Tytuł odcinka: “THINGS THAT GO BOOM”
Data premiery: 30 listopada 2017 (USA)
Reżyseria: Louis Shaw Milito
Scenariusz: Steven Lilien & Bryan Wynbrandt
Oglądalność: 2,59 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.8)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon próbuje zawrzeć umowę z Pingwinem, która obejmuje Sofię. Tymczasem Alfred próbuje wyciągnąć pogrążającego się Bruce’a z nastoletniego buntu, podczas gdy Lee Thompkins zyskuje co raz większą kontrolę nad Narrows.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Morena Baccarin
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Chris Chalk
Alexander Siddig
Crystal Reed
detektyw James Gordon
dr Leslie Thompkins
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean/Solomon Grundy
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Sofia Falcone
Michael Cerveris
Anthony Carrigan
Christopher Convery
Stu Large Riley
Kelcy Griffin
Nathan Wallace
DeAriesha Mack
D. Baron Buddy Bolton
Jose Guns Alves
Abraham Makany
Ali Merhi
Andi Morrow
Steven Bono Jr.
Rinzin Ngodup
Professor Pyg
Victor Zsasz
Martin
Sampson
detektyw Harper
bukmacher
bukmacherka
Dentysta
muskularny facet
ranny mężczyzna
strażnik w Arkham
brunet
chudzielec
kelner Sampsona

W Arkham Asylum, Pyg szybko pokazuje, że potrafi się odnaleźć w każdym miejscu i zabija jednego ze współwięźniów. Jako, że policja nie jest wstanie odkryć prawdziwej tożsamości złoczyńcy, który poddał się różnym operacjom plastycznym, Gordon postanawia złożyć mu wizytę. Podczas rozmowy odkrywa, że sprowokowany Pyg posługuje się południowym akcentem.

Leslie tworzy w Narrows specjalny sąd do rozwiązywania sporów, ale na horyzoncie pojawiają się problemy w osobie wrogiego gangstera Sampsona, który już nie waha się wkraczać na teren, którym teraz zajmuje się Thompkins. Wbrew radom Edwarda, Lee nie zamierza wykorzystywać siły Grundy’ego.

Oswald doprowadza do konfrontacji z Sofią, ma ją torturować specjalista w tej dziedzinie zwany Dentystą. Panna Falcone dobrze wie z kim ma do czynienia i wie jak skutecznie mu zagrozić. Tym sam bojąc się o życie swoich najbliższych, Dentysta pozwala jej uciec. Niespodziewanie Sofia wpada w kolejne kłopoty kiedy porywają ją Barbara, Tabitha i Selina.

Pyg: The whole town has gone hog wild for the Pyg.Spotkanie Leslie i Edwarda z Sampsonem nie układa się początkowo po ich myśli. Gangster w ogóle nie zamierza negocjować, ale po tym jak pani doktor w jego kaszlu rozpoznaje pierwsze objawy nowego wirusa panującego w Narrows ten zgadza się zaakceptować jej warunki.

Sofie próbuje przekonać Barbarę i resztę bohaterek, że tylko gdy ja wypuszczą uda jej się obalić Pingwina. Mimo to, panna Kean bez względu na to, czy Sofia jest wrogiem czy przyjaciółką Oswalda postanawia złożyć mu propozycję, którą ten akceptuje. Wcześniej jednak Martin wyznał mu prawdę na temat pocałunku Sofie i Jima. Panna Falcone kazała mu okłamać Oswalda, dlatego ten teraz wysyła Zsasza by ten raz i na zawsze pozbył się problemów.

Wystrzelona rakieta przez Victora niszczy kryjówkę bohaterek, ale tym w ostatniej chwili udało się uciec. Po próbie zamachu Sofia o wszystkim informuje Jima, ale ten nie ma zamiaru angażować w wojnę z Pingwinem zasobów policji. Później spotyka się z Oswaldem by zapewnić go, że Sofie nie będzie już stanowiła problemu i że opuści Gotham City.Po powrocie do kliniki Leslie odkrywa, że wszystko zostało zniszczone, a leki skradzione. Ponownie udaje się na spotkanie z Sampsonem, który jest pewny siebie do czasu, aż pani doktor wyznaje mu, że z kliniki ocalała tylko trucizna, którą wcześniej dodała do jego posiłku. Chcąc dostać antidotum Samspon zgadza się na jej warunki.

