Tytuł odcinka: “HOW THE RIDDLER GOT HIS NAME”
Data premiery: 24 kwietnia 2017 (USA) | (Polska)
Reżyseria: TJ Scott
Scenariusz: Megan Mostyn-Brown
Oglądalność: 2,99 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.0)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Nygma przekonuje siebie, że nie potrzebuje Pingwina, aby odnieść sukces i zaczyna przedstawiać się Gotham jako „Riddler”, błyskawicznie porywa Bullocka i Luciusa, których zmusza do udziału w swoich gierkach. Gordon dostaje niepokojące wiadomości o śmierci ojca, a Court of Owls ujawnia swój kolejny krok.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
Leslie Hendrix
Paul Pilcz
H. Foley
James Remar
Kevin Carolan
Kyle Baird
Taprena Michelle Augustine
Alena Chinault
Kathryn
Sonny Gilzean
Winston Peters
Frank Gordon
Kprofesor Dyson
Bunch O' Grapes
urzędnik szachowy
Strawberry

Edward próbuje poradzić sobie konsekwencjami zabicia Oswalda. Próbuje znaleźć sobie nowego mentora, który by go rozumiał, jednak nawet najtęższe umysły Gotham nie są w stanie sprostać jego wymaganiom, ani tym bardziej poprawnie odpowiedzieć na jego zagadki. Pod działaniem leków ma też halucynacje, w których widzi Oswalda. Ostatecznie postanawia, że jak każdy wielki złoczyńca potrzebuje godnego przeciwnika, wybór pada na Jima Gordona.

Po praniu mózgu sobowtór Bruce, Five, jest gotowy by wypełnić zadanie do którego go stworzono. W międzyczasie Bruce cały czas trenuje pod okiem Alfreda, ale nie może się skoncentrować ze względu na sprawę z Seliną. Kiedy dowiaduje się, że ta zostawiła mu wiadomość, za radą Alfreda postanawia się z nią spotkać. Na miejscu okazuje się jednak, że panna Kyle wcale nie zostawiła mu żadnej wiadomości. Chociaż Bruce potrafi już o siebie zadbać i niestraszna mu walka z Sonny’m Gilzeanem i jego ludźmi, to pojawienie się Five’a ubranego dokładnie tak jak on, go zaskakuje. Sobowtór bez problemu wstrzykuje Wayne’owi środek usypiający.

Oswald: You must be the first person in history to go on a killing spree in order to find a life coach.

Harvey: I do not have the resources to allocate to your hunch. Did you hear how I used that word “allocate,” huh?

Luciusa Foxa niepokoją ostatnie wypadki i zgony najtęższych umysłów Gotham. Chociaż Harvey nie widzi początkowo w tym sprawy dla policji, to wszystko się zmienia gdy na komisariat zostaje dostarczona wiadomość dla Jima Gordona. Lucius rozwiązuje zagadkę i domyśla się, że kolejnym celem będą uczestnicy turnieju szachowego. Na miejscu Edward jest zawiedziony, że nie ma Jima, ale to w Luciusie dostrzega godnego przeciwnika, który otrzymuje wskazówkę na temat kolejnej zagadki.

Tymczasem Jim Gordon spędza czas ze swoim wujem, Frankiem, który zdradza mu, że należy do Court of Owls, tak jak kiedyś jego brat. Frank próbuje nakłonić Jima do dołączenia do sekretnej organizacji, by razem mogli ją zniszczyć i tym samym pomścić śmierć Petera Gordona.Po rozwiązaniu kolejnej zagadki oraz pozostawionej odznace Harveya w ciele trupa, Fox domyśla się z kim ma do czynienia oraz gdzie zaatakuje Edward. Stawką jest życie młodych kadetów oraz Bullocka. Lucius podejmuje wyzwanie Edwarda. Musi poprawnie odpowiedzieć na jedną z trzech zagadek, wtedy Harvey przeżyje, a antidotum na gaz, którym potraktowano kadetów, nie zostanie zniszczone. Szybko się okazuje, że Fox nie tylko musi podać prawidłowe rozwiązanie, ale też, odpowiedź musi być zgodną z tą którą wybrał Edward. Chociaż życie Harveya dosłownie wisi na cienkim sznurku, to Lucius poprawnie odpowiada na trzecią zagadkę i chociaż lina nie wytrzymuje pod ciężarem policjanta, to Foxowi udaje się go uratować. Podczas rozmowy z Edwardem, domyślił się też co doprowadziło do takiego stanu Nygmę.

Po ostatnich wydarzeniach Edward wie kim jest, Riddlerem, o czym w pierwszej kolejności informuje Luciusa, który pomógł mu to zrozumieć. Następnego dnia Nygma w dokach, gdzie strzelił do Oswalda, wyrzuca swoje pigułki i tym samym żegna się z halucynacjami.

Oswald odzyskuje przytomność i odkrywa, że opiekuje się nim Ivy Pepper, przypomina sobie także, że musi kogoś zabić.

Bruce budzi się w celi z której ma widok na ośnieżony szczyt górski.

Autor: Q

Sporo zmian zachodzi w życiu bohaterów Gotham City. Edward Nygma w końcu musi pokonać długą i ciężką drogę by odkryć, kim jest. By tego dokonać gotów jest zrezygnować z bezpieczeństwa, jakie gwarantowało mu pozostawanie w cieniu. Teraz do grona złoczyńców dołączy więc Riddler.

Gierki Nygmy dostarczyły niezłej rozrywki, ale biorąc pod uwagę, że o jego zamiłowaniu do zagadek na policji wiedzą wszyscy, to szybciej powinni ustalić kto z nimi pogrywa.
Kolejny raz okazuje się, że każdy duet jest lepszy bez Gordona. Tym razem mamy okazję zobaczyć jak układa się współpraca Harveya i Luciusa i nie miałbym nic przeciwko gdyby Jim nie wrócił już do Gotham. Jednak do tego raczej nie dojdzie, więc trzeba się cieszyć z tych krótkich chwil, w których Gordon zostaje odstawiony na boczny tor.

W “How the Riddler Got His Name” nie tylko Edward zostaje postawiony w nowej sytuacji, zmiany szykują się też w życiu Bruce’a. Trudno przewidzieć co planuje Court of Owls. Z jednej strony w miejsce Wayne’a umieszczają sobowtóra, ale wygląda na to, że wobec młodego panicza mają nie mniej interesujące zamiary. Zobaczymy więc, czy Alfred jest tak bystry jak nam się wydaje i ile czasu będzie potrzebował, że coś jest nie tak, bo chociaż sobowtór wyuczył się co mówić, to jednak relacje międzyludzkie to już coś zupełnie innego.W “Gotham” wielu bohaterów przechodzi przemianę. Widać, że część postaci się rozwija i tylko szkoda, że na tym tle cały czas mamy bezpłciowego Jima Gordona. Jak na razie pojawienie się wuja nic nie zmieniło. Chociaż jak widać na przykładzie Franka Gordona, nie każdy członek tej rodziny jest taki. Do końca nie wiemy czy wuj jest w 100% szczery, ale już po jednym odcinku z jego udziałem wiadomo, ze to bardziej interesująca postać niż przyszły komisarz policji Gotham City. Czy Court of Owls zdziała coś w sprawie Jima, o tym przekonamy się oglądając kolejne odcinki.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Erin Richards, Jessica Lucas, Drew Powell, Benedict Samuel i Michael Chiklis.
  • Od tego odcinka pod tytuł serialu to, “Heroes Rise”.
  • Piosenka, którą śpiewa Oswald w halucynacji Edwarda to “Wake Up Alone”.


Kalendarium

Forum