Tytuł odcinka: “HOG DAY AFTERNOON”
Data premiery: 26 października 2017 (USA)
Reżyseria: Mark Tonderai
Scenariusz: Kim Newton
Oglądalność: 2,87 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon i Bullock są na tropie seryjnego mordercy, który morduje policjantów i w ramach swojego podpisu nakłada ofiarom odcięte łby świń. Tymczasem Sofia stara się wygrać z Pingwinem, a Thompkins, Nygma i Grundy znajdują sobie niezwykły dom w lokalu Cherry.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Chris Chalk
Alexander Siddig
Crystal Reed
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean/Solomon Grundy
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Sofia Falcone
Anthony Carrigan
Krista Braun
Michael Cerveris
Marina Benedict
Will Janowitz
Kelcy Griffin
Andrew Sellon
Phil E. Eichinger
Warren Bub
Izzy Ruiz
Yinka Adeboyeku
Jonathan Lee
Derek Clarke
Arlene Chico-Lugo
Ruby Thomas
Victor Zsasz
reporterka TV
profesor Pyg
Cherry
Wally Clarke
detektyw Harper
pan Penn
detektyw Culpepper
oficer Dave Metzger
zoficer Blake
oficer Hanover
oficer Nakajima
uliczny grajek
Reine
przerażona kobieta

W klubie Cherry po spotkaniu Leslie, Edward próbuje nakłonić ją by ta pomogła mu wrócić do zdrowia. Pani dr nie ma zamiaru mu jednak pomagać ze względu na jego wcześniejsze działania. Opiekować się będzie jednak Grundy’m, który z łatwością wygrywa walkę i zostaje nowym mistrzem i ulubieńcem Cherry.

Gordon i Bullock rozpoczynają nowe śledztwo. Ktoś zamordował policjanta, który zbierał haracze dla Pingwina. Policjanci znajdują jego ciało z założonym łbem świni. Po rozmowie z Pingwinem Jim dowiaduje się, kto wykupił pozwolenie na włamanie do rzeźni. W ten sposób trafiają na Wally’ego Clarke’a. Podczas przesłuchania przestępca wyznaje, że wypełniał polecenia tajemniczego profesora. Dowiadują się również, że świńskich łbów jest więcej, a to oznacza, że będą kolejne ofiary.

Po kilku udanych kolacjach, kolejne wspólne spotkanie Sofii i Oswalda nie dochodzi do skutku, gdyż ta w ostatniej chwili je odwołuje. Podejrzliwy Pingwin zleca Zsaszowi obserwację panny Falcone.

Oswald: Victor, we will be having a chat with Ms. Falcone.
Victor: Just so we’re clear is this a chat-chat or a shovel-in-the-trunk kind of chat?
Oswald: Get the shovel.

Pyg: Detective James Gordon. I hope you don’t mind if I say I’m tickled pink to meet you! I would shake your hand if it were possible. I’m a big fan. Big, big fan.
Jim: Right. My biggest fan is a pig.

Grundy bez problemów wygrywa kolejne walki, a Riddler zdobywa co raz więcej gotówki, to jednak nie przybliża go do osiągnięcia celu. Śledząc dr Leslie odkrywa, że ta prowadzi klinikę dla najbiedniejszych mieszkańców.

Jim i Harvey próbują dowiedzieć się kto jeszcze z policjantów zbiera pieniądze dla Pingwina. Skorumpowani gliniarze nie są skorzy do rozmów i dopiero bardziej drastyczne metody pozwalają na ustalenie nazwiska kolejnego człowieka Pingwina. Niestety zbyt późno do niego docierają. Przed sądem znalezione zostają dwa kolejne ciała ze świńskimi łbami. Jimowi udaje się jednak znaleźć świadka, który widział na miejscu stojącą ciężarówkę. Dzięki tym informacjom Gordonowi i Bullockowi udaje się dotrzeć do opuszczonego magazynu. Na miejscu znajdują złapanego gliniarza, ale gdy zdejmują mu maskę okazuje się, że w ten sposób odbezpieczyli granat zaszyty w jego brzuchu.

Po odzyskaniu przytomności Jim ma okazję poznać profesora Pyga, który zamierza zabić wszystkich skorumpowanych gliniarzy w tym Bullocka.Gordonowi udaje się wyswobodzić i w ostatniej chwili dociera do Harveya. Pyg jednak, by zapewnić sobie drogę ucieczki, podrzyna gardło Bullockowi.

