Tytuł odcinka: “GHOSTS”
Data premiery: 16 stycznia 2017 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Eagle Egilsson
Scenariusz: Danny Cannon
Oglądalność: 3,69 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Falcone zleca zabicie Gordona, po tym jak dowiaduje się, że to on zastrzelił Maria. Gordon i Bullock odkrywają wyznawców Jerome’a (gościnnie Cameron Monaghan), którzy planują przywrócić go do życia. W międzyczasie Pingwin wymyka się spod kontroli przed swoim największym wywiadem telewizyjnym w roli burmistrza, a Bruce i Selina muszą poradzić sobie z powrotem mamy Seliny do Gotham.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
Cameron Monaghan
John Doman
Anthony Carrigan
Paul Reubens
Ivana Milicevic
David Dastmalchian
Jan Maxwell
P.J. Marshall
Dave Quay
Brian McManamon
Jeannine Kaspar
Kaipo Schwab
Anthony Caso
Forrest Weber
Angel Rosa
Jerome Valeska
Carmine Falcone
Victor Zsasz
Elijah Van Dahl
Maria Kyle
Dwight Pollard
Margaret Hearst
Cole Clemons
Tarquin
Basil
Penny
Gus
ksiądz
członek sztabu
gliniarz #1

Falcone jest rządny zemsty na Jimie Gordonie, gdyż uważa, że mimo, że Mario był zarażony, to ten nie musiał go zabijać. Tego samego zdania jest Leslie, która w dzień swojego ślubu przez Jima została wdową. Kwestią czasu pozostaje tylko kiedy Zsasz zrealizuje zlecenie zabicia Gordona.

W międzyczasie Jim i Harvey zajmują się nową, nietypową sprawą. Okazuje się, że ktoś ożywił zmarłą kobietę, która kilka dni później znowu zmarła. W miejskiej kostnicy uwagę policjantów przykuwa jeden z pracowników, Dwight Pollard. Śledząc go, odkrywają, że należy on do wyznawców zmarłego Jerome’a, w którego osobie wielu widzi bohatera.

Harvey: Doesn’t anyone die in Gotham anymore?

Nygma: I want this to be a slow painful death, one of a thousand deep cuts.

Po ostatnich wydarzeniach Oswald nie może liczyć na Edwarda, ale jego zastępca spisuje się bardzo dobrze, kiedy umawia wywiad z popularną dziennikarką. Wszystko wydaje się układać po myśli nowego burmistrza do czasu aż zaczyna widywać zmarłego ojca, który ostrzega go przed solenizantem. Co gorsza okazuje się, że ktoś ukradł zwłoki Elijaha Van Dahla.

Mimo swojej dociekliwości Bruce nie odkrywa co skrywa posąg sowy wykradziony Court of Owls, ale teraz stara się nakłonić Selinę by ta dała matce drugą szansę. Bohaterowie miło spędzają czas i Alfredowi służą flirty z Marią, ale jak się okazuje matka Seliny ma pewien problem. Wraz z powrotem do Gotham City powróciła też jej przeszłość i kryminalista Cole Clemons, który chce od niej pieniędzy i w tym celu nie będzie się wahał zagrozić Wayne’owi.Jimowi udaje się uniknąć śmierci od kul Zsasza, ale kiedy ten atakuje go w mieszkaniu, nawet Harvey nie może mu pomóc. Wydaje się, że sytuacja jest patowa, ale wszystko się zmienia wraz z pojawieniem się Carmine’a, który odwołuje zlecenie. Robi to dla Leslie, która po spotkaniu z Barnesem zdała sobie sprawę, że nie można było pomóc Mario, a poza tym mimo, że nie chce tego przyznać, cały czas kocha Jima.

Podczas swojego wielkiego dnia Oswald jest cały podenerwowany. Sprawy się jeszcze bardziej komplikują gdy okazuje się, że szef jego sztabu świętuje urodziny. W jego gabinecie Oswald odkrywa ciało swojego ojca. Nie panujący nad sobą Pingwin zabija Tarquina, a następnie spóźniony udaje się na wywiad, transmitowany na żywo w telewizji. Kiedy kolejny raz dostrzega ducha ojca, przerywa wywiad i szczerze stwierdza, że mieszkańcy Gotham City go nie obchodzą.

