| O FILMIE | TWÓRCY | OBSADA | PLAKATY | GALERIE | ZWIASTUNY |


Peter Weller
Bruce Wayne/Batman
Ariel Winter
Carrie Kelly/Robin
David Selby
Komisarz Gordon
Michael McKean
dr Bartholomew Wolper

W pozostałych rolach: Wade Williams (Harvey Dent/Two-Face), Carlos Alazraqui (Hernando), Dee Bradley Baker (Don), Paget Brewster (Lana Lang), Maria Canals (indel), Catherine Cavadini (Joanie), Townsend Coleman (Morrie), Grey DeLisle (prezenterka Carla), Richard Doyle (burmistrz), Greg Eagles (Mackie), Michael Emerson (Joker), Michael Jackson (Alfred), Danny Jacobs (Merkel), Maurice La Marche (dr Willing), Yuri Lowenthal (Son of Batman), Sam McMurray (prezenter Ted), Jim Meskimen (Generał Briggs), Rob Paulsen (Rob), Andrea Romano (Kobieta), Tara Strong (Michelle), James Patrick Stuart (Murray), Gary Sturgis (Silk), James Arnold Taylor (Pan Hudson), Bruce Timm (Thomas Wayne), Jim Ward (adwokat Femura), Frank Welker (Burmistrz Stevenson), Gary Anthony Williams (Mutant Leader), Jim Wise (Femur), Gwendoline Yeo (Lola Chong).

| O FILMIE | TWÓRCY | OBSADA | PLAKATY | GALERIE | ZWIASTUNY |


Reżyseria: Jay Oliva
Scenariusz: Bob Goodman
Producenci wykonawczy: Sam Register, Bruce Timm, Benjamin Melniker, Michael Uslan
Współproducent: Alan Burnett

Muzyka: Christopher Drake
Voice Direction: Andrea Romano
Casting Director: Meredith Layne, C.S.A.
Montaż: Christopher D. Lozinski

Storyboardy: Michael Chang, Brendan Clogher, Tim Divar, Lynell Forestall, Sam Liu, Rick Morales, Lauren Montgomery, Owen Sullivan, Keo Thongkham, Adam Van Wyk, Melchior Zwyer
Lead Character Design – Jon Suzuki
Character Design: Lynell Forestall, Stephen Jones, Danny Kimanyen, Coran Stone, Junpei Takayama, Brian Uchida, Melchior Zwyer
Animacja: Moi Animation Studios

| O FILMIE | TWÓRCY | OBSADA | PLAKATY | GALERIE | ZWIASTUNY |


BATMAN: THE DARK KNIGHT RETURNS, PART 1 (USA, 2012)

TYTUŁ POLSKI: BATMAN: MROCZNY RYCERZ POWRÓT, CZĘŚĆ 1
GATUNEK: Animacja
BUDŻET: 3,5 miliona dolarów
CZAS PROJEKCJI:
REŻYSERIA: Jay Oliva
SCENARIUSZ: Bob Goodman
STUDIO: Warner Bros. Animation/Warner Premiere
ANIMACJA: Moi Animation Studios
STRONA OFICJALNA:

PREMIERA DVD: 25 września 2012 (USA)
23 listopada 2012 (Polska)

Animowana adaptacja słynnego komiksu Franka Millera “The Dark Knight Returns”. Akcja “Powrotu Mrocznego Rycerza” rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Batman przeszedł na emeryturę, a Gotham City zamieniło się w antyutopijne państwo rządzone przez gang chuliganów zwanych Mutants. 55-letni Bruce Wayne zmuszony jest ponownie przywdziać kaptur i pelerynę. Tym razem z pomocą nowego Robina, kobiety, nie tylko będzie musiał powstrzymać Jokera, ale także utrzymać pokój w mieście, które po uderzeniu przez impuls elektromagnetyczny pogrąża się w chaosie.

Animacja stworzona bezpośrednio na rynek DVD/Blu-ray i skierowana do widzów powyżej 13 roku życia (PG-13).


