Tytuł odcinka: “THE BLADE’S PATH”
Data premiery: 19 października 2017 (USA)
Reżyseria: Scott White
Scenariusz: Tze Chun
Oglądalność: 2,75 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Nygma wpada bezpośrednio na Butcha Gilzeana, ale ten nie jest tym, kim kiedyś był. W celu odzyskania władzy i tożsamości, Nygma decyduje się wystawić umiejętności swoich byłych partnerów na próbę. Tymczasem Sofia Falcone podejmuje działania by chronić swoje życie, odwołując się do wrażliwej strony Pingwina. Z mocą sztyletu w swoim posiadaniu, Bruce zaskakuje osoby wokół siebie swoimi odważnymi działaniami.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Chris Chalk
Alexander Siddig
Crystal Reed
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean/Solomon Grundy
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Sofia Falcone
Marina Benedict
Albert M. Chan
Kelcy Griffin
Andrew Sellon
Sedly Bloomfield
Deborah Jean Templin
Ariel Eliaz
Brandon Lamar
Dylan Hintz
Jose Hernandez Jr.
Devon Moyd
Todd Ryan Jones
Josh Berresford
Tim Lajcik
Demosthenes Chrysan
Diana Craig
Matthew F. O'Connor
David Howard Thornton
Cherry
farmaceuta
detektyw Harper
pan Penn
ksiądz
żałobnik
główny strażnik
strażnik #2
strażnik #3
ochroniarz
Flunky
włóczęga #1
włóczęga #2
włóczęga #3
Janos Szabo
babcia
kierowca
dyżurny

Ze względu na brak wolnych łóżek będący w śpiączce Butch ma zostać przewieziony na “północ”, co oznacza, że sanitariusze wrzucą jego ciało Slaughter Swamp pełnego toksycznych odpadów z Indian Hill.

Po zapoznaniu się z zapiskami dr Winthrop, Bruce dochodzi do wniosku, że tylko sztyletem można zabić Ra’s al Ghula. Wie jednak, że gdyby to zrobił to złamałby swoją przysięgę, dlatego pozwala Alfredowi schować ostrze. Podczas uroczystości pogrzebowych Alexa Winthropa, Gordon przekazuje Pennyworthowi informację, że Ra’s ma zostać zwolniony z Blackgate ze względu na swój immunitet. Obaj są zgodni, że Bruce nie powinien się o tym dowiedzieć, ale jest już na to za późno. W nocy Wayne wymyka się z rezydencji w swoim stroju i ze sztyletem.

Zamkniętego w celi Ra’s al Ghula odwiedza Barbara, której udało się przemycić broń. Jednak złoczyńca nie chce by ta mu pomagała, jest to ich pożegnanie i tak jak obiecał przekazuje je pewną mistyczną moc.



Butch wydostaje się z bagna ale nie wiem kim jest. Atakuje pobliskich włóczęgów słuchających starej rymowanki o Solomonie Grundym i to właśnie te imię sobie wybiera. W międzyczasie Edward próbuje zdobyć lekki, które mogłyby mu pomóc. Niestety w takim stanie nawet aptekarz jest w stanie go przechytrzać. Później jednak los zaczyna mu sprzyjać, gdy wpada na Butcha, i chociaż początkowo nie ma zamiaru mieć z nim nic wspólnego to szybko dostrzega zalety wielkiego osiłka, który traktuje go jak najlepszego przyjaciela.

Do więzienia Blackgate włamuje się Bruce Wayne. Po dostaniu się do środka odcina monitoring i dostaje się do celi Ra’s al Ghula. Nie jest jednak gotów by zabić śpiącego mężczyznę. Ta chwila zawahania ma konsekwencja. Ra’s al Ghul szybko pokazuje, że Bruce ani przez moment nie był dla niego zagrożeniem, a co bardziej zaskakujące okazuje się, że obecni na miejscu strażnicy, to jego ludzie, który ogłuszają młodego bohatera.

