Forum

Już wkrótce
 • Kryzys na Nieskończonych Ziemiach, Tom 1 (WKKDC BiZ) - 06 lip 2022,
 • Dceased. Martwa planeta - 13 lip 2022,
 • Batman Knightfall: Upadek Mrocznego Rycerza. Tom 2 - 27 lip 2022,
 • Liga Sprawiedliwości. Wieczna zima - 27 lip 2022,

Harvey Bullock w "Gotham"Tuż przed emisją kolejnego odcinka “Gotham”, FOX udostępnił dwa nowe klipy z “Arkham”.

Kiedy rada miejska rozpoczyna kontrowersyjne głosowanie w sprawie przyszłości Arkham, politycy z obu stron są w niebezpieczeństwie. Gordon i Bullock muszą się śpieszyć by ochronić członków rady miejskiej, a stary przyjaciel odwiedza Gordona.
Czytaj dalej

Oswald Cobblepot w "Gotham"Dobra wiadomość dla fanów najświeższego serialu telewizyjnego “Gotham” – stacja FOX postanowiła zamówić kolejne odcinki. 6 nowych epizodów da w sumie całkowitą liczbę 22 na pierwszy sezon.

Źródło: EW

"Batman, Tom 4: Rok zerowy - Tajemnicze miasto"W minionym tygodniu, na naszej stronie pojawiły się następujące aktualizacje:

1. Batman, Tom 4: Rok Zerowy – Tajemnicze Miasto
Kolejna, po “Trybunale Sów” i “Śmierci Rodziny”, duża fabuła Scotta Snydera. Tym razem scenarzysta cofa się w czasie i bierze na tapetę trudne początki działalności Batmana w Gotham City oraz jego starcie z Red Hoodem. Zapraszamy do przeczytania recenzji, a także do oceny czwartego tomu serii “Batman” od wydawnictwa Egmont.
Kliknij tu, aby przeczytać

2. Detective Comics #35
Na lotnisku w Gotham City ląduje pasażerski samolot. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wszyscy pasażerowie są martwi. Obecny na miejscu Batman, postanawia zbadać sytuację. Pierwsza część (z dwóch) historii pt. “Terminal” gościnnych autorów – Benjamina Percy’ego i Johna Paula Leona.
Kliknij tu, aby przeczytać

3. Batman Eternal #26
Streszczenie i recenzja kolejnego numeru cotygodniowej serii. Scenarzyści przedstawiają nam odświeżoną genezę jednego z przeciwników Mrocznego Rycerza, plus, między innymi, dalsze losy relacji Julii z Bat-rodziną.
Kliknij tutaj, aby przeczytać

4. Gotham 1×03
Oglądalność serialu być może i spada, ale najnowszy, trzeci odcinek podobał nam się jak do tej pory najbardziej. Detektywi James Gordon i Harvey Bullock na tropie samozwańczego mściciela – Baloonmana. Ponadto, młody Oswald Cobblepot powoli pnie się na szczyt kryminalnej drabiny, zaczynając od… zmywaka w restauracji mafijnego bossa. Nie zapomnijcie również zwrócić uwagę na wychwycone easter eggi i ciekawostki opisane na końcu tekstu.
Kliknij tu, aby przeczytać

BATMAN ATAK NA ARKHAM DVD 3DOto są! Przedstawiamy wam wyniki konkursu, w którym do wygrania były aż trzy filmy na DVD związane z Batmanem. Laureatem naszego konkursu została Karolina Więcław. Serdecznie gratulujemy, a pozostałym dziękujemy za wzięcie udziały oraz zapraszamy do kolejnych konkursów. Sponsorem nagród był dystrybutor filmów na DVD oraz Blu-ray Galapagos Film.

GothamSerwis IGN miał okazję porozmawiać z odtwórcami ról Alfreda i Bullocka z serialu “Gotham” oraz jego producentem wykonawczym – Dannym Cannonem. Ekipa zdradziła pojawienie się dwóch nowych postaci, które w komiksach z Batmanem odgrywały ważną rolę w życiu Bruce’a Wayne’a. W rozwinięciu newsa znajdziecie dokładne informacje na ich temat.

Czytaj dalej

BATMAN AND ROBIN #35W środę, 15 października, do sprzedaży w USA trafią m.in. następujące tytuły związane z Batmanem:

 • BATMAN AND ROBIN #35
  Dalsza część “Robin Rises”, Batman rozpoczyna wyprawę na Apokolips by odzyskać ciało syna. Ale czy uda się tam sam?
 • BATMAN ETERNAL #28
  Czy Batman może powstrzymać Catwoman przed zostaniem najniebezpieczniejszą osobą w Gotham City?

