Forum
Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,

Czy Nick Cardy zmienił nazwisko z powodu anty-włoskiego traktowania przez pracodawcę.
Niestety, tak

Jeden z największych rysowników komiksów wszech czasów, Nick Cardy, zmarł w 2013 roku w wieku 93 lat. Cardy był rysownikiem w pierwszych seriach “Teen Titans” i “Aquamana”. Przez wiele lat rysował okładki dla DC Comics, w tym do komiksów z Batmanem.

Cardy bardzo wcześnie wkroczył do branży komiksowej, pracując dla studia pakowania komiksów Willa Eisnera i Jerry’ego Igera, kiedy nie miała nawet 20 lat. Co ciekawe, nie był wówczas znany jako Cardy. Nie, wciąż nosił nazwisko, z którym się urodził, Nicolas Viscardi (co prawda już wtedy używał imienia Nick). Viscardi służył w armii podczas II wojny światowej, wciąż używając swojego nazwiska rodowego.

Po powrocie z wojny zaczął pracować jako grafik reklamowy, zajmując się reklamą, a także pracą w czasopismach. Problem Viscardiego polegał na tym, że miało to miejsce na przełomie lat 40. i 50. XX w., a w Stanach Zjednoczonych nadal istniało wiele uprzedzeń, zarówno związanych z faktem, że Włochy były częścią Osi podczas wojny, a także ze względu na to, że mafia stała się tak ważną częścią amerykańskiej kultury popularnej.

Viscardi zaczął mieć kłopoty ze swoim nazwiskiem, gdy chodziło o jego niezależną pracę w małych czasopismach. Zamiast ogólnego poczucia uprzedzeń, miał do czynienia z konkretnym „dowcipem” ze strony jednego czasopisma. Wyjaśnił to Jimowi Amashowi w TwoMorrows’ Back Issue #65, że jedno z czasopism, z którymi pracował, wyśmiewało się z jego włoskiego dziedzictwa i robiło mu kawały, przeliterowując jego nazwisko, jednego miesiąca z literą P a następnego z literą B, sprawiając, że Viscardi musiał poczekać do następnego miesiąca, aby wszystko naprawić, co oznacza, że ​​dochód, z którego żył, był opóźniony. Niedawno spotkał kobietę, która została jego żoną, i ostatecznie postanowił, że nazwisko nie będzie brzmiało po włosku, porzucając „Vis” i zmieniając „i” na “y”.

Co ciekawe, lata później, po tym jak Cardy zajął się komiksami, próbował zająć się reklamą i przyjaciel powiedział mu, że agencje reklamowe zwykle nie lubią artystów z komiksów, więc w rzeczywistości wrócił do swojego starego nazwiska, jego prace reklamowe (a później także plakaty filmowe) były podpisywane nazwiskiem Cardi.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments

Czasami nie mogę zrozumieć takich uprzedzeń.

Kalendarium
Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"