Forum
Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,

Czy Alan Moore napisał opublikowaną historię o Batmanie kilka lat przed swoim pierwszym komiksem z Batmanem?
Tak

Alan Moore rozpoczął pracę dla DC jesienią 1983 roku, wydając swój pierwszy numer “Saga of the Swamp Thing”. Przez pierwszy rok w DC, Moore pracował tylko nad historiami Swamp Thing. Zmieniło się to wraz z historią w “Detective Comics #549” na początku 1985 roku. Co ciekawe, pomimo tego, że był to numer “Detective Comics”, nie była to historia o Batmanie, ale z Green Arrowem i Black Canary. W maju 1985 roku Moore napisał swoją pierwszą poważną historię o Supermanie, a w „For the Man Who Has Everything” (z artystą Davem Gibbonsem) z “Superman Annual #11” w znaczącej roli pojawili się Batman i Robin. Batman wystąpił także gościnnie w “Swamp Thing #44” Moore’a, ale dopiero w czerwcu 1986 roku Moore po raz pierwszy napisał pełną historię z Mrocznym Rycerzem w “Swamp Thing #53”.

W kwietniu 1987 roku Moore odpowiadał za historię z Clayface’em w “Batman Annual #11”.

Niecały rok później Moore napisał “Batman: The Killing Joke” z artystą Brianem Bollandem.

To pierwsze opublikowane przez Moore’a komiksowe historie z Batmanem w roli głównej. Jak się okazuje, nie była to jego pierwsza opublikowana historia o Batmanie.

W 1980 roku London Editions Magazines (który był działem wydawniczym komiksów Egmont UK), uruchomił Superheroes Monthly, czarno białą serię przedruków komiksów DC, na które firma Egmont uzyskał licencję z USA.

Seria trwała od 1980 do 1982 roku, ale potem była kontynuowana przez serię trzech Annuali w latach 1982-1984. Ówcześnie praktyką było wydawanie Annuala 1984 w 1983 roku, Annuala 1985 w 1984 i tak dalej. Annuale prawie w całości przedrukowywały historie DC, ale czasami potrzebne były dodatkowe materiały. Tego rodzaju rzeczy sięgają początków komiksów w USA. Kiedy komiksy zadebiutowały w Stanach, prawie zawsze były przedrukowywanymi historiami. W przypadku przedrukowanych materiałów, zawsze potrzebny był jakiś oryginalny materiał, aby utrzymać wymaganą liczbę stron. W brytyjskich Annualach materiałem wypełniającym były fragmenty tekstu. A w jednym z “Batman Annual” jeden z tekstów był autorstwa Alana Moore’a!

Batman UK Annual z 1985 roku miał okładkę autorstwa Bryana Talbota.

Znalazła się w nim historia o Batmanie Alana Moore’a zatytułowana „The Gun”, z grafikami autorstwa Garry’ego Leacha, który zadebiutował Marvelmanem z Moore’em na łamach “Warrior” kilka lat przed tą historią.

Historia jest originem broni, która zabiła Thomasa i Martę Wayne’ów. Dowiadujemy się, że rusznikarz, który zbudował broń, zrobił to, aby zabić włoskiego mafiosa, który zabił jego żonę podczas nalotu na sklep z bronią. Jednak mężczyzna zmarł we Włoszech, zanim zemsta mogła się dopełnić (jego rodzina przeniosła się do Ameryki po jego śmierci), więc rusznikarz po prostu sprzedał broń i ostatecznie trafiła w ręce Joe Chilla, a jakiś czas po tym, jak ten zabił Wayne’ów sprzedał ją.

W końcu broń trafiła do Johnny’ego Speculuxa, który chce jej użyć, by na oczach czteroletniej córki zabić jej rodziców. To zły pomysł, gdy na twoim tropie jest Batman.

Podczas próby zastrzelenia Batmana, Johnny przypadkowo strzela w linę na której znajduje się platforma, która miażdży jego i broń. Po zbadaniu jego dokumentacji dentystycznej, okazuje się, że był wnukiem włoskiego mafiosa.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments

Fajnie, że coś publikujecie ale chyba korekty przed publikacją nie było 😉

Kalendarium
Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"