Forum

Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,
BATMAN #6

Tytuł historii: Beneath the Glass
Miesiąc wydania (okładka): Kwiecień 2012 (USA)
W sprzedaży od: 15.02.2012 (USA)
Scenariusz: Scott Snyder
Rysunki: Greg Capullo
Okładki: Greg Capullo, FCO; Gary Frank, FCO
Kolor: FCO Plascencia
Tusz: Jonathan Glapion
Liternictwo: Richard Starkings
Ilość stron: 32

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Krwawiący i połamany Batman leży uwięziony głęboko pod Gotham City, bez drogi ucieczki i bez pomocy znikąd. Ściga go Talon – zabójca Court of Owls. Czy to koniec Mrocznego Rycerza?

Przebijając swoim mieczem Batmana, Talon informuje go, że Court of Owls skazało go na śmierć. Ciało Wayne’a ma zostać na zawsze w podziemnym labiryncie, bo w ten sposób jego wrogowie doceniają dzielnych przeciwników. Wcześniej takim zaszczytem nagrodzono tylko trzy osoby.

Talon podnosi rannego Batmana, by zgromadzeni członkowie Court of Owls zdecydowali jak ma zginąć bohater Gotham City. Padają różne propozycje, jak złamanie kręgosłupa, czy pozwolenie by się wykrwawił, ale decyzję podejmuje najmłodsza dziewczynka w sowiej masce. Spełniając jej prośbę Talon jeszcze bardziej postanawia pobić Batmana. Rzuca nim o ścianę, i nieustannie zalewa potężnymi ciosami. Bruce nawet nie próbuje stawiać oporu. Po takim zdewastowaniu przeciwnika Talon pozwala członkom Court of Owls zająć się Batmanem. Chociaż sam dość ma już walki i każdy element jego ciała mówi, że czas odpuścić, to Bruce kątem oka dostrzega portret Alana Wayne’a, którego przerażono twarz wołała o pomoc, by ktoś wreszcie powstrzymał Court of Owls. Dzięki temu odzyskuje wolę walki. Wystarcza, że tylko podnosi się na nogi by wypłoszyć przerażonych członków Court of Owls, którzy myśleli, że Batman jest już martwy.

Przykładowe Strony
Mimo odniesionych ran Bruce zaczyna walczyć z Talonem. Nienawiść do sów napełnia go nową energią. Udaje mu się przerzucić przeciwnika do pomieszczenia, w którym znajduje się makieta Gotham. Zadając kolejne potężne ciosy Talonowi, Batman oświadcza mu, że ten nie jest nikim wyjątkowy. Jest tylko zwykłym kryminalistą, którego nadszedł już koniec.

Po znokautowaniu Talona, Batman oświadcza, że Court of Owls nie ukryją się przed nim, bo doskonale zna Gotham City. Wie, że cała podziemna lokalizacja znajduje się blisko rzeki, i że podstawa fontanny wykonana jest z białego marmuru, który jest bardziej podatny na eksplozje. A dzięki chlorkowi potasu z kamery z jednego z pomieszczeń, Batman dysponuje wybuchową substancją, która wystarcza by wysadzić fragment podłogi. Osłabiony Bruce wreszcie wskakuje do rzeki, by wrócić do domu, do jaskini. Niestety pod wodą okazuje się, że rzeka otoczona jest jakimś szkłem lub lodem przez który nie może się przebić. Bruce zaczyna myśleć, że Court of Owls nigdy nie pozwoli mu odejść.

W pomieszczeniu z fontanną poruszającą się na wózku najstarsza członki Court of Owls jest pod wielkim wrażeniem iście gladiatorskiego pojedynku. Jednak wbrew opinii pozostałych członków rozkazuje pozbyć się Talona, który poniósł porażkę, mimo, że zainwestowano w niego tak wiele i że można byłoby go jeszcze wyleczyć. Stwierdza również, że nie ma powodów do zmartwień, bo mają przecież mnóstwo Talonów, które w trumnach w jednym z pomieszczeń czekają na przebudzenie.

Autor: Q

Po zakończeniu poprzedniego numeru sytuacja Batmana był po prostu beznadziejna. Na dodatek wszyscy jego przyjaciele w żaden sposób nie mogli trafić na jego ślad. W Batman #6 początkowo Bruce zostaje jeszcze mocniej sponiewierany, a rysunki Capullo idealnie ilustrują brutalne starcie i ledwo żywego Batmana. Niesamowite wrażenie robi też moment, w którym Bruce postanawia jednak walczyć, od razu budzi lęk, a odniesione rany sprawiają, że jak ranne zwierze, jest jeszcze bardziej niebezpieczny. Chociaż przejęcie przez niego inicjatywy to jest to na co czekałem, to jednak biorąc pod uwagę jak w bardzo opłakanym był stanie trochę ciężko uwierzyć, że udało mu się dość łatwo pokonać Talona. To jednak tylko drobny szkopuł, bo przecież Batman to Batman!

W numerze najistotniejsza jest oczywiście iście gladiatorska walka, w której członkowie Court of Owls decydują, jaki los ma spotkać Batmana. Mamy więc okazję przyjrzeć się bliżej tajemniczym osobom, które podejmują wszystkie decyzje. Kim są? Tego nie wiemy, ale wiadomo, że od pokoleń świetnie się bawili napawając się swoimi sukcesami, a nowe pokolenie też już uczestniczy w ich działalności. Wiele jednak rzeczy czeka jeszcze na wyjaśnienie. Kim są Talony? Jednego Batman zdołał wyeliminować, ale pamiętając ile trumien było w podziemnym pomieszczeniu, wszystkich bohaterów Gotham City czeka bardzo ciężkie zadanie.

Po 6 numerach Batmana można już stwierdzić, że Scottowi Snyderowi udało się do mitologii Batmana wprowadzić Court of Owls. Dawno, żadna organizacja, żaden złoczyńca nie stanowił takiego wyzwania dla Bruce’a i na dodatek jest to coś świeżego. Nic, więc dziwnego, że to historia związana z Court of Owls będzie pierwszym crossoverem, który w nowym DCU rozegra się na łamach Bat-tytułów.

Ocena: 5,5 nietoperka

Autor: Q

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"