Tytuł odcinka: “SPIRIT OF THE GOAT”
Data premiery: 27 października 2014 (USA) | 12 listopada 2014 (Polska)
Reżyseria: TJ Scott
Scenariusz: Ben Edlund
Oglądalność: 5,89 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Kiedy zabójca bierze na cel pierworodnych dziedziców elit Gotham, Bullock zmuszony jest do konfrontacji z traumatycznymi wspomnieniami z niemal identycznej sprawy przy której pracował w przeszłości. Gordon musi stawić czoła konsekwencjom wcześniej podjętych decyzji.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Carol Kane
Dan Hedaya
Kim Director
Susan Misner
Christopher James Baker
Brian O'Neill
Chelsea Spack
Clyde Baldo
Phillip Fernandez
Beatrice Brigitte
Andrea Sooch
Joy Lynn Jacobs
Christian Steiner
Denia Brache
Mariah Strongin
Gertrud Cobblepot
detektyw Dix
Lacey White
dr Marks
The Goat/Raymond Earl
Robert Hastings
Kristin Kringle
Olaf Nilsson
koroner
Ember Copley
pani Hastings
administrator
prezenter wiadomości
Anita
Shelly Lawson

10 lat termu. Detektywi Dix i Bullock prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczego zabójcy znanego jako Spirit of the Goat, który zabija pierworodnych najbardziej wpływowych rodzin Gotham City. Policjantom udaje się odnaleźć kryjówkę zabójcy, ale kiedy przybywają na miejsce jest już za późno by uratować ostatnią porwaną dziewczynę. Harvey postanawia wbrew zaleceniom partnera działać i ostatecznie udaje mu się zabić Randalla Milkie, który uważał się za nowe wcielenie Spirit of the Goat. Podczas akcji ucierpiał jednak detektyw Dix, który został zrzucony z dużej wysokości.

Obecnie. Widok znalezionego na moście ciała Amandy Hastings od razu przypomina Bullockowi sprawę sprzed 10 lat. Jest przekonany, że ma do czynienia z naśladowcą i chce by od razu go poinformować, kiedy zostanie przeprowadzona sekcja zwłok. Znając metody działania Spirit of the Goat, Harvey wraz Jimem, który spóźnił się na miejsce zbrodni ze względu na przedłużającą się dyskusję z Barbarą, udają się do rodziców zabitej dziewczyny, by dowiedzieć czy jest jakiś potencjonalny podejrzany.

W międzyczasie Montoya i Allen znajdują na nabrzeżu świadka, który twierdzi, że widział jak Gordon zabił Oswalda Cobblepota.

Dix: He always thinks he’s the smartest one in the room.
Jim: I know, right?
Harvey: That’s because I’m always in a room full of idiots.

Harvey: Where the hell have you been?
Harvey: I didn’t realize this before. You’re a hypnotist, right?
Dr. Marks: A hypnotherapist.
Harvey: Oh, therapist. It’s a funny word, therapist. Can either mean “therapist” or “the rapist.”

Podczas sekcji ofiary okazuje, się że sprawca zaszył w ciele 1-pensową monetą. Ten fakt nigdy nie został ujawniony dziennikarzom, ani też nie uwzględniono go w policyjnych aktach. Tylko trzy osoby o tym wiedziały. Bullock, lekarz, który przeprowadził sekcję i który od kilku lat nie żyje oraz były partner Harveya, Dix. By upewnić się, że stary policjant nikomu nie zdradził cennej informacji, stary przyjaciel wraz z Jimem postanawiają złożyć mu wizytę.

Dix stwierdza, że nie on jest źródłem przecieku, gdyż sam zasugerował by zataić informacje o monecie. Sugeruje zaś, że jedyne wytłumaczenie, to, to że myli się, że Milkie działał sam.

Chociaż media ostrzegają przed atakiem Spirit of the Goat, to Bruce Wayne nie zamierza opuszczać Gotham. Chociaż nie odwiedza go morderca to w nocy wizytę składa mu Selina Kyle, która przygląda się tablicy młodego panicza, na temat przestępczych powiązań Gotham, oraz zabiera coś na pamiątkę.Kidy zostaje porwana Ember Copley, detektywi od razu postanawiają sprawdzić osoby, które miały dostęp do domów obu rodzin. W ten sposób, z pomocą Nygmy, ustalają, że sprawcą może być Raymond Earl. Bullock i Gordon udają się do magazynu w który poprzedni Spirit of the Goat mordował swoje ofiary. Tym razem przybywają na czas. Udaje się uratować Ember oraz złapać Earla.