Obsada: Peter Weller (Bruce Wayne/Batman), David Selby (komisarz Gordon), Ariel Winter (Carrie/Robin), Wade Williams (Harvey Dent/Two-Face), Michael McKean (dr Bartholomew Wolper).

Adaptacje kultowych komiksów to zawsze wielkie wyzwania i odpowiedzialność. Czasami twórcy postanawiają coś zmienić w oryginale, albo dostosować do większego animowanego uniwersum. W przypadku “The Dark Knight Returns” mamy dość wierną adaptację. Pewnych rzeczy z formuły komiksu nie da się przenieść, dlatego brak obecnych komentarzy TV, czy przemyśleń Batmana. Inne kwestie zostały zgładzone. Palącego Gordona więc nie zobaczymy, nie będzie też komentarzy, które mogłaby zostać uznane za niewłaściwe.

Takie rzeczy mogą drażnić jedynie jeśli bezpośrednio przed filmem odświeżymy sobie powieść graficzną. Ale jak wypada sam film. Pierwsza część to adaptacja dwóch pierwszych rozdziałów. Mamy powrót Batmana, który dostrzega, że miasto potrzebuje go bardziej niż wcześniej. Starcie z Liderem Mutanów i sprawę związaną z Harveyem Dentem.

Od samego początku czuć klimat i ten nie opuszcza nad do samego. Gotham jest niebezpieczne i zagrożenie czai się na każdym rogu. Media bombardują różnymi informacjami i nastawiając przeciwko siebie różne strony. Batman jest stary, ale jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

Akcja nie pędzi tu na złamanie karku, jest czas na spokojniejszą narrację i na kadry wyjęte wprost z komiksu, ale kiedy nadchodzi moment na akcję to czuć ją w pełni. Wszystko idealnie współgra. Mamy tu emocje, trzymanie widza w niepewności a także zasygnalizowanie co czeka na widzów w drugiej części.

Co do animacji pierwsze sceny pościgu w tle pozbawionym szczegółów wygląda naprawdę słabo, na szczęście dalej jest lepie. Kreska też nie jest najgorsza i dobrze odzwierciedla wizerunki postaci z komiksu.

Przy takiej historii podział na 70 kilkuminutowe filmy to strzał w dziesiątką. Dzięki czemu nie mamy nadmiaru skrótów fabularnych. Jedynie szkoda, że jest to produkcja skierowana bezpośrednio na rynek kina domowego, gdyby twórcy dysponowali większym budżetem efekt byłby jeszcze lepszy. “Batman: The Dark Knight Returns, Part 1” jest wszystko co powinno, a co ważniejsze produkcja wprowadza nas do świata Millera. Wizji, w której nie chcielibyśmy żyć, ale tym bardziej zachęca do sięgnięcia po dzieło Franka Millera.

W polskim tłumaczeniu jest zgrzyt w postaci przetłumaczenia tytułu filmu “Mark of Zorro” na “Maskę Zorro”. Niby nie jest to nic wielkiego, ale można było tego uniknąć.

Ocena: 5 nietoperków

Recenzował: Q

Wiemy już kto użyczy swojego głosu Batmanowi w “Batman: The Dark Knight Returns”, a teraz możemy obejrzeć 8 nowych zdjęć z adaptacji powieści graficznej Franka Millera.


Źródło: THR

Wiadomo już jacy aktorzy użyczą swoich głosów bohaterom animowanej adaptacji “The Dark Knight Returns” Franka Millera.

Peter Weller (“Robocop”) użyczy swojego głosu Batmanowi/Bruce’owi Wayne’owi. W rolę Robin wcieli się znana z serialu “Modern Family” Ariel Winter.
Czytaj dalej

NIGHTWING #9

Tytuł historii: The Gray Son
Miesiąc wydania (okładka): Lipiec 2012 (USA)
W sprzedaży od: 16.05.2012 (USA)
Scenariusz: Kyle Higgins
Rysunki: Eddy Barrows, Andreas Guinaldo
Okładka: Eddy Barrows i Rod Reis
Kolor: Rod Reis, Peter Pantazis
Tusz: Eber Ferreira, Ruy Jose I Mark Irvin
Liternictwo: Carlos M. Mangual
Ilość stron: 32

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Nightwing, w ratuszu miejskim, staje do walki z kolejnym łotrem, który uważa się za Talona, gdy w życie zostaje wprowadzony plan Court of Owls – ale czy dowie się, co się dzieje, nim będzie za późno?

