bardzo inteligentny, co sprawia, że jest jeszcze bardziej niebezpieczny. Jest prawdziwym czarnym charakterem… straszną postacią – mówi o postaci Bane odtwarzający go na ekranie Tom Hardy. – Chciałem zobaczyć, co się stanie, gdy Batman trafi na równego sobie, zarówno pod względem siły fizycznej jak i inteligencji. Bane utożsamia czystą siłę i fanatyczną potrzebę spełnienia obowiązku. Ta kombinacja sprawia, ze jest nie do powstrzymania – dodaje reżyser i scenarzysta Christopher Nolan.

W filmie pojawia się również tajemnicza Selina Kyle vel Kobieta-Kot – piękna i przebiegła włamywaczka, którą w komiksowych przygodach o Batmanie łączą z Mrocznym Rycerzem skomplikowane relacje uczuciowe. – Trudno powiedzieć cokolwiek o Selinie Kyle, ponieważ jest bardzo skryta i tajemnicza. Ma własny kodeks etyczny, który czasem pozwala jej robić rzeczy, które inni uznaliby za dyskusyjne – mówi aktorka Anne Hathaway odtwarzająca postać Kobiety-Kota.

Coś w jej moralnie dwuznacznej filozofii sprawia, że Batman w końcu znajduje w niej osobę, z którą się dobrze rozumie. Ich dynamiczna relacja jest czymś zupełnie nowym: ona trochę sobie z niego żartuje, a to z kolei ich do siebie zbliża i sprawia, że jego postać nie jest tak mroczna – dodaje scenarzysta Jonathan Nolan.

„Mroczny Rycerz powstaje” był jedną z największych produkcji w historii wytwórni Warner Bros., której budżet wyniósł 250 milionów dolarów. Zdjęcia do filmu były realizowane na 3 kontynentach oraz w powietrzu. Ekipa pracowała w Anglii i Szkocji, ale dotarła też do Indii i Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy do odtworzenia filmowego Gotham wykorzystano kilka miast – Pittsburgh, Los Angeles oraz Nowy Jork, metropolię będącą pierwowzorem komiksowego Gotham. Prace na planie rozpoczęły się 6 maja 2011 roku trwały do 14 listopada 2001 roku. Ostatni klaps padł w Nowym Jorku, gdzie ekipa realizowała zdjęcia m.in. na Wall Street.

Na ekrany amerykańskich kin „Mroczny Rycerz powstaje” wszedł 20 lipca przy olbrzymim zainteresowaniu widzów i mediów. W pierwszy weekend wpływy z rozpowszechniania filmu przekroczyły 160 milionów dolarów. W sumie, w samych tylko kinach, na całym świecie „Mroczny Rycerz powstaje” zarobił ponad 1 miliard dolarów stając się jedną z najbardziej dochodowych produkcji w historii kina. W Polsce obejrzało go niemal 700 000 widzów!

JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO
Batman, jeden z najpopularniejszych bohaterów komiksowych wszech czasów nie miał szczęścia do ekranizacji. Po dwóch doskonałych filmach Tima Burtona „Batman” (1989) oraz „Powrót Batmana” (1992) postać Mrocznego Rycerza trafiła w ręce Joela Schumachera, który swoimi obrazami „Batman Forever” (1995) oraz „Batman i Robin” (1997) sprawił, co prawda, że produkcje o Mrocznym Rycerzu trafiły na listę najbardziej dochodowych serii w historii kina, ale jednocześnie okazały się na tyle niedoskonałe artystycznie, że producenci skutecznie zniechęcili się do realizacji kolejnych części cyklu.

Powrócili do niego dopiero kilka lat później na fali popularności innych komiksowych superprodukcji. Człowiekiem, który miał przywrócić Batmanowi należne mu miejsce w świecie filmu został Christopher Nolan – urodzony w Wielkiej Brytanii reżyser mający w tym czasie na swoim koncie tylko 3 filmy: niezależne „Śledząc” (1998) i kultowe „Memento” (2000) oraz zrealizowaną w gwiazdorskiej obsadzie „Bezsenność” (2002).

„Batman – Początek” to film, który zgłębia tajemnicę legendy Batmana – Mrocznego Rycerza stojącego na straży ładu i porządku w Gotham City.

Nie mogąc zapomnieć o tragicznej śmierci rodziców, której był świadkiem w dzieciństwie, spadkobierca olbrzymiej fortuny Bruce Wayne (Christian Bale) podróżuje po świecie walcząc z niesprawiedliwością i starając się ukarać tych, którzy na to zasługują. Po powrocie do Gotham City jako zamaskowany superbohater – Batman, wyrusza na ulice miasta, aby walczyć z przestępcami. W wojnie o pokój i sprawiedliwość korzysta z siły, własnej inteligencji oraz całego zestawu niesamowitych gadżetów budzących strach w sercach jego wrogów.

