Tytuł odcinka: “LET THEM EAT PIE”
Data premiery: 16 listopada 2017 (USA)
Reżyseria: Nathan Hope
Scenariusz: Iturri Sosa
Oglądalność: 2,62 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Profesor Pyg kontynuuje dręczenie Gotham City, angażując w to w miarę możliwości Jima Gordona. Sofia i Pingwin przygotowują się do zbiórki funduszy na sierociniec, ale sprawy nie idą zgodnie z planem, gdy jako szef kuchni pojawia się profesor Pyg. Tymczasem imprezowanie Bruce’a szkodzi jego relacjom z Alfredem.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Chris Chalk
Alexander Siddig
Crystal Reed
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean/Solomon Grundy
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Sofia Falcone
Michael Cerveris
Kelcy Griffin
Andrew Sellon
Christopher Convery
Gordon Winarick
Ken Straus
Jon Shaver
Joy Sudduth
Joe Avellar
Joanne Nosuchinsky
Frank Alfano Jr.
Omar Torres
Jack Sochet
Professor Pyg
detektyw Harper
pan Penn
Martin
Tommy Elliot
sierżant
bogaty gość
reporter #1
reporter #2
reporter #3
kelner #1
Grover
obserwator

Professor Pyg zaprasza kilku bezdomnych na posiłek, który jak się okazuje jest dla nich ostatnim. Następnie usuwa organy z ich ciał.

Po objęciu stanowiska kapitana dla Jima największym wyzwaniem jest złapanie Pyga. Sprawę ułatwia mu sam zainteresowany, który przekazuje mu informację prowadzące do ciał dwóch zabitych bezdomnych, do których zaczęły dobierać się świnie.

Podczas gdy Sofia przygotowuje organizację zbiórki funduszy na sierociniec podczas uroczystej kolacji, Oswald jest co raz bardziej zaniepokojony ostatnimi działaniami. Podejrzewa, że panna Falcone przekupiła burmistrza, który zniknął. Nie ma jednak żadnych dowodów, dlatego by zyskać pewność zlecenie sekretne zadanie Martinowi.

Pyg: I am calling them Gotham Meat pies. Your guests will die for them.


Zgodnie z coroczną tradycją, mimo ostatnio napiętych stosunków, Alfred i Bruce wybierają się na szczyt Mount Bristol. Podczas wyprawy opowiedziana przez Alfreda historia jak poznał ojca Bruce’a nie pomaga i młody panicz wykorzystuje drobny pretekst by udać się do samochodu, a następnie odjeżdża zostawiając bezradnego Pennywortha.

Dzięki ustaleniom Foxa, Gordon odnajduje w starej fabryce papieru kryjówkę Pyga. Na miejscu jednak złoczyńca okazuje się sprytniejszy i bierze na zakładniczkę detektyw Harper, co zmusza Jima do pozwolenia mu na ucieczkę.

Podczas zbiórki funduszy okazuje się, że Pyg jest szefem kuchni i specjalnie na tę okazję przygotował mięsne placki. Po domyśleniu się kto będzie celem złoczyńcy na miejscu zjawia się Gordon, ale szybko zostaje złapany przez pomocników Pyga i zamknięty wraz z Harper.Podczas uroczystej kolacji, Pyg serwuje przedstawicielom elity Gotham swoje mięsne placki z ciał bezdomnych. Kiedy Sofia zaczyna protestować wbija jej nóż w rękę. Następnie grozi, że jeśli nie zaczną jeść to zabije Martina. Kiedy jeden z obecnych stwierdza, że złoczyńca może zabić sierotę, Oswald zabija go i zaczyna jeść placek ostrzegając, że zabije pozostałych jeśli nie zaczną jeść.

Dzięki ukrytemu przez Harper nożowi Jimowi udaje się uwolnić. Następnie wkracza do akcji i omijając rzucane przez Pyga noże aresztuje go. Tym samym spełnia swoją obietnicę złożoną mieszkańcom Gotham City.

Po ostatnich wydarzeniach Oswald oświadcza Sofii, że wycofa licencje na przestępstwa, ale nie zaakceptuje Gordona na stanowisku kapitana. Wybacza jej działania za jego plecami, ale już więcej takie rzeczy nie mogą się powtórzyć. Później od Martina dowiaduje się, że panna Falcone całowała się z Gordonem.

Po powrocie do rezydencji, w której Bruce urządził imprezę dla swoich przyjaciół, Alfred wyrzuca wszystkich. Tłumacząc swoje zachowanie Wayne wyjaśnia, że pomszczenie rodziców i zabicie Ra’sa tak naprawdę nic się nie zmieniło. Stwierdza też, że Alfred powinien przestać zgrywać jego ojca, i zamiast tego powinien zająć się sprzątaniem.

Autor: Q

Kolejny odcinek “Gotham”, w którym ograniczono ilość postaci. Jednak w przypadku “Let Them Eat Pie”, żaden z głównych wątków nie prezentuje dobrego poziomu.

Plan Pyga wydaje się zbyt przerysowany i stanowiący kolejne odejście od konwencji serialu, który pierwotnie miał stawiać na realistyczność. Wygląda to tak, jakby twórcy realizowali różne szalone pomysły by przekonać do siebie widzów. W działaniu Pyga, który miał swoje powody i był przeciwko korupcji zaskakiwać może fakt, że ostatecznie chce zabić Gordona, którego przecież uznawał za jednego z nielicznych wartościowych gliniarzy.Przemilczeć wypadałoby działania Bruce’a, który rzucił się w wir imprezowego stylu życia i odtrąca Alfreda, który cały czas pozostaje jego prawnym opiekunem. Przemiana młodego Wayne’a kompletnie mnie nie przekonuje i już mimo wszystko wolałem jak ten próbował zgrywać bohatera, a nawet jego sobowtóra.

Jim Gordon chociaż odnosi znaczący sukces, to jego postać zawodzi widzów. Wiedząc, gdzie jest Pyg postanawia działać na własną rękę, by nie narażać życia policjantów. Wszystko kończy się happy endem, ale takie podejściu u kapitana policji jest nie do zaakceptowania i chociaż według scenarzystów miało to pokazać Gordona jako bohatera, to cały czas mnie to nie przekonuje. Zastanawiające jest też, dlaczego taki bohaterski glina nie aresztował Oswalda, który na oczach wszystkich zabił jednego z uczestników kolacji.Niemniej jednak chociaż całość nie robi najlepszego wrażania, to jednak kilka scen jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Śpiewający Pyg serwujący placki jest tak absurdalny, że wręcz zabawny. Jednak wszystko co najlepsze dotyczy postaci Pingwina. Jego więź z Martinem, to coś prawdziwego i widać, że Oswald o tych na których mu zależy potrafi zadbać.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Morena Baccarin, Erin Richards, Camren Bicondova, Cory Michael Smith, Jessica Lucas, Drew Powell i Alexander Siddig.
  • Profesor Pyg podaje na przyjęcia ciasta z ludzkim mięsem. Na Broadwayu, Michael Cerveris, który gra Pyga, wcielił się w Sweeny Todd, który zrobił to samo.
  • Piosenka profesora Pyga “The Meat Pie Tango” jest parodią “The Cell Block Tango” z broadwayowskiego musicalu “Chicago”.


Kalendarium

Forum