Pewnej nocy kiedy William Cobb z swoją ukochaną Amelią zjawił się rezydencji Crowne’ów, Burton postanowił z nim zamienić kilka słów. Dla ojca Amelii William, mimo odniesionego przez siebie sukcesu, cały czas jest nikim. Rozmowie tej przez oko przyglądała się sowa.

Przed rozpoczęciem walki z Talonem, Nightwing każe burmistrzowi i jego zastępcy ukryć się w schronie, który znajduje się na czwartym piętrze. Po ich wyjściu Dick od razu rzuca się na swojego przeciwnika i razem z nim wypada przez okno. Twarde lądowanie nie robi jednak wrażenia na Williamie.

Brak zgody Burtona na związek Williama i Amelii nie ułatwiał im życia, ale wszystko jeszcze bardziej się skomplikowało, kiedy okazało się, że Amelia zaszła w ciążę. Burton zaaranżował małżeństwo swojej córki z jednym z kuzynów, tak by nikt nie miał wątpliwości, że dziecko, które się narodzi będzie Crowne’em. Cobb zaś znowu nic nie znaczył w Gotham City.

Podczas walki z Dickiem jego pradziadek zdradza, że cały czas był przytomny, kiedy unieruchomiony przebywał w jaskini. Wie więc jak Batmana odtrącił Nightwinga. Sam jest zaś najlepszym Talonem, dlatego został jako pierwszy przebudzony. Uważa, że jego potomek nic nie osiągnął. Po tym jak krwawiący Dick dociera do tunelu metra, William trafia go swoim sztyletem i następnie zawiesza na murze.

Przykładowe StronyŻycie rozpaczającego Cobba, którego Gotham City ponownie odepchnęło, zmieniło się, kiedy Nathaniel zasugerował mu, że istnieje szansa, by William mógł zmienić Gotham. Nie było to jednak łatwe. Przez miesiące William przebywał w podziemnym labiryncie Court of Owls, ale udało mu się przetrwać i został najlepszym Talonem. Znalazł wreszcie swój sposób na zmianę Gotham, ale wiedział, także że po nim ktoś będzie musiał kontynuować jego dzieło. Pewnej nocy zabrał swojego syna z rezydencji Crwone’ów i powierzył chłopaka Nathanielowi. Wiedział, że chłopaka nie można zaliczyć w pełni do żadnych warstw miasta, nie był on ani biały, ani czarny, był szary (ang. gray), dlatego nazwał swojego syna „The Gray Son of Gotham”.

Cobb uważa, że Richard rezygnując ze swojego dziedzictwa zdradził go. Jednak mimo wszystko w obliczu planów Court of Owls nie ma to żadnego znaczenia. Gotham City to miasto ptaków, sów, a Dick mógł być największym z nich. Jednak stwierdzenia Williama, że miasto się nie zmienia nie są zgodne z prawdą. Nie bez powodu Nightwing zszedł do tuneli metra. Bowiem wraz z rozwojem metra zaczęto izolować poszczególne kable ciekłym azotem, a jak wiadomo Talonom zimno nie służy.

Zaskoczony Cobb nie ma czasu na reakcję. Mrożące powietrze z przeciętej rury błyskawicznie unieszkodliwia Talona i chociaż uważa on, że jego prawnuk nie ucieknie przed swoim przeznaczeniem, to Dick ma inne zdanie na ten temat. Nie wierzy w przeznaczenie.

Autor: Q

Nightwing #9 to zdecydowanie jeden z najlepszy numerów wchodzących w skład crossoveru Night of Owls. Mamy tu wszystko, co potrzeba. Zaciętą walkę bohaterów i kilka sekretów z przeszłości.