Czytaj dalej

BATMAN: SNOW

Data wydania: 2007
Scenariusz: J.H. Williams III, Dan Curtis Johnson
Rysunki: Seth Fisher
Tusz: Seth Fisher
Kolory: Dave Stewart
Okładka: Seth Fisher
Liternictwo: Phil Balsman
Wydane jako: Legends of the Dark Knight vol. 1 #192-196 (2005 r.)
Ilość stron: 128

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Seria „Legends of the Dark Knight”, numery 192-196 posłużyły do sklejenia tego wydania zbiorczego. Historia dzieje się około półtora roku po rozpoczęciu przez Bruce’a swojej krucjaty. Opowiada ona o jeszcze surowych relacjach Batmana z Gordonem, o pewnej drużynie śmiałków dowodzonej przez Nietoperza oraz o doktorze nazwiskiem Victor Fries, który próbuje ratować swoją śmiertelnie chorą żonę – Norę. Doktor ten, staje się jednym z groźniejszych przeciwników, których do tej pory napotkał na swojej drodze Mroczny Rycerz.

Genezą Mr. Freeze’a zajęli się J.H. Williams III, Dan Curtis Johnson oraz Seth Fisher. Dwaj pierwsi odpowiadają za fabułę i dialogi, a trzeci za oprawę graficzną. Williams – bardziej znany i doceniany jako rysownik, zajmował się przede wszystkim „Batwoman” i kilka pomniejszymi projektami. Johnson maczał palce w epizodach „Justice League” (między innymi świetna jedno zeszytowa opowieść pt. “Half a Mind to Save a World”), a dla Setha Fishera była to pierwsza (i do tej pory jedyna) styczność z postacią Nietoperza.

Generalnie komiks jest dobry. To, co mnie zaskoczyło w scenariuszu, to to, że nie opowiada on stricte o szalonym naukowcu i jego pierwszej konfrontacji z gothamskim mścicielem. Narracja biegnie dwutorowo i poza genezą super kryminalisty, przedstawia nam drogę, którą cały czas poszukuje młody Batman, by walczyć z przestępczością. Droga ta jest wyboista – kontakty z Gordonem nie są jeszcze do końca udane, akcje Batmana wywołują niepotrzebne komplikacje, które lądują na głowie wąsatego detektywa. Dodatkowo brak snu i kontuzje negatywnie wpływają na kondycję Nietoperza, co odbija się na conocnych patrolach, a nawet na relacjach z Alfredem. Bruce powoli dochodzi do wniosku, że może sposób, który obrał jest ponad siły jednego człowieka. Dociera do niego, że potrzebuje sojuszników i pomocy w terenie. Postanawia stworzyć drużynę z osobiście wybranych kandydatów, których obserwował już od pewnego czasu. Moim zdaniem jest to interesujące podejście do postaci Batmana. Ciekawie przedstawione są metody dojścia do wybranych aspirantów, droga jaką Batman się z nimi kontaktuje, kwatera, którą im buduje oraz szykowane taktyki. Dla zamaskowanego mściciela, którego znamy dzisiaj, taki sposób nie wchodzi w rachubę, ale pamiętajmy, że seria „Legends of the Dark Knight” opowiada o początkach krucjaty, a nie o doświadczonym Bruce’ie po przejściach jak np. w „Batman Incorporated” – gdzie też są motywy z budowaniem drużyny. Tamten Batman Granta Morrisona do mnie nie przemawia, ale w takiego Mrocznego Rycerza, z początku kariery, jestem w stanie uwierzyć. Plus dla scenarzystów za to, że zdecydowali się na takie podejście do postaci.

Druga część narracji, to oczywiście losy małżeństwa Fries. Małżeństwa dotkniętego tragedią nieuleczalnej choroby. Genialny naukowiec – Victor – pracujący w bliżej nieokreślonej firmie, zajmującej się bliżej nieokreślonymi naukowymi projektami, próbuje ratować życie swojej ukochanej żony. Kiedy powszechnie uznane sposoby leczenia zawodzą, Victor zabiera Norę do swojego laboratorium. Oczywiście coś poszło diametralnie nie tak. Geneza Mr Freeze’a nie różni się zbytnio od tego, czego nie znaliśmy np. z „Batman The Animated Series” oraz z komiksów przed restartem uniwersum. Scenarzyści umiejętnie pokazali miłosny obłęd kierujący Victorem, jego szaleństwo po nieudanym eksperymencie, a w końcu jego drogę jaką obrał, by to wszystko „naprawić”.

