Tytuł odcinka: “HARVEY DENT”
Data premiery: 17 listopada 2014 (USA) | 3 grudnia 2014 (Polska)
Reżyseria: Karen Gaviola
Scenariusz: Ken Woodruff
Oglądalność: 6,49 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.3)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Próbując zamknąć sprawę morderstwa Wayne’ów, młody Harvey Dent (gościnnie Nicholas D’Agosto) i Gordon łączą siły, ku zmartwieniu burmistrza Jamesa (gościnnie Richard Kind). W międzyczasie, Pingwin nawiązuje kontakt z Lizą (gościnnie Mackenzie Leigh), sekretną bronią Mooney (Jada Pinkett Smith).

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Richard Kind
Drew Powell
Mackenzie Leigh
Nicholas D’Agosto
Leslie Odom Jr.
Luke Forbes
Al Sapienza
Steve Cirbus
Gabriel Rush
Melvin Abston
Marinda Anderson
Andrew Ayala
Guyviaud Joseph
burmistrz James
Butch Gilzean
Liza
Harvey Dent
Ian Hargrove
John Hargrove
Dick Lovecraft
Gregory Kasyanov
Roy
Senior Corrections Officer
Junior Corrections Officer
ochroniarz w składzie amunicji #1
ochroniarz w składzie amunicji #2

Żeby zapewnić bezpieczeństwo Selinie Kyle, która opisała mordercę Wayne’ów, Gordon zabiera ją do Wayne Manor. Alfred nie jest z tego powodu zachwycony, ale ostateczna decyzja należy do Bruce’a.

W drodze na badania psychiatryczne przewożony z wiezienia Blackgate bombiarz Ian Hargrove zostaje uwolniony. Następnego dnia do wybuchu dochodzi w jednej z fabryk amunicji, które przed aresztowaniem były celem Iana.

Mając nowy trop w sprawie morderstwa Wayne’ów Jim Gordon spotyka się z Harveyem Dentem, który także ma własnego podejrzanego, przemysłowca Dicka Lovecrafta, który najwięcej zyskał na wyeliminowaniu rodziców Bruce’a. Żeby wymusić na nim podjecie jakichś działań, Dent chce wypuścić plotkę, że ma świadka, który połączy Lovecrafta z zabójstwem.

Bruce Wayne: It’s from the Chinese Ming dynasty. Five… 500 years old.
Selina Kyle: You can get one just like it for $5 in Chinatown.

Oswald: You smell good.
Fish: You don’t.
Oswald: Snappy as ever! Oh! Well, goodbye then. Sorry you’re still grumpy with me. But, you know, reaching out in friendship is never wrong.

W międzyczasie Oswald Cobbpepot zaczyna podejrzewać, że wtyką Fish Mooney jest Liza. Chociaż w jej mieszkaniu nic nie znajduje, to zapach perfum, z których korzysta Fish nie pozostawia złudzeń, dla kogo pracuje.

Po zbadaniu śladów z wybuchu w fabryce amunicji okazuje się, że skradziony został specjalny materiał wybuchowy HMX, który z łatwością przebija się przez stal. Dodatkowo znaleziono fragment tabliczki z odlewni metalów, co skutecznie doprowadza Gordona i Bullocka do miejsca, gdzie przetrzymywany jest Hargrove. Mającym przewagę liczebną rosjanom, którym przywodzi Gregor Kasyanov udaje się jednak uciec z bombiarzem.

Alfred początkowo nie jest zachwycony obecnością Seliny Kyle, ale kiedy zauważa jak młody panicz się z nią bawi i zachowuje się jak normalny dzieciak, zmienia swoje zdanie.
Znając użyteczności skradzionych materiałów wybuchowych policja domyśla, że zostanie on wykorzystany do włamania się do sejfów w starej zbrojowni, która została zakupiona przez firmy należące dla Falcone’a. Na miejscu pojawiają się w chwili gdy Rosjanie pakują skradzione pieniądze do furgonetki. Kiedy okazuje się, że nie da się wywieść forsy, Butch detonuje ładunek, który niszczy samochód i zabija Rosjan i w ten sposób ukrywa wszystkie ślady łączące kradzież z Fish Mooney.