Gordon ponownie rozmawia z Sofią i aby mieć pewność, że ta opuści Gotham zakuwa ja w kajdanki i wysyła ją pod eskortą detektyw Harper. Podróż pociągiem nie trwa jednak długo, bo po tym jak Martin zostaje porwany, Pingwina wysyła Zsasza, by ten uwolnił pannę Falcone.

Sofia, Barbara, Tabitha i Selina spotykają się z Pingwinem, który za życie Martina jest gotów zrezygnować z władzy nad światkiem przestępczych Gotham City. Kiedy Martin jest już bezpieczny w samochodzie, Pingwin wysadza go w powietrze, by już nikt więcej nie mógł go wykorzystać.

Lee wyznaje Edwardowi, że nie szukała lekarstwa na jego chorobę, gdyż ten jest już zdrów, co udowodnił trafnie przewidując wszystkie ruchy Sampsona, tym samym Nygma znowu zaczyna dostrzegać Riddlera.

Okazuje się, że Martin żyje i teraz, kiedy szykuje się wojna, Oswald każe Zsaszowi wywieźć go w bezpieczne miejsce poza Gotham City.

Policja ustala prawdziwą tożsamość Pyga, którym jest Lazlo Valentin. Jednak kiedy Gordon udaje się do Arkham okazuje się, że złoczyńca zdołał uciec.

Autor: Q

“Gotham” dużymi krokami zbliża się do jesiennego finału. Tym samym zbliżamy się do kulminacji kilku wątków. Plan Sofie Falcone nabrał kształtów i chociaż do tej pory miała praktycznie wszystko pod kontrolą i sprawnie pogrywała Gordonem i Oswaldem, to kilku rzeczy nie przewidziała. Jedne komplikacje doprowadziły do powstania nowych sojuszy, a inne okazały się bardziej problematyczne.

Czy Pingwin bez pomocy Zsasza poradzi sobie z bohaterkami chcącymi przejąć władzę nad Gotham City? Sprytnie udało mu się je oszukać zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo Martinowi, ale czy to wystarczy by zachować władzę?W całej tej walce o wpływy w Gotham, w tym odcinku trochę jednak na uboczu pozostał Jim Gordon. Próbował pokrzyżować plany Sofie i teraz pozostaje pytanie czy lepiej mieć w światku przestępczym Oswalda, którego zna, czy też Sofię, która potrafiła do pewnego czasu nim pogrywać. Jim ma też poważniejsze problemy związane z osobą Pyga, który uciekł z Akrham. Tu wypada się zastanowić, czy policja dalej powinna zamykać szaleńców w tym zakładzie, z którego jakby nie było nie raz już komuś udało się zbiec.

W “Things That Go Boom” poruszona zostaje kwestia Narrows. Na chwilę pojawia się nowy gracz w osobie Sampsona, ale wygląda na to, że szybko o nim zapomnimy. Leslie pokazała, że może ostro grać, ale nie jest też gotów eliminować swoich przeciwników. Jednak z Nygmą, który już co raz bardziej przypomina dawnego siebie rola Narrows może się to zmienić.Brak pobocznych wątków, co w tym wypadku oznacza przerwę w historii młodego Wayne’a sprawia, że odcinek w żadnym momencie nie rozprasza. Wszystko w gruncie rzeczy trzyma się tej samej tematyki i o ile pod tym względem jest nawet nieźle, to momentami aż zbytnio widać ograniczenia budżetowe “Gotham”. Wybuch po wystrzale rakiety przez Zsasza, czy tanio wyglądająca lokalizacja spotkania Leslie z Sampsonem. Jednakże, całość wydaje się zmierzać w dobrym kierunku i następny odcinek nie powinien zawieść fanów.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Donal Logue, David Mazouz, Sean Pertwee i Alexander Siddig.


Kalendarium

Forum