Realizacja filmu „Batman – Początek” była prawdziwym wyzwaniem dla całej ekipy. Osiem lat po premierze ostatniego, kinowego filmu opowiadającego o Mrocznym Rycerzu Christopher Nolan (reżyser i scenarzysta) oraz David S. Goyer (scenarzysta) podjęli się odpowiedzialnego zadania przywrócenia Batmanowi należnego mu miejsca wśród bohaterów komiksowych ekranizacji. Do obsady zaangażowano największe gwiazdy kina, zdjęcia realizowano na Islandii, w Chicago i w Londynie a napisanie muzyki powierzono dwóm wybitnym kompozytorom i laureatom wielu prestiżowych nagród – Hansowi Zimmerowi i Jamesowi Newtonowi Howardowi.
Wspólnie z nimi Nolan i Goyer zrealizowali film, który nie tylko odniósł sukces komercyjny, ale również wyznaczył nową jakość komiksowych ekranizacji.

Jedną z rzeczy, które Chris powtarzał jak mantrę podczas pracy nad scenariuszem było: „To musi być prawdziwe, to musi być prawdziwe” – wspomina pracę na planie David S. Goyer. − Zastosowaliśmy tę filozofię w każdym aspekcie historii, nawet przy najdrobniejszych szczegółach – Dlaczego nietoperze mają takie podłużne uszy? Dlaczego Batmobil wygląda tak jak wygląda? Znaleźliśmy logiczne wytłumaczenie dla wszystkiego co Bruce Wayne robi i dla każdego urządzenia, jakie zdobywa w filmie – dodaje. I rzeczywiście, zarówno widzowie jak i krytycy byli zgodni, „Batman – Początek” to najbardziej wiarygodny z filmów o Batmanie.

W rolę Batmana z powodzeniem wcielił się Christian Bale. Obok niego w obsadzie filmu znaleźli się: dwukrotny laureat Oscara® Michael Caine, nominowany do Oscara® Liam Neeson, nominowany do Złotej Palmy Gary Oldman, nominowany do dwóch Oscarów® Tom Wilkinson, laureat Złotego Globu Rutger Hauer, nominowany do Oscara® Ken Watanabe, laureat Oscara® Morgan Freeman oraz nominowany do Złotego Globu Cillian Murphy i Katie Holmes.

Film „Batman – Początek” na ekrany amerykańskich kin wszedł 15 czerwca 2005 roku w pierwszy weekend zarabiając ponad 48 milionów dolarów oraz zdobywając entuzjastyczne recenzje krytyków. W samych tylko kinach na całym świecie obraz zarobił ponad 372 miliony dolarów. Ponadto w 2006 roku zdobył nominację do Oscara® w kategorii „najlepsze zdjęcia” (Wally Pfister) oraz trzy nominacje do nagrody BAFTA.

Obrazem „Batman: Początek” reżyser Christopher Nolan otworzył zupełnie nowy rozdział w filmowej historii o zamaskowanym bohaterze i pokazał w jaki sposób miliarder Bruce Wayne stał się człowiekiem-nietoperzem. W „Mrocznym rycerzu” wrócił do tej postaci pokazując ją już w pełni dojrzałą i borykającą się z konsekwencjami dokonanego przed laty wyboru.

Wspierany przez nieprzekupnego porucznika Jima Gordona (Gary Oldman) i idealistycznego prokuratora Harveya Denta (Aaron Eckhart) Batman (Christian Bale) wypowiada wojnę mafii w Gotham City. Ich pierwsze sukcesy czynią z Denta gwiazdę, ale bardzo szybko cała trójka przekona się, że mafia jest bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem.

Kiedy na ulicach Gotham pojawia się Joker (Heath Ledger), niebezpieczny psychopata o zniekształconej twarzy, gangsterzy postanawiają wykorzystać go do tego by zabił Batmana. Wierzą, że pozbywając się strażnika Gotham zakończą policyjne naloty i będą mogli dalej w spokoju kontynuować swoje nielegalne interesy.

Bezkarny wobec prawa i nie dbający o niczyje życie Joker wkrótce zaczyna siać spustoszenie na ulicach miasta. Giną ludzie, a Bruce Wayne musi się zmierzyć z konsekwencjami podjętej przed laty decyzji by jako zamaskowany bohater walczyć z przestępczością.

„Mroczny Rycerz” dziś powszechnie uznawany jest za arcydzieło i jeden z najlepszych filmów wszech czasów zrealizowanych na podstawie komiksu. W samych tylko kinach na całym świecie obraz zarobił ponad miliard dolarów (tylko w Polsce obejrzało go ponad 500 000 widzów!) oraz zdobył dwa Oscary® za najlepszą rolę drugoplanową dla Heatha Ledgera (aktor otrzymał ją pośmiertnie, ponieważ zmarł nagle jeszcze przed premierą obrazu) oraz za najlepszy montaż dźwięku (Richard King). Ponadto „Mroczny Rycerz” otrzymał jeszcze 6 nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

KTO SIĘ KRYJE ZA CZARNĄ MASKĄ?

Batman jest dziś jednym z najpopularniejszych i najstarszych komiksowych bohaterów. Po raz pierwszy zamaskowany obrońca Gotham City pojawił się w maju 1939 roku w 27. numerze czasopisma „Detective Comics”. W bardzo szybkim czasie zdobył jednak tak dużą popularność, że już w 1940 roku doczekał się własnej serii komiksowej o swoich przygodach.

