Forum

Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,
BATMAN AND ROBIN #9

Tytuł historii: Robin Hears a Hoo
Miesiąc wydania (okładka): Lipiec 2012 (USA)
W sprzedaży od: 09.05.2012 (USA)
Scenariusz: Peter J. Tomasi
Rysunki: Lee Garbett, Andy Clark
Okładka: Gleeson, Gray, Kalisz
Kolor:Tusz: Ray McCarthy, Keith Champagne
Liternictwo: Dezi Sienty
Ilość stron: 32

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Robin w pojedynkę walczy z Talonem, kiedy stawką staje się niebo Gotham City!

Po odebraniu wiadomości na temat ataku Talonów Damian chce jak najszybciej wrócić do Wayne Manror, by pomóc swojemu ojcu. Alfred jednak zleca mu inne zadanie. Młody bohater ma ochronić generała Benjamina Burrowsa.

Podczas przeprowadzanych ćwiczeń Burrows obserwując swoich ludzi przez noktowizor zauważa, że część z nich leży na ziemi. Generał nie ma pojęcia co się dzieje, dopóki na miejscu nie zjawia się Robin, który wyjaśnia, że to robota Talona, zabójcy, którego celem jest Burrows.

Chociaż żołnierze natychmiast zmieniają ślepaki na ostrą amunicję, to kule nie są wstanie zatrzymać szybko regenerującego się zabójcy. Generał nie chce opuszczać swoich ludzi, ale mając do wyboru śmierć albo życie, zgadza się odejść z Robinem, podczas gdy część jego ludzi, dla których honorem było służyć razem z Burrowsem, postawia jak najdłużej zatrzymać Talona.

Wykorzystując odrzutowy plecak Robinowi udaje się odlecieć z generałem, ale po chwili spotyka ich bardzo twarde lądowania, po tym jak na moment doczepił się do nich zabójca Court of Owls.

W lesie bohaterowie natrafiają na oddział generała, jednak blisko nich jest też Talon, który po drodze zabił dwójkę wczasowiczów. Jako, że Burrows jest nieprzytomny i ma złamaną nogę, Robin przejmuje dowództwo nad żołnierzami. I chociaż nie są oni zbyt przychylnie nastawieni do tego pomysłu, to kiedy Damian zdradza im, że w wieku 6 lat czytał prace Clausewitza i Jominiego zgadzają się wypełniać jego polecenia. Taktyka Damiana przynosi skutek, ale żołnierzom szybko kończy się amunicja, a wtedy nie pozostaje tylko bezpośrednia walka z bagnetami. Niestety mimo poświęcenia żołnierzy Talon wszystkich ich zabija, a po odrzuceniu Robina zbliża się do rannego generała.

Przykładowe StronyOkazuje się, że zabójca Court of Owls w 1778 roku podczas Wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych miał zabić szpiega Edwina Wilkinsa, który podjął się wykonania niebezpiecznej misji, pod warunkiem, że w razie jego śmierci jego rodzina zostanie otoczona opieką. Generał Waszyngton osobiście obiecał, że tak się stanie. Misja Wilkinsa powiodła się, ale tuż po jej wykonaniu został schwytany przez Brytyjczyków i uwięziony na fregacie stacjonującej w porcie w Gotham City. Kiedy amerykanom udało się schwytać kilku ważnych brytyjskich dowódców miało dojść do wymiany więźniów. Wtedy Court of Owls postanowiło zadbać o własne interesy i zleciło Talonowi zabić wszystkich krewnych Wilkinsa, tak by po jego śmierci mogli bez przeszkód przejąć kluczowy kawałek ziemi. Po zabiciu Edwina Talon poczekał do roku 1783, aż ziemia trafiła w ręce spadkobierców Wilkinsa, z zgładzeniem jego krewnych. Mimo odniesionych ran najmłodszemu synowi Edwina, Samuelowi, udało się przeżyć. Został wychowany przez rodzinę Burrowsów, przyjaciół Wilkinsów, a Court of Owsl zdobyło ziemię. Kiedy nadarzyła się okazja do zabicia ostatniego potomka Edwina Wilkinsa Talon specjalnie poprosiło o te zadanie.

By powstrzymać zabójcę Robin wbija w jego oko batarang wystrzelony z wyrzutni haków. Ale to za mało by poostrzyć Talona. Na szczęście Damianowi udaje się powiesić swojego przeciwnika na pobliskim drzewie, a następnie ścina jego głowę.

Autor: Q

Formuła przyjęta przez Tomasiego sprawdza się. Akcja rozgrywa się poza Gotham City i w żaden sposób niekłuci się z wydarzeniami z innych serii. Czytelnicy mają natomiast okazję bliżej przyjrzeć się postaci Robina. Jak Damian sam słusznie zauważa, ma on wiele wspólnego z Talonami. Też został wytrenowany by stać się zabójcą. Teraz jednak jego wyszkolenie i znajomość taktyk wojennych pomaga ocalić życie ważnego generała.

Powiązanie Benjamina Burrowsa z przeszłością Talona jest trochę naciągane, ale sama opowieść dotycząca Wojny o niepodległość Stanów jest wciągająca i świetnie zilustrowana przez Clarka. Od lat Court of Owls zlecała zabójstwa całych rodzin by tylko osiągnąć swój cel.

Zobaczyć jak Robin przejmuje dowództwo na grupą żołnierzy też jest bezcenne. Stracie pomiędzy Damianem a Talonem nie zajmuje zbyt wiele miejsca, ale finał ich walki jest taki jak można by się spodziewać po chłopaku wychowanym na zabójcę. Damian nie patyczkuje się tylko przy nadarzającej się okazji ścina swojemu przeciwnikowi głowę.

Batman and Robin #9 nic specjalnego nie wnosi do całego crossoveru, ale też nie zawiera żadnych rażących błędów. Po porostu jest to przeciętna historia z kilkoma godnymi uwagi elementami.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"