Forum
Już wkrótce
  • "Batgirl: Najmroczniejsze odbicie" (WKDCBiZ) - 03 lip 2024,
  • “Batman Detective Comics – Gothamski Nokturn: Uwertura. Tom 1” - 17 lip 2024,
  • "Batman: Caped Crusader" w Prime Video - 01 sie 2024,
  • "Superman: Syn Kal-Ela - Bitwa o Gamorrę. Tom 3" - 14 sie 2024,

"Batmany" Burtona i Schumachera Nie lada atrakcję dla fanów Batmana przygotował kanał CBS Europa, który zastąpił Zone Europa. Począwszy od piątku, 14 grudnia, o godzinie 20:00 przez kolejne dni będzie można obejrzeć filmy o Batmanie w reżyserii Tima Burtona i Joela Schumachera.

14.12, godzina 20:00 – “Batman”
15.12, godzina 20:00 – “Powrót Batmana”
16.12, godzina 20:00 i 17.12, godzina 14:55 – “Batman Forever”
17.12, godzina 20:00 i 18.12, godzina 17:40 – “Batman i Robin”

Komiks o przygodach Batmana swoją premierę miał w 1939 roku. Od tego czasu superbohater stworzony przez Boba Kane’a i Billa Fingera cieszy się niesłabnącą popularnością. Pierwsze, telewizyjne ekranizacje jego przygód powstały już w latach 40. Pięćdziesiątą rocznicę urodzin „Batmana” postanowił uczcić Hollywood. Reżyserię powierzono enfant terrible amerykańskiego kina – Timowi Burtonowi, który już we wcześniejszych filmach udowodnił jak wielką wyobraźnią jest obdarzony.Gotham City to miasto ogarnięte przemocą i korupcją. Nie radzą sobie z nią ani komisarz policji, ani miejscowy prokurator. Przed złoczyńcami miasta zaczyna chronić tajemniczy Batman. Pod maską nietoperza ukrywa się miliarder Bruce Wayne, którego rodzice zostali zabici przez rzezimieszków, kiedy był dzieckiem. Tożsamość superbohatera pragnie odkryć dziennikarka Vicki Vale. Pewnej nocy, podczas porachunków bandytów Batman spycha do kadzi z kwasem Jacka Napiera, ambitnego człowieka mafijnego bossa Carla Grissoma. Jack przeżywa, lecz żrąca substancja oszpeca jego twarz, która teraz wygląda na wiecznie uśmiechniętą. Do Gotham powraca już jako Joker. Zamierza przejąć władzę w mieście i zemścić się na Batmanie…

Batman przed premierą budził sporo kontrowersji, szczególnie wśród fanów komiksu zaniepokojonych wyborem do roli tytułowej Michaela Keatona. Jednak nie zważając na opinie, reżyser konsekwentnie realizował swoją wizję, co docenili i widzowie, i krytycy. Tim Burton w historii o Batmanie połączył klasyczny motyw walki Dobra i Zła ze swoją niepokorną wyobraźnią, poczuciem humoru, a także miłością do kina i komiksu. Znajdziemy tu odniesienia do Hitchcocka, klasycznego filmu noir i kina gangsterskiego. Burtonowskie Gotham City to miasto mroczne, gotyckie, inspirowane Metropolis Fritza Langa i architekturą Gaudiego. Równoprawnymi bohaterami są tu Batman i Joker – heros w stroju nietoperza oraz kolorowy kpiarz-anarchista. Trafny okazał się wybór Keatona, który znakomicie przeobraża się z wymuskanego, w sumie niepozornego Bruce’a w mściciela w masce. Zaś kreacja Jacka Nicholsona jako Jokera należy do najwybitniejszych w bogatym dorobku aktora. Nicholson genialnie wyczuł klimat opowieści, tworząc postać szaloną, okrutną i groteskową zarazem. Towarzyszą im m.in. Kim Basinger, Jack Palance czy Michael Gough. Całości dopełniają zdjęcia Rogera Pratta (Brazil Terry’ego Gilliama), a obok oryginalnej muzyki Danny’ego Elfmana możemy usłyszeć również przeboje Prince’a. Klasyka kina komiksowego.