Od Zsasza, Pingwin dowiaduje się co ostatnio porabiała Sofia. Jak się okazuje była bardzo zajęta spotkaniem z burmistrzem i zakupem opuszczonego szpitala wokół którego planuje postawić mur. Oswald podejrzewa, że buduje twierdzę i szykuje się do walki z nim. Postanawia więc działać. Razem z Zsaszem zamierza rozmówić się z panną Falcone. Okazuje się jednak, że ta wcale nie ma złych zamiarów wobec niego, a otwiera sierociniec.

Leslie dostrzega, że ze względu na ograniczone środki nie jest wstanie każdemu pacjentowi zapewnić leków, dlatego ostatecznie zgadza się pomóc Edwardowi, który bez sukcesu planował ją szantażować, i wziąć jego pieniądze. Zdradza mu też, że pomaga potrzebującym, gdyż czuje się winna z powodu uwolnienie wirusa Tetcha.

Bullocka udaje się uratować, ale teraz Jim już nie ma wątpliwości, że jego przyjaciel brał łapówki do czego Harvey się przyznaje.

Autor: Q

W Gotham City pojawia się profesor Pyg, który sprawia wiele problemów policji i także poniekąd Pingwinowi. Zaczyna od eliminowania skorumpowanych gliniarzy będących na usługach Oswalda ale nie wiadomo co go skłoniło do podjęcia takich działań. Tym samym pojawienie się Pyga nie jest jednoodcinkową historią. Mamy tu bardziej rozbudowaną intrygę, która jest dość dobrze poprowadzono. Wystarczy wspomnieć, że praktycznie nie dane nam zobaczyć nowego złoczyńcy bez maski. Całości nie brakuje też klimatu.

Oglądając “Hog Day Afternoon” od razu rzuca się nie obecność kilku aktorów ze stałej obsady. Nie jest to bynajmniej żaden problem, bo w ten sposób nie ma wrażenia, że mamy jakieś zbędne wątki. Niestety chociaż mamy praktycznie tylko trzy wątki, to nie wszystkie z nich trzymają poziom.Działania Sofii, która chce rozkochać w sobie Oswalda i zostać jego przyjaciółką by go zniszczyć może jakoś się kleją. Niestety oglądania Pingwina, którym kierują uczucia, to nie jest to co powinno. Już wystarczy, że w poprzednim sezonie musieliśmy śledzić rozterki miłosne Oswalda i niestety wygląda na to, że twórcy serialu nie mają specjalnie pomysłu na tego bohatera. Od kiedy jest na szczycie światka przestępczego niczym już nie zaskakuje. Wydaje tylko polecenia i miota się przez obecność panny Falcone, która skutecznie owija go wokół palca. Nawet się specjalnie nie zainteresował sprawą Pyga, a to poważny błąd.

Działania Pyga obnażają korupcję policji i przy okazji naruszają fundamenty duetu Gordon-Bullock. Harvey nigdy nie był przykładem krystalicznego gliniarza, ale teraz przyjaźń tej dwójki wystawiona zostaje na próbę. Jim być może już mu nigdy zaufa i będzie bardziej osamotniony niż wcześniej.Trochę na uboczu rozgrywają się losy dr Thompkins, Nygmy i Grundy’ego. Edward bez swojej inteligencji jest nawet bardziej interesujący niż wcześniej. Szkoda, że jak na razie zadomowił się w lokalu Cherry, gdyż interesująco mogłyby wyglądać jego kolejne nieudane próby działań przestępczy. Niedojda Riddler i nierozgarnięta góra mięśni Grundy jest to obecnie najlepszy duet w “Gotham”. Jeśli zaś chodzi o Leslie, to poniekąd zbliża się ona do swojego komiksowego pierwowzoru, więc nie mamy tu aż tak drastycznej zmiany w życiu bohaterki, która jednak nie porzuciła swoich ideałów.

“Hog Day Afternoon” to niezły odcinek “Gotham”. Pyg wprowadza dużo mrocznego klimatu i widać tu detektywistyczną robotę. Nie wszystko jest może idealnie, ale jest to zdecydowanie krok w dobrym kierunku.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się David Marouz, Sean Pertwee, Erin Richards, Camren Bicondova, Jessica Lucas, Chris Chalk i Alexander Siddig.


Kalendarium

Forum