Tytuł odcinka: “STOP HITTING YOURSELF”
Data premiery: 9 listopada 2017 (USA)
Reżyseria: Rob Bailey
Scenariusz: Charlie Huston
Oglądalność: 2,70 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Grundy i Nygma stają się głównymi atrakcjami Cherry’s Place w Narrows. Pingwin jest żądny zemsty, gdy słyszy, że Nygma szydzi z niego na scenie i prosi o pomoc Sirens. W międzyczasie Gordonowi zostaje zaoferowane stanowisko kapitana GCPD, co stawia go w niewygodnej pozycji względem Bullocka.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Chris Chalk
Alexander Siddig
Crystal Reed
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean/Solomon Grundy
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Sofia Falcone
Camila Perez
Marina Benedict
Larry Pine
Christopher Convery
Andrew Sellon
Sir Brodie
Twinkle Burke
Sulekha Ebelle
Adriana Del Orden
Christian Dell'edera
Pierson Salvador
Sami Bray
Bridgit Pike
Cherry
burmistrz Burke
Martin
pan Penn
Demonz Boss
barman
oficer Patel
wysoka łobuzica
niski łobuz
niechlujny dzieciak #1
niechlujny dzieciak #2

Występy Grundy’ego cieszą się co raz większą sławą ale komiczne wprowadzenia przez Edwarda, w których naśmiewa się z Pingwina, nie podobają się Oswaldowi. Dlatego gdy tylko o tym się dowiaduje postanawia działać. Po konflikcie z gangiem Demonz, Barbara, Tabitha i Selina mogą zachować życie jeśli dostarczą Edwarda.

Bohaterki szybko się przekonują, że nie będzie to łatwe zadanie, bo ku ich zaskoczeniu Butch żyje i stanowi poważny problem jako ochroniarz Nygmy.

Burmistrz Burke oferuje Gordonowi posadę kapitana policji, Jim jednak nie wie czy chce się podjąć tego zadania.

Barbara: Guess who.
Lee: Psycho-killer stalker?
Barbara: Got it in one.

Tabitha: [zauważywszy Butcha] Do you know what this means?
Barbara: Yeah. It means you owe me an apology for electrocuting me.
Tabitha: I got to find a way to go talk to him.
Barbara: Have fun. Tell him it was nothing personal when I shot him in the head.

Widząc, że Oswalda co raz męczą różne sprawy zawodowe, Sofie proponuje mu by znalazł sobie jakieś hobby. Uwagę Pingwina przykuwa Martin, niemowa z sierocińca, nad którym znęcają się inne dzieciaki. Widząc w nim potencjał pomaga mu zemścić się na oprawcach, oraz daje mu ważną lekcję na temat przyjaźni.

Chociaż Selina jako jedyna pamięta o misji z jaką wysłał jej Pingwin, to chociaż udaje jej się schwytać Edwarda, to nie sposób ominąć Grundy’ego. Jako, że są w Narrows to wszystkim ma zdecydować pojedynek na ringu.

Tabitha ma początkowo poważny problem w starciu z Grundy’m ale chwila zawahania z jego strony, kiedy powracają wspomnienia Butcha, sprawia, że bohaterce udaje się go ogłuszyć. Niestety termin wyznaczony przez Pingwina już minął, i na miejscu zjawia się Firefly. Jednak szybko powstrzymuje ją Leslie, a dotychczasowa szefowa kluby, Cherry, zostaje zabita przez Barbarę po tym jak wyznaje, że to ona poinformowała Pingwina o prześmiewczych działaniach Edwarda.Harvey nie zjawia się w barze, w którym na specjalnej ceremonii miał wręczyć postrzelonym gliniarzom, kule wyjęte z ich ciał. Obowiązek ten przekazuje Jimowi, który tym samym jest już gotów podjąć decyzję o zastąpieniu Bullocka na stanowisku kapitana policji.

Po ostatnich wydarzeniach mieszkańcy Narrows widzą w Leslie nową przywódczynię.

Gordon domyśla się, że to Sofia przekupiła burmistrza by zapewnić mu stanowisko kapitana. Podczas wieczornego spotkania informuje ją, że ich współpraca właśnie się zakończyła.

Autor: Q

Ograniczenie historii do praktycznie tylko dwóch wątków sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza, gdy cała akcja w Narrows dostarcza akcji i humoru. Jeśli zastanawialiście co oznacza tytuł odcinka “Stop Hitting Yourself”, to trzeba go interpretować dosłownie, gdyż popisowym numerem Grundy’ego jest wyrywanie rąk przeciwników i wykorzystywanie ich do bicia ich. Makabryczne ale mieszkańców Narrows to zachwyca i nie tylko.

Niemniej interesująco wypadają sprawy z Pingwinem. Jednak nie jego przestępcza działalność, ale relacja z Martinem. Pomiędzy bohaterami od razu nawiązała się więź i jak się okazało doskonale się rozumieją. To jeden z lepszych duetów w historii “Gotham”.Wraz z pojawieniem Barbary, Tabithy i Seliny w Narrows dochodzi do zmian. Szkoda, że postać Cherry została tak brutalnie potraktowana, ale najwyraźniej twórcy nie mieli na nią pomysłu oprócz ekstrawaganckiego wyglądu.

Zmiany zaszły też w życiu Jima, który mimo, że został kapitanem to dalej wygląda na wiecznie cierpiącego. Chociaż zdaje sobie sprawę w jakich okolicznościach do tego doszło. Dziwić może reakcja Harveya, który co prawda traci stanowisko, ale chyba nawet on sam wiedział, że nie był najlepszym szefem, o czym najlepiej świadczy fakt, że postrzelił jedną z policjantek i wycofał się z uczestnictwa w ceremonii dla postrzelonych na służbie gliniarzy.W “Stop Hitting Yourself” jest naprawdę kilka dobrych momentów i większość postaci jest tam gdzie powinna. Kształtów nabiera też plan Sofie, której udaje się manipulować Oswaldem i Jimem, ale wraz z Martinem u boku Pingwin wreszcie zaczyna mieć wątpliwości co do swojej przyjaciółki.

“Gotham” zmierza w dobrym kierunku, ale to kolejne odcinki pokażą, czy to tylko chwilowy wzrost formy.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się David Marouz, Sean Pertwee i Alexander Siddig.


Kalendarium

Forum