Oscar za scenografię, sześć nominacji do nagród BAFTA i nominacja do Złotego Globu dla Jacka Nicholsona.

Powrót Batmana to kontynuacja hitu z 1989 roku. Reżyserii ponownie podjął się Tim Burton, który tym razem uzyskał od producentów zgodę na ingerencję w ostateczną wersję scenariusza.

Po zwycięskiej potyczce Batmana z Jokerem nad Gotham City znów gromadzą się ciemne chmury. Zagrożeniem jest milioner i przedsiębiorca Max Shreck, który pod pretekstem zbudowania nowej elektrowni dla Gotham, chce tak naprawdę kraść energię z miasta. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo kryje się w kanałach, gdzie złowrogi Pingwin – dziwoląg porzucony w dzieciństwie przez rodziców – szykuje swoją zemstę. Wkrótce Pingwin i Shreck łączą siły, by usunąć ze stanowiska burmistrza. Jedynie Batman nie wierzy w ich szlachetne intencje. Lecz na scenę wkracza trzeci gracz – ponętna Kobieta-Kot, czyli sekretarka Shrecka, Selina Kyle, owładnięta pragnieniem zemsty na swoim szefie. Między nią a Człowiekiem-Nietoperzem zaczyna iskrzyć…

Drugi z Burtonowskich Batmanów to film mroczniejszy i bardziej perwersyjny. Dominujący jest tu motyw podwójnej osobowości: potworny Pingwin odrzucony przez zamożnych rodziców, zahukana Selina zmieniająca się w Kobietę-Kota i, oczywiście, sam Batman/Bruce Wayne. Podział na dobrych i złych nie jest tak jednoznaczny, szczególnie w przypadku Seliny – skrzywdzonej, zagubionej między swoimi dwoma wcieleniami; zauroczonej Brucem i bezwzględnie walczącej z Batmanem. Burton umiejętnie łączy komiksową umowność z psychologicznym rysunkiem postaci. W Powrocie Batmana nie zabrakło typowych dla amerykańskiego twórcy zabaw kulturowymi toposami i nawiązań do historii kina (Pingwin ujawniający się po 33 latach czy nazwisko Max Shreck, które odsyła do niemieckiego ekspresjonizmu i Maksa Schrecka – aktora grającego tytułową rolę w Nosferatu Murnaua). Burton również nie przeładował tej części efektami specjalnymi, stawiając na konsekwentnie budowany klimat oraz niesamowitą scenografię i charakteryzację (Pingwin). Nie zawiedli także aktorzy: po raz drugi Michael Keaton jak Batman, Danny DeVito jako Pingwin, Michelle Pfeiffer jako Selina/Kobieta-Kot, Christopher Walken jako Shreck i Michael Gough ponownie w roli Alfreda. Autorem zdjęć był Stefan Czapsky, a film montował Chris Lebenzon (od tego tytułu stale współpracujący z Burtonem).

Dwie nominacje do Oscarów i nagród BAFTA, BMI Film & TV Award za muzykę dla Danny’ego Elfmana oraz nominacje do filmowych nagród MTV dla: Michaela Keatona i Michelle Pfeiffer za najlepszy pocałunek, dla Pfeiffer jako najbardziej pożądanej kobiety oraz Danny’ego DeVito – najlepszego złoczyńcy.

Podejmując się realizacji kolejnej części przygód Batmana, Joel Schumacher stanął przed nie lada zadaniem. Musiał zmierzyć się z ikonografią i popularnością dwóch wcześniejszych filmów o bohaterze z miasta Gotham autorstwa samego Tima Burtona.

Bruce Wayne to człowiek-zagadka. W ciągu dnia elegancki i czarujący, bogaty filantrop. W nocy zaś człowiek-nietoperz, obrońca prawa oraz bezlitosny pogromca przestępców. Obecnie Bruce musi wrócić do psychicznej równowagi po dramatycznych wydarzeniach i pojedynku z Jokerem. W tym celu uczęszcza na terapię do doktor Chase Meridian, pięknej i inteligentnej kobiety. Już wkrótce Wayne jako Batman będzie potrzebny miastu Gotham. Na horyzoncie pojawia się para okrutnych złoczyńców. Dwie Twarze to były prokurator Harvey Dent, który wskutek wypadku został oszpecony. Teraz szuka zemsty za swoje krzywdy. Jego pomocnikiem będzie Człowiek Zagadka, który konstruuje urządzenie mające za pomocą transmisji telewizyjnej przejąć kontrolę nad mieszkańcami miasta. Batman będzie musiał stanąć do śmiertelnie niebezpiecznego pojedynku. U jego boku pojawi się młody Robin, którego wsparcie okaże się nieocenione.

