Tytuł odcinka: “PENGUIN’S UMBRELLA”
Data premiery: 3 listopada 2014 (USA) | 19 listopada 2014 (Polska)
Reżyseria: Rob Bailey
Scenariusz: Bruno Heller
Oglądalność: 6,63 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.4)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Trwa eskalacja przemocy pomiędzy Maronim (gościnnie David Zayas) i Falcone, a Pingwin ujawnia kolejny element swojej manipulacyjnej strategii, zmuszając Gordona do poradzenia sobie z konsekwencjami decyzji o pozostawieniu Pingwina przy życiu.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Richard Kind
Drew Powell
Anthony Carrigan
Mekia Cox
David Zayas
Jeremy Davidson
Danny Mastrogiorgio
Mackenzie Leigh
Christine Hollingsworth
Cellia Au
J.W. Cortes
Eileen Weisinger
Bob Roseman
Alexis Suarez
Salvatore Inzerillo
Alex Corrado
Adrienne Lovette
Mario D'Leon
burmistrz James
Butch Gilzean
Victor Zsasz
dr Leslie Thompkins
Maroni
Nikolai
Frankie Carbone
Liza
pomocnica Zsasza #1
pomocnica Zsasza #2
Alvarez
policjantka
kierowca
strażnik
Shotgun
Gabe
kelnerka
podwładny

Tuż po odkryciu, że partner go zdradził Harvey chce wyrównać rachunki z Jimem, i zabić go nim Falcone i reszta wezmą go na cel. Gordon jak na byłego bohatera wojennego potrafi sobie radzić w takich sytuacjach. CO również potwierdza, kiedy okazuje się, że ludzie nasłani przez Fish Mooney odwiedzili Barbarę. Jim po opanowaniu sytuacji od razu wysyła narzeczoną z Gotham. Sam jednak narażając swoje życie postanawia zostać i ujawnić spisek burmistrza i Falcone dotyczący domniemanego sprawcy zabójców Wayne’ów.

Fish Mooney nie jest zachwycona wieściami, że Pingwin żyje, dlatego domaga się śmierci jego i Gordona, jednak Falcone nie zamierza tego pozostawiać w jej rękach. Wysyła do akcji swojego człowieka Victora Zssza. Zabójca zjawia się na komisariacie, gdzie jest także Gordon. Policjant nie może w obecnej sytuacji liczyć na wsparcie innych funkcjonariuszy. Podczas strzelaniny zostaje ranny i tylko dzięki pomocy Montoyi i Allena udaje się mu ujść z życiem. Pozszywany przez doktor z laboratorium uniwersyteckiego dalej pragnie kontynuować swój plan.

Harvey: Well, that’s a… that’s a hell of a plan. You sit down with a panel of chimpanzees and a bucket of crack and come up with that one?

Victor: Hi, Jim. Relax. I’m supposed to take you in alive. Don Falcone wants to talk.
Jim: Don’t be that way. “Alive” is a very broad category. A man with no hands can still be alive.
Victor: Don’t be that way. “Alive” is a very broad category. A man with no hands can still be alive.

Tymczasem rywalizacja o wpływy nad miastem staje się coraz bardziej dotkliwa dla obu stron. Ludzie Mooney przejmują transport broni Maroniego, a Sal w odwecie za radą Oswalda przeprowadza nalot na magazyn Nikolaia. Sojusznicy Falcone’a zostają wybicie, ale gdy Frankie Carbone postanawia pozbyć się Pingwina, którego uważa za nędznego kapusia, okazuje się, że Cobblepot doskonale to przewidział i zadbał by ludzie Frankiego stanęli po jego stronie, a następnie osobiście go eliminuje.

Przed podjęciem działań, które mogą się nie udać Jim Gordon odwiedza Bruce’a Wayne’a wraz z Montoyą i Allenem. Zapewnia go że gdyby coś mu się stało, to może zaufać dwójce detektywów z MCU.