Edward Nygma jest zadowolony jak wszystko przebiegło zgodnie z jego planem. Wykorzystując możliwości Basila, udało mu się oszukać Oswalda, ale to jeszcze nie koniec zemsty, ale dopiero początek.

Dwight Pollard postanawia, że już dość prób i jest gotów, by przywrócić do życia Jerome’a.

Autor: Q

Zgodnie z tytułem duchy zawitały do Gotham. W sensie dosłownym tylko jeden, w postaci Elijaha Van Dahla, ale wkrótce kolejne zmory powrócą. W serialu więcej osób powraca do życia niż umiera.

Jeśli ktoś oczekiwał zdecydowanych działań ze strony Falcone’a w kierunku Jima Gordona, to będzie rozczarowany. Co prawda Zsasz próbuje zabić Jima, ale są to tylko nieudane próby. Co gorsza wątek zemsty zostaje zamknięty w tym jednym odcinku. Pod wpływem emocji Leslie raz jego gotowa mieć na sumieniu życie Jima, a za chwilę już zmienia się jej punkt widzenia. Słusznie zauważa, że Gordon jest wirusem, który nie tylko zatruł jej życie, ale cały czas jest najsłabszym punktem całego serialu.

We wcześniejszych sezonach postać Nygmy nie przekonywała mnie, ale ostatnio to się zmieniło. Jego plan odegrania się na Oswaldzie jest dobrze prowadzony, tylko szkoda w tym wszystkim Pingwina, który wydaje się kompletnie bezradny. Gdzieś zagubił swoją siłę, która wcześniej pozwoliła mu uwolnić się od wpływów Fish Mooney.W “Ghosts” bliżej poznajemy wyznawców Jerome’a, którzy pragną go ożywić. Tym samym wkrótce powróci postać, która jest traktowana jak Joker. Mimo tego, że Jerome się wyróżniał na tle innych szaleńców, to jednak działał zbyt krótko by zasłużyć na takie wielkie uznanie i tak wpływać na mieszkańców Gotham City, po za tym patrząc na odbiór jego zwolenników bardziej przypomina Anarky’ego. Jego wyznawcy mogą przypominać po trochę Jokerzów z “Batman Beyond”, ale tam legenda Jokera coś znaczyła, a w przypadku “Gotham” wydaje się to tylko sięgnięciem po lubioną przez fanów postać i kolejny raz korzystanie z siły Jokera nim w Gotham City pojawił się Batman.

Jakby tego było mało, to powraca też Basil Karlo aka Clayface. Niestety w przypadku “Gotham” złoczyńcy, którzy potrafili działać z powodzeniem na własną rękę stają się jak Basil i nieszczęsny Zszasz tylko narzędziami z których korzystają inni bohaterowie.Ostatnio najciekawsze wątki serialu związane są z młodym Wayne’em. Trochę życia i zabawy do całości dodaje teraz Maria Kyle, ale jak łatwo się domyśleć jej nagłe pojawienie skrywa drugie dno. Dobrze zobaczyć bardziej pogodnego Bruce’a, ale szkoda, że ten dociekliwy chłopak nie raczył nic ruszyć w sprawie posągu sowy. Czyżby Lucius Fox nie był już do jego dyspozycji? Bo niestety to kolejna postać, której potencjał nie jest wykorzystywany.

“Gotham” jak nie zachwycał, tak nie zachwyca. Poziom może nie spada, ale też produkcja mimo silnych starań nie oferuje nic nowego. Czasami zdarzają się lepsze lub gorsze momenty, ale w przypadku odcinka “Ghosts” całość pozostaje na przeciętnym poziomie.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Drew Powell, Maggie Geha i Benedict Samuel .
  • David Dastmalchian, który zagrał Dwighta Pollarda, wcielił się również w jednego ze zbirów Jokera w “The Dark Knight”.
  • W Paramount Theater, gdzie zgromadzili się wyznawcy Jerome’a dostrzec można afisze reklamujące film “The Mark of Zorro”.


Kalendarium

Forum