Sofia Falcone postanawia bardziej zbliżyć się do Oswalda, w tym celu zaprasza go na wspólny lunch, który ma pokazać, że Pingwin ma wsparcie rodziny Falcone. W restauracji podane zostają węgierskie dania, które mają Cobblepotowi przypomnieć matkę, ale kiedy ten kosztuje gulaszu zrobione dokładnie według przepisu jego matki nagle wychodzi. Później Sofia odwiedza go w klubie i zapewnia go, że tylko stara się być dla niego miła. Ostatecznie Pingwin pozwala jej rozmasować swoją obolałą stopę.



Po zawiadomieniu przez Alfreda o zniknięciu Bruce’a, Jim wraz z lokajem udają się do Blackagate. Szybko się orientują, że nie mają do czynienia z prawdziwymi strażnikami i chociaż nie są uzbrojeni to udaje im się pokonać przeciwników. Następnie Gordon domyśla się, że Bruce musi być w piwnicy. Na miejsce docierają jednak za późno. Sprowokowany przez Ra’sa Bruce wbił mu już sztylet w pierś doprowadzając do tego, że złoczyńca obraca się w proch. Jim nie ma jednak zamiaru oskarżyć Wayne’a o morderstwo. Młody panicz zaś po tym jak złamał swoje słowo chce porzucić rolę obrońcy Gotham. Alfred jednak postanawia zachować jego strój.

Nygma i Butch trafiają do klubu Cherry, gdzie odbywają się nielegalne walki i gdzie jako lekarz pracuje dr Leslie Thompkins.

Autor: Q

Wydarzenia “The Blade’s Path” sporo namieszają w życiu bohaterów. Części z nich mamy okazję zobaczyć w nowych rolach, a pozostali będą musieli zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów. Po dłuższej nieobecności powraca Butch, który odrodził się jako Solomon Grundy. Wygląda więc na to, że kąpiel z jamie Łazarza to nie jedyna opcja na odzyskanie zdrowia. Serial już dawno przestał się trzymać przyziemnych tematów, więc obecność Grundy’ego można zaakceptować, zwłaszcza, że wraz z Nygmą tworzą całkiem zgrany i zabawny duet. U boku Butcha Edward znowu może uchodzić za mądrzejszego. Wątek z tymi dwoma bohaterami okazał się największą zaletą odcinka.

Niestety wygląda na to, że pożegnaliśmy się z Ra’sem, a jeśli tak rzeczywiście się stanie to dołączy on do grona zmarnowanych przez twórców serialu złoczyńców. Kompletnie nie przekonuje mnie motyw, wg którego Ghul miałby chcieć umrzeć. Może twórcy mają jakiś pokręcony pomysł, ale jak na razie się on nie sprawdza. Cała intryga z Blackgate wydaje się równie mocno przesadzona, ale Alfreda w akcji zawsze dobrze jest zobaczyć.



Postać Ra’sa i jego cały plan rozczarowują tak samo jak naciągane działania Sofii, która w bardzo nachalny sposób próbuje zyskać sympatię Oswalda. Pingwin niby zachowuje ostrożność i spodziewa się pułapki ale koniec końców bierze udział w tej grze i wcale nie jest pewne czy wyjdzie z niej zwycięsko.

Końcówka odcinka to nie tylko nowa lokalizacja w postaci klubu Cherry, ale także powrót dawno niewidzianej dr Leslie. Od Arkham, przez kostnicę GCPD aż do nielegalnego klubu walki. Pani Thompkins przebyła długą drogę i wydaje się, że szalonych zwrotów akcji w jej wypadku twórcy nie oszczędzili. Pytanie jednak, czy jej nowa rola wprowadzi coś godnego uwagi czy też dołączy do grona postaci, z którymi wypadałoby się już pożegnać.

W “The Blade’s Path” zaskoczeń nie brakuje. Bruce Wayne przekroczył granicę mimo, że dobrze zdawał sobie z tego sprawy. Dobrze, że na moment odłoży strój, bo tej zabawy w obrońcę Gotham City było już za dużo. Jednak same zwroty akcji i jeden dobry wątek to za mało by serial wspiął się na wyższy poziom.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Camren Bicondova, Jessica Lucas i Chris Chalk.


Kalendarium

Forum