Styl Setha Fishera przypomina momentami cartoonową manierę, jednak wcale mi to nie przeszkadzało. Jego rysunki są obfite w szczegóły, a tła są dobrze dopracowane. Jeden z moich ulubionych kadrów, to scena, w której Batman i Gordon spotykają się na rusztowaniu przy budowie nowego budynku. Na owym rusztowaniu widać kaski pracowników, worki z cementem, młotki, rury itp. Bardzo lubię rysunki z taką ilością detali.

Komiks niestety nie jest dostępny w krajowych sklepach internetowych. Szkoda, bo moim zdaniem warto się z nim zapoznać, choćby po to, by móc obserwować młodego Batmana próbującego złożyć drużynę pomocników i działać w Gotham na większą skalę. Jeśli Twój ulubiony super złoczyńca to Mr. Freeze, ten komiks jest zdecydowanie dla Ciebie. Prawidłowo został oddany charakter Victora, któremu momentami współczujemy z powodu tragedii, która go dotknęła i przemieniła.


Plusy:

 • obłęd Freeze’a
 • ciekawy pomysł z „The Bat-team”
 • szczegółowe rysunki

Minusy:

 • niedostępność komiksu
 • brak dodatków
Autor: Rado

Poprzednia Strona

Joel SchumacherPodczas Hamptons International Film Festival Joel Schumacher odebrał nagrodę za osiągnięcia życia (Golden Starfish Lifetime Achievement in Directing Award). Reżyser udzielił również wywiadu Variety, w którym opowiedział o swoich “Batmanach”.

Twoje “Batmany” nie są tak mroczne jak filmy Christophera Nolana.
Nigdy nie mogłem pójść w mrocznym kierunku. Ze względu na “Powrót Batmana”, rodziny protestowały, że był to film zbyt dorosły, co nie jest krytyką Tima Burtona. Kiedy złożyli mi propozycję, pierwsze co zrobiłem to spotkałem się z Timem i powiedziałem “To jest Twoja seria i chcą bym ją przejął. Nie zrobię tego, jeśli nie chcesz bym się tym zajął.” Odpowiedział, “Zajmij się tym, proszę! Nie mogę zrobić kolejnego.” Chociaż “Batman Forver” jest naprawdę sexy, to był to film dla całych rodzin.

Wprowadziłeś sutki do kostiumu Batmana. Czy zaskoczyło cię, że stało się to tak kontrowersyjne?
Tak, zareagowałem na to, “Chyba żartujecie?” Myślę, że będzie to na moim nagrobku. Tak zostanę zapamiętany.
Czytaj dalej

BvSBreastCancerPaździernik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi (Breast Cancer Awareness Month), w tym okresie na całym świecie organizacje przeciwrakowe i osoby prywatne wykazują szczególną aktywność w rozpowszechnianiu wiedzy na temat raka piersi. W tym roku do wsparcia tej inicjatywy przyłączyła się również ekipa “Batman v Superman: Dawn of Justice”, która przemalowała kamery na kolor różowy.

Źródło: Larry Fong – Instagram

Tytuł odcinka: “SPIRIT OF THE GOAT”
Data premiery: 27 października 2014 (USA) | 12 listopada 2014 (Polska)
Reżyseria: TJ Scott
Scenariusz: Ben Edlund
Oglądalność: 5,89 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Kiedy zabójca bierze na cel pierworodnych dziedziców elit Gotham, Bullock zmuszony jest do konfrontacji z traumatycznymi wspomnieniami z niemal identycznej sprawy przy której pracował w przeszłości. Gordon musi stawić czoła konsekwencjom wcześniej podjętych decyzji.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Carol Kane
Dan Hedaya
Kim Director
Susan Misner
Christopher James Baker
Brian O'Neill
Chelsea Spack
Clyde Baldo
Phillip Fernandez
Beatrice Brigitte
Andrea Sooch
Joy Lynn Jacobs
Christian Steiner
Denia Brache
Mariah Strongin
Gertrud Cobblepot
detektyw Dix
Lacey White
dr Marks
The Goat/Raymond Earl
Robert Hastings
Kristin Kringle
Olaf Nilsson
koroner
Ember Copley
pani Hastings
administrator
prezenter wiadomości
Anita
Shelly Lawson

