DC LEAGUE OF SUPER PETS (USA, 2022)

TYTUŁ POLSKI: DC Liga Super-Pets
GATUNEK: Animacja/ Przygoda/ Familijny
BUDŻET: $90 mln
CZAS PROJEKCJI:
REŻYSERIA: Jared Stern
SCENARIUSZ: Jared Stern i John Whittington
STUDIO: Warner Bros. Pictures
DYSTRYBUTOR W POLSCE: Warner Bros. Poland
STRONA OFICJALNA:
OFICJALNA POLSKA STRONA:
PREMIERA: 29 lipca 2022 (USA i Polska)

Dwayne Johnson użycza głosu superpsu o imieniu Krypto w animowanym pełnometrażowym filmie przygodowym Warner Bros. Pictures pod tytułem DC Liga Super-Pets w reżyserii Jareda Sterna.

W filmie usłyszmy też głosy Kevina Harta (filmy z cyklów Jumanji i Sekretne życie zwierzaków domowych), Kate McKinnon (Saturday Night Live, cykl Magiczny autobus znów rusza w trasę, Fernando), Johna Krasinskiego (filmy z cyklu Ciche miejsce, Free Guy), Vanessy Bayer (Saturday Night Live, Firmowa gwiazdka, Wykolejona), Natashy Lyonne (Wyszczekani, Ballmastrz 9009), Diego Luny (Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie, Wojownicza księżniczka Maya), Marca Marona (Joker, GLOW), Thomasa Middleditcha (Godzilla: Król potworów, Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film), Bena Schwartza (Sonic. Szybki jak błyskawica, Kacze opowieści) i Keanu Reevesa (cykle Matrix i John Wick).

W filmie DC Liga Super-Pets superpies Krypto i Superman są nierozłącznymi przyjaciółmi o tych samych supermocach. Ramię w ramię zwalczają przestępczość w Metropolis. Superman, razem z resztą Ligi Sprawiedliwości, zostaje jednak uprowadzony. Krypto musi przekonać naprędce zebraną grupę zwierzaków ze schroniska – Asa Bat-psa, świnkę zwisłobrzuchą PB, żółwia Mertona i wiewiórkę Chipa – do zapanowania nad własnymi, dopiero co odkrytymi mocami i pomocy w uratowaniu superbohaterów.

Stern, doświadczony scenarzysta i konsultant przy filmach z serii LEGO®, debiutuje w roli reżysera pełnometrażowej animacji. Jej scenariusz napisał on sam z Johnem Whittingtonem, z którym niejednokrotnie współpracował. Przy pisaniu scenariusza posłużyli się postaciami ze świata DC, w tym postacią Supermana, stworzoną przez Jerry’ego Siegela i Joe Shustera. Producentami filmu są Patricia Hicks, Dwayne Johnson, Dany Garcia, Hiram Garcia i Jared Stern. Producentami wykonawczymi są John Requa, Glenn Ficarra, Nicholas Stoller, Allison Abbate, Chris Leahy, Sharon Taylor i Courtenay Valenti.

W ekipie Sterna znaleźli się scenografka Kim Taylor (LEGO® Ninjago: Film) oraz montażyści David Egan (Wieczór gier, W krzywym zwierciadle: Wakacje) i Jhoanne Reyes (Młodzi Tytani: Akcja!, Liga młodych). Muzykę skomponował Steve Jablonsky (filmy z serii Transformers).


Warner Bros. Pictures przedstawia produkcję Seven Bucks pod tytułem DC Liga Super-Pets. Film będzie rozpowszechniany w kinach całego świata przez Warner Bros. Pictures począwszy od 18 maja 2022 roku, a w Ameryce Północnej od 20 maja 2022 roku.

Filmy o superbohaterów nie muszą ograniczać się tylko do ludzi. Celując w młodszych widzów Warner Bros. postanowiło wypuścić “DC Liga Super-Pets”. Wszyscy lubią zwierzaki, a takie z supermocami jeszcze bardziej.

Animowana produkcja już od samego początku pokazuje widzom, że jest to świat widziany przez pryzmat czworonogów. Członkowie Justice League to postacie epizodyczne, a relacja pomiędzy Supermanem i Lois ma tylko stanowić lekcję dla Krypto. Nie ma co ukrywać, to zwierzaki są tu najważniejsze.

Kiedy poznajemy Krypto mimo wieloletniej obecności na Ziemi, nie zaznajomił się z innymi zwierzakami, nie ceni też członków Justice League. Uważa, że on i Superman są nierozłącznym duetem. Takie podejście funduje widzom kilka zabawnych scen m.in. gdy psiak próbuje uchodzić za zwyczajne zwierze. Twórcy obrali konwencje, gdzie z powodzeniem śmieją się z pewnych komiksowych motywów, czy filmowych schematów. Okulary na nosie nie sprawiają, że nikt nas nie rozpozna a obowiązkowego montażu ze scenami treningu nie może zabraknąć.

Ludzcy bohaterowie są tylko tłem i nie są zbyt bystrzy, to do zwierzaków należy uratowanie świata i powstrzymanie realizacji planu Lulu. Sam Lex Luthor nie jest tak groźny, bo plan, którego przez lata nie udało mu się zrealizować za pierwszym podejściem realizuje zapatrzona w nim świnka morska. W tym samym roku na ekrany kin weszła też animowana produkcja “Pan Wilk i spółka. Bad Guys”, i w obu tych filmach rola złego gatunku przypadła świnkom morskim. Przez ten zbieg okoliczności znając “Bad Guys” można odnieść wrażenie wtórności.

Tytułową Ligę Super-Pets oprócz Krypto tworzą, pies As, świnka PB, żółwica Merton i wiewiórka Chipa. Zwierzaki ze schroniska, które nie mogą liczyć na to, że zostaną adoptowane. Po przypadkowym zdobyciu supermocy, mogą się wyrwać i zacząć nowe życie na idealistycznej farmie za miastem. W obliczu zagrożenia będą musiały przezwyciężyć swoje słabości i wykorzystać nowo nabyte moce, by stać się superbohaterami.

W opowiedzianej historii nie brak utartych schematów, kiedy mamy grupę niedopasowanych bohaterów, którzy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Tworzą jednak zgraną paczkę i to takiej umiejętności współpracy potrzebuje Krypto, który weźmie sobie do serca mądrość Asa, że czasami trzeba się poświęcić dla innych.

“DC Liga Super-Pets” ogląda się przyjmie. Zwierzaczki są sympatyczne, polski dubbing wypada całkiem dobrze, chociaż oryginalna obsada robi wrażenie więc nie zaszkodziłoby się przekonać jak w kolejnej wspólnej produkcji wypada duet Johnson/Hart oraz Keanu Reevesa, John Krasinski w rolach Batmana i Supermana. Animacja też jest na poziomie kinowym. Całość jednak mimo wszystko nie oferuje nic odkrywczego. Fabuła jest klasyczna i nie ma tu zaskoczeń. Młodszym widzom nie będzie to przeszkadzać a starszych jeśli nie uraczą zwierzaki, to powinno zadowolić podejście z dystansem do komiksowych superbohaterów.

Po zakończeniu filmu mamy jedną scenę podczas napisów końcowych i jedną na samym końcu, która ma dodatkowy smaczek ze względu na Dwayne’a Johnsona i jego inną rolę.

Ocena: 4 nietoperki

Recenzował: Q

za
dni
1
2
godzin
0
2
minut
4
2
sekund
2
3


za
dni
7
6
godzin
0
2
minut
4
2
sekund
2
3

Kalendarium

Sonda

Największym błędem była rezygnacja z

Zobacz wyniki