Batman Forever to pełne realizacyjnego rozmachu widowisko fantasy. Twórcy, a właściwie ogromna machina produkcyjna, stworzyli pełnokrwisty kryminał akcji z elementami fantasy. Mrok i rozbudowana metaforyka wcześniejszych części wyreżyserowanych przez Burtona ustępuje niezwykle dynamicznej fabule, zaskakującym zwrotom akcji i wybujałej, uderzającej kolorami scenografii oraz kostiumom. Joel Schumacher, autor takich hitów jak Upadek czy Klient, znakomicie odnajduje się w takiej stylistyce. Spektakularna widowiskowość, spora dawna humoru, efektowna walka dobra ze złem oraz gorące uczucie, którym Batman obdarza piękną Chase Meridian to atrakcje, które ściągnęły masowo widzów przed ekran. Schumacher zgromadził prawdziwą plejadę gwiazd. Tytułowego Batmana po raz pierwszy zagrał Val Kilmer, a jego złowrogich przeciwników rewelacyjny Tommy Lee Jones i Jim Carrey. W panią doktor, dla której Batman traci głowę, wcieliła się atrakcyjna Nicole Kidman. Robina zagrał młody Chris O’Donnell.

Producenci Batmana Forever, zadowoleni z sukcesu finansowego poprzedniego filmu, postanowili do kolejnej części przygód Człowieka-Nietoperza znów zaangażować Joela Schumachera. Scenariusz napisał Akiva Goldsman (Czas zabijania, Ja, robot) korzystając z postaci wykreowanych przez twórcę komiksu o Batmanie, Boba Kane’a.
Mroczne miasto Gotham jest znów w niebezpieczeństwie. Sfrustrowany naukowiec dr Victor Fries jest obecnie Mr. Freeze, który chcąc ratować śmiertelnie chorą żonę nie cofnie się przed zamrożeniem całego miasta. Pomocnikiem w planie zagłady będzie ponętna, lecz i toksyczna kobieta Trujący Bluszcz. Pragnie zamienić Gotham, a docelowo całą ziemię w królestwo roślin, wymazując człowieka z historii. Trujący Bluszcz ma swoją tajemną broń – jej pocałunek może być śmiertelny dla każdego. Batman nie może dłużej czekać. Rusza do walki z niebezpiecznymi przeciwnikami. Znów pomocą będzie służył młody Robin.
Efektowna, zrealizowana z dużym rozmachem superprodukcja. Twórcy znów wyczarowali na ekranie miasto Gotham i jego (często przedziwnych) mieszkańców. Kolejny raz Batman musi stawić czoła złoczyńcom. Zadanie będzie niełatwe, bo i antagoniści nie cofną się przed niczym. W trudnej misji Batmanowi pomoże Robin, który zaczyna traktować swojego mentora niczym ojca. Joel Schumacher wyraźnie bawi się konwencją. Postacie się komiksowo przerysowane, a kicz użyty świadomie. Objawia się on w przepychu kostiumów, dziwacznej, barokowej scenografii i nagromadzeniu efektów specjalnych. Akcja toczy się wartko, zwroty fabuły zaskakują, a widz nie ma czasu na nudę. Po raz pierwszy (i na razie jedyny) w rolę Batmana wcielił się George Clooney, zaś partnerują mu takie gwiazdy jak Arnold Schwarzenegger, Uma Thurman, Alicia Silverstone i Chris O’Donnell.
ASCAP Award, dwa wyróżnienia Blockbuster Entertainment i nagroda Grammy.

Źródło: CBS Europa

PRZECZYTAJ TAKŻE:

za
dni
1
0
0
godzin
0
9
minut
2
8
sekund
2
9
Kalendarium
Sonda

Najlepsza filmowa Catwoman

Zobacz wyniki