Tytuł odcinka: “A DAY IN THE NARROWS”
Data premiery: 2 listopada 2017 (USA)
Reżyseria: John Behring
Scenariusz: Peter Blake
Oglądalność: 2,75 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Podczas gdy działania profesora Pyga (gościnnie Michael Cerveris) zastraszają Gotham, Gordon i Bullock udają się do Narrows w poszukiwaniu tropów. Bruce Wayne spotyka byłą przyjaciółką, Grace (gościnnie Samia Finnerty), która przekonuje go do nocnego wyjścia ze starymi kolegami z klasy. Tymczasem relacje Sofii z Pingwinem i Gordonem nadal ewoluują.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Chris Chalk
Alexander Siddig
Crystal Reed
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean/Solomon Grundy
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Sofia Falcone
Michael Cerveris
Kelcy Griffin
Kyle Vincent
Tommy Nelson
Samia Finnerty
Gordon Winarick
Scotty Crowe
Angelo Berkowitz
Sulekha Ebelle
John Bianco
James A. Lee
Andrew Anderson
D.K. Bowser
Jennnifer C. Johnson
Mick O'Rourke
Midori Francis
Akintola Jiboyewa
Ramon O. Torres
Jolie Rose Wasserman
Gregory Konow
Omar Scroggins
Laura Aguinaga
profesor Pyg
detektyw Harper
Headhunter
Brant Jones
Grace Blomdhal
Tommy Elliot
News Guy
detektyw Ruseckas
oficer Patel
główny Demon
strażnik Demon
drugorzędny Demon
główny dostawca
Patsy
mąż Patsy
Emma Hsueh
bramkarz
kelner
June
pokonany glina
złodziej
przerażona żona

Pyg daje o sobie znać, kiedy przesyła na komisariat łby świń dla każdego skorumpowanego gliniarza, oprócz Jima Gordona. Sytuacja staje się jeszcze bardziej napięta, kiedy w sprawę angażuje się Pingwin wraz ze swoimi ludźmi i nowym konsultantem od spraw ochrony Headhunterem. Kiedy policja odkrywa, że w Narrows zaginęło trzech gliniarzy udają się na miejsce, wraz z ludźmi Pingwina.

Narrows charakteryzuje się swoimi prawami i żaden z mieszkańców nie zamierza mówić. Agresja Headhuntera i jego towarzyszy nie pomaga. Jednak ostatecznie metody ludzi Pingwina przynoszą efekt, kiedy dochodzi do impasu między policjantami a Headhunterem, który zagroził, że zabije jednego z mieszkańców jeśli nikt nie zacznie mówić. Dzięki temu bohaterowie dowiadują się, w którym kierunku odjechał Pyg.

Headhunter: Do you want to know why I carry two pistols?
Jim: Overcompensation?

Jim: The next time you see red stuff dripping from a package, consider calling the police.
Chief Delivery Guy: We’re COD.
Jim: Get out of here.

Po ostatnich wydarzeniach Barbara zamierza zrezygnować z prowadzonego interesu. Selina ma jednak inne plany i na własną rękę postanawia działać. Okrada członków Street Demonz, ale ucieczka z magazynu to już inna sprawa. Uwięziona w pułapce kontaktuje się z Tabithą, która rusza jej na pomoc. Skutecznie odwraca uwagę gangsterów, ale to Barbara, która niespodziewania postanowiła dołączyć, załatwia większość z przeciwników. Po tym wszystkim bohaterki postanawiają kontynuować wspólną działalność.

Policji w jednym z budynków udaje się odnaleźć dwóch porwanych gliniarzy. Jeden już nie żyje, ale drugi zostaje zabrany karetkę. Towarzyszy mu Jim, który dowiaduje się od niego o czym mówił Pyg, a to doprowadza go do opuszczonego budynku sądu w Narrows.