10 lat termu. Detektywi Dix i Bullock prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczego zabójcy znanego jako Spirit of the Goat, który zabija pierworodnych najbardziej wpływowych rodzin Gotham City. Policjantom udaje się odnaleźć kryjówkę zabójcy, ale kiedy przybywają na miejsce jest już za późno by uratować ostatnią porwaną dziewczynę. Harvey postanawia wbrew zaleceniom partnera działać i ostatecznie udaje mu się zabić Randalla Milkie, który uważał się za nowe wcielenie Spirit of the Goat. Podczas akcji ucierpiał jednak detektyw Dix, który został zrzucony z dużej wysokości.

Obecnie. Widok znalezionego na moście ciała Amandy Hastings od razu przypomina Bullockowi sprawę sprzed 10 lat. Jest przekonany, że ma do czynienia z naśladowcą i chce by od razu go poinformować, kiedy zostanie przeprowadzona sekcja zwłok. Znając metody działania Spirit of the Goat, Harvey wraz Jimem, który spóźnił się na miejsce zbrodni ze względu na przedłużającą się dyskusję z Barbarą, udają się do rodziców zabitej dziewczyny, by dowiedzieć czy jest jakiś potencjonalny podejrzany.

W międzyczasie Montoya i Allen znajdują na nabrzeżu świadka, który twierdzi, że widział jak Gordon zabił Oswalda Cobblepota.

Dix: He always thinks he’s the smartest one in the room.
Jim: I know, right?
Harvey: That’s because I’m always in a room full of idiots.

Harvey: Where the hell have you been?
Harvey: I didn’t realize this before. You’re a hypnotist, right?
Dr. Marks: A hypnotherapist.
Harvey: Oh, therapist. It’s a funny word, therapist. Can either mean “therapist” or “the rapist.”

Podczas sekcji ofiary okazuje, się że sprawca zaszył w ciele 1-pensową monetą. Ten fakt nigdy nie został ujawniony dziennikarzom, ani też nie uwzględniono go w policyjnych aktach. Tylko trzy osoby o tym wiedziały. Bullock, lekarz, który przeprowadził sekcję i który od kilku lat nie żyje oraz były partner Harveya, Dix. By upewnić się, że stary policjant nikomu nie zdradził cennej informacji, stary przyjaciel wraz z Jimem postanawiają złożyć mu wizytę.

Dix stwierdza, że nie on jest źródłem przecieku, gdyż sam zasugerował by zataić informacje o monecie. Sugeruje zaś, że jedyne wytłumaczenie, to, to że myli się, że Milkie działał sam.

Chociaż media ostrzegają przed atakiem Spirit of the Goat, to Bruce Wayne nie zamierza opuszczać Gotham. Chociaż nie odwiedza go morderca to w nocy wizytę składa mu Selina Kyle, która przygląda się tablicy młodego panicza, na temat przestępczych powiązań Gotham, oraz zabiera coś na pamiątkę.Kidy zostaje porwana Ember Copley, detektywi od razu postanawiają sprawdzić osoby, które miały dostęp do domów obu rodzin. W ten sposób, z pomocą Nygmy, ustalają, że sprawcą może być Raymond Earl. Bullock i Gordon udają się do magazynu w który poprzedni Spirit of the Goat mordował swoje ofiary. Tym razem przybywają na czas. Udaje się uratować Ember oraz złapać Earla.

Chociaż wszystkim wydaje się, że sprawa jest już zamknięta, to Bullocka cały czas zastanawia skąd Raymond tyle widział o poprzednich zabójstwach. Podczas przesłuchania jego uwagę zwraca zachowanie mordercy, który zaczyna zaciskać pieść. Harvey widział już wcześniej taki tik u Roberta Hastingsa, który jest pod opieką pani dr Marks, hipnoterapeutki. Detektyw słusznie się domyśla, że to ona stała za atakami i za pomocą hipnozy zmieniła swoich niegroźnych pacjentów w zabójców. Kobieta do wszystkiego się przyznaje, ale nie ma zamiaru się poddawać i słowem kluczem sprawia, że Robert Hastings atakuje policjanta. Bullock obezwładnia mężczyznę, a następnie celnym strzałem unieszkodliwia dr Marks, która swoją niekonwencjonalną terapią chciała uzdrowić Gotham.

