Tytuł odcinka: “QUEEN TAKES KNIGHT”
Data premiery: 7 grudnia 2017 (USA)
Reżyseria: Danny Cannon
Scenariusz: John Stephens
Oglądalność: 2,53 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.8)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Sprawy komplikują się dla Gordona, Sophii i Pingwina, gdy Carmine Falcone (gościnnie John Doman) przyjeżdża do miasta. Alfred próbuje raz na zawsze przedostać się do Bruce’a, podczas gdy Nygma walczy by przejąć kontrolę nad osobowością Riddlera, a Tabitha próbuje zmusić Grundy’ego by przypomniał sobie swoją przeszłość. W międzyczasie znajomy uśmiech pojawia się na nowo.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Morena Baccarin
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Chris Chalk
Alexander Siddig
Crystal Reed
detektyw James Gordon
dr Leslie Thompkins
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean/Solomon Grundy
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Sofia Falcone
Cameron Monaghan
John Doman
Michael Cerveris
Anthony Carrigan
Kelcy Griffin
Andrew Sellon
Joanna Nosuchinsky
Brian Berrebi
Jamyl Dobson
Douglas Schneide
Lester Green
Beatrice Brusco
Jerome Valeska
Carmine Falcone
Professor Pyg
Victor Zsasz
detektyw Harper
pan Penn
prezenterka wiadomości
policjant po cywilnemu
Uni 1
Uni 2
zbir Pingwina
dziewczyna w wannie

Oto i jest. Jesienny finał “Gotham”. Skoro połowa 4. sezonu już za pasem, należałoby podsumować i ocenić tegoroczne zmagania twórców. W odróżnieniu do trzech poprzednich odcinków, “Queen Takes Knight” koncentruje się na większej ilości wątków. Co prawda, można odnieść wrażenie, że niektóre z nich zostały potraktowane po macoszemu, ale to szczegół, który nie wpływa znacząco na odbiór, o ile sekwencje z Edem wydzierającym się do lustra nie sprawiały nikomu wcześniej zawodu.

Odcinek zdecydowanie należy do Jima i Sofii. Tutaj się na chwilę zatrzymam. Prawdziwe oblicze postaci granej przez Crystal Reed może jakoś specjalnie nie zaskakuje, jednak nie można odmówić Falconównie bezwzględności, z jaką odkrywa kolejne karty przed Gordonem. Cieszy, że ktoś w końcu postanowił uświadomić Gordonowi nie tylko konsekwencje jego działań, ale kierujące nim ukryte pobudki, które w gruncie rzeczy, okazały się dość niskie. Tym sposobem, otrzymujemy pierwszą rysę, szpecącą, wydawać by się mogło, kryształowe oblicze protagonisty. Tragizm świeżo upieczonego kapitana najlepiej oddają gorzkie słowa Bullocka: “W Gotham nie ma nic za darmo”.

Chociaż pojawia się kilka odważnych rozwiązań, to powoli zaczyna martwić wtórność scenarzystów przy rozpisywaniu roli Pingwina. Rozumiem okoliczności i zamysł tego zabiegu, ale można było to inaczej rozegrać. A tak, po raz enty jesteśmy świadkami upadku Oswalda.

O ile nie można mieć stuprocentowej pewności co do śmierci Valentine’a, o tyle wszystko wskazuje na to, że Don Falcone pożegnał się z serialem na stałe. Tym krótkim występem John Doman po raz kolejny udowadnia, że w ciągu kilku minut potrafi więcej wykrzesać ze swojej postaci, niż Ben Mackenzie przez wszystkie 4 sezony. Carmine, spoczywaj w pokoju.

Piszę to z bólem serca, ale pomimo pewnych niedociągnięć aktora w warsztacie, Jim wzbudza jeszcze jakąś sympatię, nie to co Bruce, którego rola ostatnio ogranicza się do imprezowania i bycia opryskliwym dla Alfreda. Pomysł na papierze wydaje się dobry, gorzej jest z jego realizacją. Przede wszystkim, niektóre rzeczy dzieją się za szybko lub bez zrozumiałego powodu, inne natomiast wymagają od widza przymrużenia oka, jak wtedy, gdy w wyniku kłótni nieletni Bruce bez ingerencji sędziego czy kuratora pozbawia lokaja prawnego statusu opiekuna i nie trafia do izby dziecka, tylko jak gdyby nigdy nic zaczyna sam za siebie odpowiadać, niczym dorosły, którym w świetle amerykańskiego prawa nie jest.

Słowem podsumowania: “Queen Takes Knight” to dość przeciętny, przy czym emocjonujący odcinek, który jako finał połowy sezonu ogląda się bez poczucia zażenowania czy straty czasu. Ode mnie naciągane 3,5 nietoperka.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Eobard

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Morena Baccarin, Alexander Siddig oraz Chris Chalk.
  • Wizerunek Sofii Falcone na wózku bezpośrednio nawiązuje do komiksu “Batman: Dark Victory”.


Kalendarium

Forum