Podczas zbiórki pieniędzy odbywającej się w Wayne Manor, Bruce jest pełny złości po tym co zrobić Ra’s al Ghulowi. Jednak niespodziewana wizyta szkolnej koleżanki Grace Blomdahl zmienia ten nieudany dla niego dzień. Wraz z nią udaje się do jej przyjaciół w gronie których jest Tommy Elliot. Prowokowany przez Branta Jonesa Wayne z trudem się powstrzymuje i tylko wyobraża sobie jakby mógłby go pobić. Później bohaterowie udają się do nocnego klubu. Jednak kiedy nie zostają wpuszczani, Bruce postanawia działać. Po rozmowie z właścicielem, kupuje klub i zaprasza wszystkich swoich przyjaciół do środka, oprócz Branta Jonesa. Młody panicz spędzą czas na szalonej imprezie w towarzystwie Grace.Pingwin po sugestii Sofii, że Don Falcone nigdy nie współpracowałby z policją, postanawia jeszcze bardziej zaangażować się w sprawę Pyga. Osobiście zjawia się przed opuszczonym budynkiem sądu wraz z dziennikarzami. Nim wkraczają do środka Gordon otrzymuje telefon od Pyga, który ostrzega go, że to pułapka. Jim orientuje się również, że jego rozmówca podszywał się wcześniej za policjanta którego zabrała karetka. Mimo, że wiele wskazuje się, że Gordon ma rację, to Bullock postanawia z oddziałem wkroczyć do akcji. W środku zauważa jak mu się wydaje Pyga chcącego zabić oficer Patel. Niestety okazuje się, że Jim miał rację i całość to pułapka. Za Pyga została przebrana Patel i to ją postrzelił Harvey, i w chwili gdy to zostało odkryte uruchomione zostały karabiny maszynowe, które sieją spustoszenie wśród policjantów i ludzi Pingwina, którzy nie maja jak się wycofać. Widząc co się dzieje, Jim Gordon nie zważając na niebezpieczeństwo postawia działać. Odpowiednio uzbrojony niszczy karabiny maszynowe i ratuje nawet Headhuntera.

Po ostatnich wydarzeniach Jim Gordon zostaje okrzyknięty bohaterem. Nawet pozostali policjanci są mu przychylni i zaczynają wprowadzać nowe reguły na komisariacie. Licencje na przestępstwa od Pingwina przestają być akceptowane. Sam Oswald nie ma powodów do radości, dlatego by odreagować zabija Headhuntera.

Autor: Q

Działania Pyga sporo namieszały w Gotham City i działalności policji, ale okrzyknięcie Gordona bohaterem na białym koniu oraz zmiana nastawienia pozostałych gliniarzy mnie nie przekonuje. Będący jedynym uczciwym gliną Jim jest przez to irytujący. Jest po prostu zbyt krystaliczny. Jego działania i ochrona skorumpowanych kolegów wiele znaczą, ale zmiany jakie zostają wprowadzone pod koniec odcinka następują zbyt szybko. Jedna bohaterska akcja i wszyscy uwielbiają Jima? Przecież nie raz zgrywał z powodzeniem bohatera i tak wiele to nie znaczyło.

Tytuł odcinka to “A Day in the Narrows” i chociaż ostatnio mieliśmy okazję poznać tę okolicę za sprawą Edwarda, Grundy’ego i Leslie, to żadne z nich nie pojawia się w tym odcinku. Szkoda, bo powiązanie ich z tym miejscem mogłoby bardziej pasować do głównego wątku odcinka, niż poboczne wątki, które otrzymaliśmy.Trio, Barbara, Selina i Tabitha próbują odnaleźć się w rzeczywistości, kiedy nie mają wsparcia Ra’s al Ghula. Przyjemnie jest zobaczyć jak panna Kyle co raz bardziej przypomina Catwoman, ale to za mało by było w tym coś wartego uwagi. Zobaczymy, czy bohaterki namieszają w światku przestępczych Gotham City, kiedy co raz większe problemy ma Pingwin.

Potencjał Oswalda cały czas nie jest wykorzystany w ostatnich odcinkach. Zbyt łatwo daje sobą manipulować w wyniku czego jego pozycja słabnie. Na szczęście pożegnanie z Headhunterem pokazuje, że gdzieś tam jest Cobblepot, który nie boi się wziąć spraw w swoje ręce.Sporo zmian zaszło ostatnio w życiu Bruce’a Wayne’a. Na początku sezonu wydawało się, że młody panicz będzie co raz więcej czasu poświęcał nocnej aktywności i ten odcinek poniekąd nas w tym utwierdza. Nie liczcie jednak na nocną walkę z kryminalistami, ale na nocne imprezowe życie młodego miliardera. Bruce się zmienia i buntuje niestety nastoletnie dramaty, miłostki i rywalizacja z rówieśnikami kompletnie mnie nie interesują i niestety zapowiada się, że jeszcze przez pewien czas twórcy skupią się na tym obliczu przyszłego Batmana.

Historia Pyga cały czas trzyma dobry poziom, ale zawodzą wątki poboczne. Otrzymaliśmy złoczyńcę, który ma konkretny plan i sprawnie go realizuje, a co ważniejsze doprowadza to do rozłamu duetu Gordon/Bullock. O ile Jim sobie z tym radzi, to Harveyowi co raz bardziej ciąży posada kapitana policji, a popełnione błędy i sięganie po alkohol też nie pomagają.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Morena Baccarin, Cory Michael Smith, Chris Chalk, Drew Powell i Alexander Siddig.
  • Pojawiają się znani z komiksów członkowie gangu Street Demonz.
  • Powraca Tommy Elliot, który ostatnio widziany był w pierwszym sezonie, gdzie wcielił się w niego Cole Vallis, teraz zastąpił go Gordon Winarick.


Kalendarium

Forum