BATMAN ANNUAL #3

Tytuł historii: Friends
Miesiąc wydania (okładka): Luty 2015 (USA)
W sprzedaży od: 24.12.2014 (USA)
Scenariusz: James Tynion IV
Rysunki: Roge Antonio
Okładki: Rafael Albuquerque
Kolor: Nick Filardi
Liternictwo: Steve Wands
Ilość stron: 48

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Nie przegapcie tej ściśle tajnej opowieści związanej z historią „Endgame” rozgrywającej się na łamach BATMANA – przykro nam, ale to wszystko co możemy powiedzieć! Zaufajcie nam – to będzie wielka rzecz!

W Arkham Manor Thomas Blackcrow zostaje odwiedzony przez tajemniczego gościa.

5 lat wcześniej. Joker i Harley znowu wprowadzają zamieszanie w Gotham City, ale nie wszyscy traktują ich poważnie. Do takich osób zalicza się dziennikarz Tommy Blackcrow, który ostatnie lata spędził jako zagraniczny korespondent i nie był w Gotham podczas Roku Zero. Uważa, że Joker to porostu świr, w którym nie ma nic strasznego.

Tommy odkrywa kryjówkę Jokera i widzi jak ten oblewa kwasem twarz swojego pracownika, który zaproponował by okraść sejf w którym jest 65 mln dolarów. Króla zbrodni nie interesują takie plany, bo gdzie w tym jest żart. Po chwili, kiedy dziennikarz zostaje zauważony na miejscu pojawiają się również Batman i Robin.

Blackcrow nie może zrozumieć co jest nie tak z Gotham. Rok później Joker ucieka z celi, ale mimo to dziennikarz niczego się nie obawia, chociaż złoczyńcy zapewne nie przypadł do gustu artykuł o samotnym klaunie.

Po powrocie do domu Tommy znajduje trupa Danny’ego, swojego najlepszego przyjaciela. Na miejscu jest też Joker, który postanowił znaleźć sobie prawdziwego przyjaciela a wybór padł na Tommy’ego. Złoczyńca wie o nim wszystko i zna jego sekrety. Później szaleniec ponownie zostaje złapany, ale życie Blackcrowa już nigdy nie będzie takie samo.

Thomas odszedł z pracy, ale po pół roku Joker znowu uciekł i dziennikarz nie mógł spać spokojnie. Chociaż nawet jego dziewczyna nie wiedziała, gdzie mieszka, to i tak szaleniec go odnalazł. Mężczyzn żył w ciągłym strachu. Rok później Joker ponownie dał o sobie znać i tym razem wziął na cel żonę Tommy’ego. Tym razem wystarczyło tylko solidnie nastraszyć by uzyskać efekt.

Rok później. Wydaje się, że kiedy Joker został pozbawiony twarzy, która jest bezpiecznie przechowywana na komisariacie, Blackcrow wreszcie zazna spokoju. Odciął się od wszystkich i samotnie ukrywa się w chatce w lesie, ale wie, że Joker i tak go odnajdzie. I tak się dzieje. Kiedy następnego dnia zjawia się policja na miejscu nie ma żadnych śladów po obecności Jokera. Wszyscy uważają, że Tommy traci zmysły, dlatego trafia do Arkham Manor. Co noc odwiedza go tu Joker, który pracuje w zakładzie i jak przystało na najlepszego przyjaciela przynosi Blackcrowowi papier, by ten znowu mógł pisać. Teraz Tommy wreszcie odnalazł spokój.

Autor: Q


Chociaż na okładce pojawia się sugestia, że historia powiązana jest z Endgame, to nic takiego nie ma miejsca. Oczywiście mamy Jokera, ale jeśli szukacie czegoś na temat obecnych wydarzeń z serii Batman to nic na ten temat w tym komiksie nie znajdziecie. O ile więc opis może wprowadzać czytelników w błąd, to po Batmna Annual #3 mimo wszystko warto sięgnąć, nawet jeśli nie jest się fanem Jokera. Tak właściwe, szaleniec jest tu drugoplanowym bohaterem, który robi to co wszyscy dobrze znają. Poznajmy natomiast Thomasa Blackcrowa. Dziennikarza, który po powrocie do Gotham nie rozpoznaje swojego miasta, w którym jest Batman oraz szaleńcy pokroju Jokera, którego tak właściwie się nie boi, ale tylko do czasu.

Friends to opowieść o przyjaźni, chorej przyjaźni i dość jednostronnej. Mamy tu obraz człowieka, który początkowo jest silny i nie boi się niczego, a pod wpływem działań Jokera nie traci to na czym mu zależy, ale też sam popada w obłęd i w ten sposób klaun zyskuje przyjaciela, które będzie w celi obok niego.

Nie jest to może specjalnie odkrywcza historia, ale daje inne spojrzenie na postać Jokera. Nie ma tu jakiegoś szaleńczego planu złoczyńcy, Batman pojawia się tylko dosłownie na chwilę. Najważniejszy jest studium przypadku człowieka, który zostanie doprowadzony do krawędzi. Fanom Batman: The Animated Series może to przypominać po części odcinek pt. The Joker’s Favor, gdzie również klaun wziął sobie za cel zwykłego obywatela Gotham.

Po Batman Annual #3 może sięgnąć każdy, nie jest tu wymagana znajomość New 52 czy też ostatnich wydarzeń, to po prostu dobra opowieść, stanowiąca w gruncie rzeczy odrębną całość. Więcej tego typu historii by nie zaszkodziło.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q

już za:
dni
3
4
godzin
1
7
minut
0
8
sekund
2
3

Sonda

Twoja reakcja na kostium Batgirl?

Zobacz wyniki

Kalendarium

Komiksowe Top 5

Galeria

jnqptfs_sfbssbohf fkgx5anwqaem4wp fkc5d4_xwaqkpqn fkbizkdaiaaowid fkbixdfagaavi7i fkbiwglaaaavxs2