Oslwad tym razem otwarcie odwiedza Lizę i zdradza jej, że zna jej sekret i jeśli ta chce by Falcone się o niczym nie dowiedział ma dalej wypełniać pracować dla Fish.

Po ostatnich wydarzeniach burmistrz podejmuje decyzję by przenieść wszystkich więźniów chorych psychicznie do Azylu Arkham.

Gordon zostawia wiadomość Barbarze, która jak się okazuje jest teraz w łóżku z Renee.

Autor: Q

Po raz kolejny tytuł odcinka okazuje się nie do końca odpowiedni. Oczywiście pojawia się postać Harveya Denta i odgrywa on dość ważną rolę, ale na pierwszy plan całej historii bardziej wysuwają się relacje pomiędzy Bruce’em i Seliną. Są one najmocniejszą stroną odcinka. Z jednej strony widzimy Alfreda, który ucząc młodego panicza boksu nawiązuje z nim więź, której wcześniej brakowało. Jednak cały czas wyraźniej jest zaznaczone, do kogo należą ostateczne decyzje. W prosty sposób Selina uzmysławia przyszłemu Batmanowi, jakie cechy mogą się przydać na ulicach Gotham, oraz też co to znaczy być dzieckiem. Sceny są dość zabawne i wprowadzają luźniejszą atmosferę, której momentami brakuje, bo tego typu próby ze strony Nygmy wypadają żałośnie.Wracając do postaci Denta, kolejny raz można zarzucić twórcom serialu, że nie są zbyt subtelni. Naprawdę, wybuch złości Harveya czyli pokazanie jego drugiej strony nie było konieczne. Motyw z monetą zupełnie wystarczał. Zaskakuje również, fakt, że Dent, który jest tylko asystentem prokuratora okręgowego, zachowuje się tak jakby podejmował wszystkie decyzje.

O samej fabule odcinka też nie wiele można powiedzieć. Już pierwszy problem pojawia się wraz z postacią Iana Hargrove. Czy naprawdę Rosjanie musieli porywać chorego psychicznie bombiarza, by ten zrobił dla nich bomby. Jeszcze miałoby to sens, gdyby ten dla nich wcześniej pracował. Łatwiej byłoby znaleźć jakiegoś speca i go wynająć. Wybrali jednak kogoś, kto pozostawił policji cenny ślad i pozwolił namierzyć ich kryjówkę. Z takich pomysłów scenarzyści powinni zrezygnować. Jedyne czym można to w jakiś sposób wytłumaczyć, to fakt umieszczania psychicznie chorych przestępców w Azylu Arkham. Niestety przez tego typu podejście psuty jest odbiór całość.Jedną z wad “Gotham” jest brak bohaterów, za których widz chce trzymać kciuki. Oczywiście mamy Oswalda, ale w tym odcinku jego rola jest zdecydowanie zbyt zepchnięta na drugi plan, ale mimo to i tak osiąga więcej niż inny. Gordon zaś cały czas się miota, chce zgrywać bohatera a nim nie jest. Nie dziwi, więc, że Barbara odeszła w ramiona kogoś innego.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Zapach perfum Fish Mooney to lilak.
  • Chorzy psychicznie więźniowie z Blackgate zostają przeniesieni do Azylu Arkham.

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymieniony w obsadzie, nie pojawia się John Doman.
  • Nazwisko Dicka Lovecrafta, to odniesienie do H.P. Lovecrafta, którego twórczość była inspiracją do stworzenia Arkham Asylum. Warto również odnotować w latach 80-tych jednym z przeciwników Justice League był dr Lovecraft.


Kalendarium

Forum