Po wcześniejszym spotkaniu z Montoyą, Barbara wie, że MCU chce aresztować Gordona. Próbuje nakłonić Jima do wyjazdu z Gotham, ale ten nie zamierza uciekać i daje się aresztować. Na komisariacie Montoya i Allen chcą także aresztować Bullocka. Chociaż kapitan Sarah Essen protestuje przeciwko takim działaniom, to dopiero niespodziewane pojawienie się Oswalda Cobblepota, który powrócił po wizycie u mamy, sprawia że wszystko się zmienia.

Autor: Q

Kolejny dobry odcinek. Za sprawą tajemniczego zabójcy jest naprawdę mrocznie i klimatycznie. Tego oczekuje się po takim serialu. Powrót do wydarzeń sprzed lat pozwala szerzej spojrzeć na postać Harveya Bullocka. Mając zestawienie bohatera sprzed lat i jego obecną wersję widać jak może zmienić się podejście do pracy w policji oraz do “grania bohatera”. Taki los jednak nie spotka Gordona.

Jim ma inne kłopoty, które w gruncie rzeczy nie powinny być takim problem, a działania Montoyi i Allena ponownie pokazują, że jest to najsłabszy punkt serialu. Udowodnienie popełnienia morderstwa jeśli nie ma ciała ofiary jest rzeczą niezwykle trudną. Jakie dowody mają funkcjonariusze MCU? Wątpliwego świadka, którego wiarygodności dobry adwokat z łatwością by podważył. Całe szczęście, że ten wątek został zamknięty wraz z radosnym “powrotem do życia” Oswalda. Teraz Jim będzie miał inne problemy, a ostatnie wydarzenia na pewno wpłyną na relacje pomiędzy nim i Bullockiem.Główna sprawa Spirit of Goat wypadła nadzwyczaj dobrze. Policjanci chyba pierwszy raz obyli się bez wsparcia Fish Mooney, która w odcinku się nie pojawia. Pomysł z ujawnieniem sprawcy, który stał za wszystkim, jest całkiem trafny, ale już motywacja działań wydaje się dość naiwna. W takim wypadku zastanawia też tak długa przerwa pomiędzy kolejną serią morderstw.

Sceny z młodą Seliną Kyle, która włamuje się do Wayne Manor, wydają się być zbędne, ale być może po tym jak bohaterka zobaczyła tablicę młodego Bruce’a, podrzuci mu jakieś nowe tropy? Na nieszczęście twórcy usilnie w odcinku wciskają postać Edwarda Nygmy. Gdy jego występ ograniczał się do jednej sceny, był znośny. Teraz niestety mamy go znacznie więcej i już w pełni zasłużył na miano najbardziej irytującej postaci. Za dużo towarzyszy mu różnego rodzaju wskazówek, że będzie to przyszły Riddler.

Chociaż odcinek nie jest pozbawiony wad, to za sprawą atmosfery i ciekawej głównej sprawy ogląda się go bardzo dobrze. Szkoda jednak, że serial nie oferuje czegoś więcej, bo jak tak dalej pójdzie to będzie to przede wszystkim produkcja dla fanów Batmana. Postać Jima Gordona momentami jest zbyt nijaka, nie tego oczekujemy po przyszłym komisarzu. Dlatego też jedynym bohaterem, dla którego warto oglądać serial jest wyłącznie Oswald Cobblepot.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q

WARTO WIEDZIEĆ:

 • Złota zasada Gotham wg Dixa – “żadnych bohaterów”.

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

 • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się John Doman i Jada Pinkett Smith.
 • Wspomniane zostaje więzienie Blackgate.
 • Muzyka podczas kąpieli Oswalda – “Accentuate the Positive” (Sam Cooke)


na 4K ULTRA HD, BLU-RAY I DVD

już za:

dni
3
5
5
godzin
0
8
minut
2
4
sekund
2
0

Sonda

Czy film "Batgirl" powinien zadebiutować w kinach?

Zobacz wyniki

Kalendarium

Komiksowe Top 5

Galeria

rhnw-screenshot-co-op-final-1652184185296 rh-screenshot-explosion-final-1652184185295 rh-screenshot-closeup-final-1652184185295 nw-screenshot-combat-final-1652184185294 nw-screenshot-closeup-final-1652184185293 gk-ow-screenshot-final-1652184185292