Po powrocie do swojego mieszkania, gdzie Gordon szykuje sobie broń na ostateczne starcie niespodziewanie wraz przyjaciółką odwiedza go lekko wstawiony Harvey Bullock, który postanawia przyłączyć się do swojego partnera. Bez większych problemów następnego dnia udaje się im aresztować burmistrza i wraz z nim udają się do rezydencji Falcone. Na miejscu również wszystko przebiega bez większych problemów, ale jak się okazuje Carmine ma asa w rękawie. Chociaż nie chce przedstawić dowodów, że Barbara wpadła w ręce z Zsasza, to ostatecznie Jim zgadza się poddać i jak się okazuje tym samym ratuje życie narzeczonej. Ku zaskoczeniu bohaterów don Falcone darowuje im życie.Następnego dnia karmiącego kurczaki Carmine’a odwiedza Oswald Cobblepot, który dziękuje mu za oszczędzenie Gordona. Jak się okazuje obaj współpracują ze sobą od chwili, kiedy Fish Mooney zleciła zabicie Gordona i Bullocka. Wtedy Oswald przyrzekł, że będzie kapusiem Falcone’a i doskonale przewidział, że tak uczciwego człowieka jak Jim Gordon przekona by go nie zabijał. Do tej pory wszystko układa się zgodnie z jego planem i pomógł też wyeliminować Nikolaia, który wraz z Mooney planował zająć miejsce Carmine’a.

Autor: Q

Penguin’s Umbrella różni się od poprzednich odcinków. Akcja nie skupia się na nowej sprawie, ale wyłącznie na rozwinięciu wątków, które rozgrywały się na drugim planie i trzeba przyznać, że kilka rzeczy się wyjaśnia. Można przestać uważać Carmine’a Falcone’a za zdziadziałego mafioso, który nie wie co się wokół niego dzieje, a Pingwin zdecydowanie zasługuje na miano mistrza manipulacji. Doskonale pogrywa wszystkimi, a poszczególne wydarzenia układają się tak jak to sobie wyreżyserował. Oswald nie boi się podejmować ryzykownych działań, za co spotyka go zasłużona nagroda. Do tego wątku nie można absolutnie nic zarzucić, niestety niedociągnięć też nie brakuje.Nie brak osób, którym nie podoba się postać Barbary Kean. W tym odcinku w pełni zasłużyła sobie na miano najgłupszej osoby w całym mieście. Jej działania można wytłumaczyć tylko w jeden sposób, scenarzyści zamiast się bardziej wysilić, idą na łatwiznę i wysyłają Barbarę w ręce gangsterów. Jak już jesteśmy przy różnych bohaterach, to nie można pominąć pojawienia się Victora Zsasza. Tylko pojawia się problem oprócz tego, że jest łysy i po każdym zabiciu zostawia na swoim ciele ślad, nic więcej nie łączy go z komiksową wersją. Równie dobrze można by stwierdzić, że jest to Agent 47, ale bez kodu kreskowego na głowie. Z niewiadomych przyczyn dodano mu także dwie pomocnie. Przy okazji sceny na komisariacie po raz kolejny można zarzucić produkcji zbytnią skrajność. Żaden policjant nie raczy przeciwstawić się Zsaszowi, to skoro wszyscy są tak skorumpowani, to jak doszło do tego, że zatrudniono Gordona? Takie elementy sprawiają, że serial może uchodzić za zbyt “komiksowy” w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Cały czas bezpłciowo wypada duet Montoya i Allen, który daje się zaskoczyć lokajowi. Co prawda nie jest to byle jaki lokaj, tylko sam Alfred Pennyworth, który daje nam przedsmak swojego wojskowego wyszkolenia.W Gotham nie brakuje interesujących postaci, ale na ekranie tylko kilku z nich udaje się zabłysnąć. Całość też pod względem dramatyzmu momentami bliżej do jakiejś telenoweli niż serialu dramatycznego, czy kryminalnego. Fani akcji też nie znajdą tu niczego specjalnego. Nawet jak już dochodzi do wymiany ognia, to nie wygląda to specjalnie interesująco. Widzimy grupę strzelających zbirów, a w następnym ujęciu ofiary z drugiej strony. Atutem serialu mieli być bohaterowie, a niestety tych brakuje. Tak właściwie powinien to być serial o drodze Pingwina na szczyt, bo gdyby był on głównym bohaterem wtedy wszystko byłoby lepsze. O ile plany Oswalda są przemyślane, z precyzją zegarmistrza wykonane i przewidujące wszystkie możliwości, to działania Gordona zgodnie ze słowami Harveya przypominają ustalenia, na które wpaść mogłaby grupa szympansów po cracku. Tak, Jim Gordon, chociaż bardzo się stara, i ma nawet dobry moment, kiedy zachowuje się jak twardziel i strzela do jednego ze zbirów Mooney, to jednak nie spełnia oczekiwań widzów. Chce być niczym jak Eliot Ness, ale nim nie jest i daleko mu do osoby, która może zmienić Gotham.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Zabita policjantka jest 28 ofiarą Victora Zsasza.

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Camren Bicondova i Corey Michael Smith.


Kalendarium

Forum