W przeciwieństwie do Supermana czy Flasha, Batman nie jest obdarzony nadnaturalnymi mocami. Pod maską bohatera skrywa się „zwykły” człowiek – Bruce Wayne, milioner, przemysłowiec, filantrop i Playboy, jedna z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych osobistości Gotham City. Wspierany przez pomocników: Robina, Batgirl czy oddanego lokaja Alfreda Pennywortha, Bruce Wayne od kilkudziesięciu lat toczy walkę ze złem, a jego przygody cieszą się zainteresowaniem coraz to nowych czytelników i widzów.

Ojcami Batmana są rysownik Bob Kane i scenarzysta Bill Finger (aczkolwiek tylko ten pierwszy jest oficjalnie uznawany twórcę postaci). Wykreowany przez nich superbohater wstrząsnął komiksowym światkiem i w zaledwie rok po premierze doczekał się już własnej serii. Pierwszy serial o jego przygodach powstał jeszcze w 1943 roku. Kolejny sześć lat później. Dzięki nim o jego istnieniu dowiedziały się miliony ludzi, którzy wcześniej nigdy nie czytali komiksów.

W latach 60. rekordy popularności za oceanem bił serial telewizyjny z Adamem Westem w roli Bruce’a Wayne’a. Niestety, utrzymany w komediowym tonie zaszkodził komiksowej serii, która zawsze wyróżniała się spośród innych bardzo mrocznym klimatem.

Świetność Batmanowi przywrócili dopiero autor komiksów Frank Miller, który w 1986 roku stworzył kultową miniserię „Powrót Mrocznego Rycerza” oraz reżyser Tim Burton, który trzy lata później zrealizował doskonały film kinowy z Michaelem Keatonem w roli głównej. Nakręcona w 1992 roku jego kontynuacja „Batman powraca” okazała się jedną z najbardziej dochodowych produkcji filmowych roku.

Późniejsze kinowe przygody Batmana nie były już tak dobre, ale dzięki Christopherowi Nolanowi i filmowi „Batman: Początek” zamaskowany obrońca Gotham City ponownie wrócił na szczyty notowań box office.

WYDANIA BLU-RAY I DVD

• MROCZNY RYCERZ POWSTAJE (2 DVD)

• MROCZNY RYCERZ POWSTAJE (2 Blu-ray)

• MROCZNY RYCERZ POWSTAJE 2 Blu-ray (Edycja specjalna – Steelbook)

• MROCZNY RYCERZ POWSTAJE 2 Blu-ray (Edycja specjalna – okładka 3D) – Wydanie dostępne tylko w sklepach EMPIK i na empik.com

Oraz w Limitowanych edycjach kolekcjonerskich z albumem na Blu-ray i DVD MROCZNY RYCERZ TRYLOGIA
Trylogia dostępna będzie tylko w sklepach EMPIK i na empik.com

DODATKI SPECJALNE:

BLU-RAY DODATKI SPECJALNE (ponad 3-godzinny materiał):

  • BATMOBIL – Po raz pierwszy pięć modeli Batmobila jednocześnie. Poznaj dogłębnie każdy aspekt najbardziej inspirującej broni w arsenale Batmana i zobacz ewolucję tego technologicznego cudu i ikony kulturowej.
  • KONIEC RYCERZA – Kulisy pracy reżysera Christophera Nolana i jego ekipy przy tworzeniu filmu Mroczny Rycerz powstaje, epickiego zakończenia legendy Mrocznego Rycerza.

I WIELE WIĘCEJ!

Pobierz aplikację The Dark Knight Rises. Aby uzyskać dodatkową zawartość zsynchronizuj aplikację z płytą Blu-ray.

DVD DODATKI SPECJALNE:

  • PODRÓŻ BRUCE’A WAYNE’A

Twórcy odkrywają kulisy powstawania oszałamiającego zakończenia historii Bruce’a Wayne’a.

  • BATMOBIL – Po raz pierwszy pięć modeli Batmobila jednocześnie. Poznaj dogłębnie każdy aspekt najbardziej inspirującej broni w arsenale Batmana i zobacz ewolucję tego technologicznego cudu i ikony kulturowej.
  • KONIEC RYCERZA – Kulisy pracy reżysera Christophera Nolana i jego ekipy przy tworzeniu filmu Mroczny Rycerz powstaje, epickiego zakończenia legendy Mrocznego Rycerza.

I WIELE WIĘCEJ!

Źródło: informacja prasowa

PRZECZYTAJ TAKŻE:

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments

Dajcie newsa, że Arkham City za darmo będzie w PS+.

Wbrew pozorom, dodatki pozostawiają DUUUŻŻŻY niedosyt… (kilka krótkich filmików, pomijając doku o Batmobile)

Kalendarium
Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "Joker: Folie À Deux"

Zobacz wyniki

Sonda

Najlepsza okładka (Dark Age):