Chociaż wszystkim wydaje się, że sprawa jest już zamknięta, to Bullocka cały czas zastanawia skąd Raymond tyle widział o poprzednich zabójstwach. Podczas przesłuchania jego uwagę zwraca zachowanie mordercy, który zaczyna zaciskać pieść. Harvey widział już wcześniej taki tik u Roberta Hastingsa, który jest pod opieką pani dr Marks, hipnoterapeutki. Detektyw słusznie się domyśla, że to ona stała za atakami i za pomocą hipnozy zmieniła swoich niegroźnych pacjentów w zabójców. Kobieta do wszystkiego się przyznaje, ale nie ma zamiaru się poddawać i słowem kluczem sprawia, że Robert Hastings atakuje policjanta. Bullock obezwładnia mężczyznę, a następnie celnym strzałem unieszkodliwia dr Marks, która swoją niekonwencjonalną terapią chciała uzdrowić Gotham.

Po wcześniejszym spotkaniu z Montoyą, Barbara wie, że MCU chce aresztować Gordona. Próbuje nakłonić Jima do wyjazdu z Gotham, ale ten nie zamierza uciekać i daje się aresztować. Na komisariacie Montoya i Allen chcą także aresztować Bullocka. Chociaż kapitan Sarah Essen protestuje przeciwko takim działaniom, to dopiero niespodziewane pojawienie się Oswalda Cobblepota, który powrócił po wizycie u mamy, sprawia że wszystko się zmienia.

Autor: Q

Kolejny dobry odcinek. Za sprawą tajemniczego zabójcy jest naprawdę mrocznie i klimatycznie. Tego oczekuje się po takim serialu. Powrót do wydarzeń sprzed lat pozwala szerzej spojrzeć na postać Harveya Bullocka. Mając zestawienie bohatera sprzed lat i jego obecną wersję widać jak może zmienić się podejście do pracy w policji oraz do “grania bohatera”. Taki los jednak nie spotka Gordona.

Jim ma inne kłopoty, które w gruncie rzeczy nie powinny być takim problem, a działania Montoyi i Allena ponownie pokazują, że jest to najsłabszy punkt serialu. Udowodnienie popełnienia morderstwa jeśli nie ma ciała ofiary jest rzeczą niezwykle trudną. Jakie dowody mają funkcjonariusze MCU? Wątpliwego świadka, którego wiarygodności dobry adwokat z łatwością by podważył. Całe szczęście, że ten wątek został zamknięty wraz z radosnym “powrotem do życia” Oswalda. Teraz Jim będzie miał inne problemy, a ostatnie wydarzenia na pewno wpłyną na relacje pomiędzy nim i Bullockiem.Główna sprawa Spirit of Goat wypadła nadzwyczaj dobrze. Policjanci chyba pierwszy raz obyli się bez wsparcia Fish Mooney, która w odcinku się nie pojawia. Pomysł z ujawnieniem sprawcy, który stał za wszystkim, jest całkiem trafny, ale już motywacja działań wydaje się dość naiwna. W takim wypadku zastanawia też tak długa przerwa pomiędzy kolejną serią morderstw.

Sceny z młodą Seliną Kyle, która włamuje się do Wayne Manor, wydają się być zbędne, ale być może po tym jak bohaterka zobaczyła tablicę młodego Bruce’a, podrzuci mu jakieś nowe tropy? Na nieszczęście twórcy usilnie w odcinku wciskają postać Edwarda Nygmy. Gdy jego występ ograniczał się do jednej sceny, był znośny. Teraz niestety mamy go znacznie więcej i już w pełni zasłużył na miano najbardziej irytującej postaci. Za dużo towarzyszy mu różnego rodzaju wskazówek, że będzie to przyszły Riddler.

Chociaż odcinek nie jest pozbawiony wad, to za sprawą atmosfery i ciekawej głównej sprawy ogląda się go bardzo dobrze. Szkoda jednak, że serial nie oferuje czegoś więcej, bo jak tak dalej pójdzie to będzie to przede wszystkim produkcja dla fanów Batmana. Postać Jima Gordona momentami jest zbyt nijaka, nie tego oczekujemy po przyszłym komisarzu. Dlatego też jedynym bohaterem, dla którego warto oglądać serial jest wyłącznie Oswald Cobblepot.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Złota zasada Gotham wg Dixa – “żadnych bohaterów”.

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się John Doman i Jada Pinkett Smith.
  • Wspomniane zostaje więzienie Blackgate.
  • Muzyka podczas kąpieli Oswalda – “Accentuate the Positive” (Sam Cooke)


Kalendarium

Forum