Kiedy w jednym z wywiadów Higgins zapowiedział, że zdradzi genezę nazwiska Grayson większość osób uważało, że oczywistym rozwiązaniem jest np. wyjście za mąż córki Cobba. To by było jednak zbyt proste. William miał syna, które został mu odebrany, bo nie należał do elit miasta. Dzięki współpracy z Court of Owls Cobb zyskał jednak swój cel w życiu oraz plan dla swoich potomków. Pewnej nocy zabrał swojego syna i dlatego, że Court of Owls znajduje w podzielonym mieście się po środku i że jest szarością Gotham, postanowił dać mu na nazwisko „Gray son”. Może geneza jest dość banalna, ale i tak Higginsowi udało się zaskoczyć czytelników. Sama opowieść dotycząca przyszłość Cobba jest dosyć standardowa, ale wzmianka o jego treningu w podziemnym labiryncie to fajny ukłon do udręki przez jaką przeszedł Batman.

Pod względem warstwy graficznej początkowo numer prezentuje się bardzo dobrze, niestety pod koniec Barrowsa zastąpił Andreas Guinaldo i efekty jego pracy nie są już tak dobre.

Cobb uważa, że Gotham City to miasto ptaków, sów. Działania Batmana sprawiły jednak, że Gotham stało się miastem latających ssaków. Jeśli chodzi Dicka, to jako pierwszy Robin (drozd) już zapisał się w historii miasta jako jeden z wspaniałych ptaków, który przyczynił się do zmian w Gotham. Do rewelacji na temat potomków Graysona podchodzę z pewną rezerwą, ale na pewno jest to szansa by coś zmienić w życiu Dicka, a Kyle Higgins już udowodnił, że naprawdę ma pomysł na Nightwinga.

Ocena: 5,5 nietoperka

Autor: Q

Tytuł odcinka: "SALVAGE"
Pierwsza data emisji: 19 maja 2012
Reżyseria: Tim Divar
Scenariusz: Greg Weisman
Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...
Obsada:
Dee Bradley Baker
Nick Chinlund
Crispin Freeman
Grey Delisle
Kevin Grevioux
Kelly Hu
Stephanie Lemelin
Eric Lopez
Yuri Lowenthal
Vanessa Marshall
Jesse McCartney
Nolan North
Kevin Michael Richardson
Jason Spisak
Michael Trucco
Alan Tudyk
Wolf, Jeremiah
Sportsmaster
Red Arrow, Jim Harper
Whisper A'Daire
Partner
Cheshire
Artemis Crock
Blue Beetle, Scarab
La'gaan
Black Canary
Nightwing
Superboy
Bruno Mannheim, Mal Duncan
Wally West
Adam Strange
Green Arrow


Podczas gdy Superboy i Blue Beetle walczą z intergangiem, Nightwing i reszta starają się ocalić duszę dawnego towarzysza, który popadł w niełaskę.

W poprzednim odcinku dowiedzieliśmy się, co spotkało Aquamana, a w tym poznajemy losy Red Arrowa, Artemis i Kid Flasha. Wątek związany z interwencją bohaterów w sprawie Red Arrowa, to zdecydowanie najmocniejsza strona odcinka. Działania Superboya i Blue Beetle'a, który cały czas nie do końca dogaduje się ze Scarabem, nie są już tak wciągające, mimo, że ich akcja doprowadza do pojawienia się tajemniczego Partnera.

O ile związek Superboya i Miss Martian nie przetrwał próby czasu, to Artemis i Wally cały czas są parą i na dodatek razem mieszkają. Bohaterowie jednak już nie walczą z łotrami, ale koncentrują się na studiach. Sporo zmian zaszło też w życiu Red Arrowa, który ożenił się z siostrą Artemis, Cheshire. Jednak jego obsesja związana z odszukaniem prawdziwego Roya nie tylko doprowadziła do rozpadu małżeństwa, ale także sprawiła, że praktycznie stoczył się na samo dno. Chociaż los Speedy'ego cały czas pozostaje nieznany, to końcówka odcinka sugeruje, że Red Arrow postanowi wykorzystać jeszcze jeden trop. I kto wie może tym razem zwróci się o pomoc do innych bohaterów, np. Kid Flasha i Artemis?

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q
CIEKAWOSTKI I UWAGI:
 • Tytuł odcinka, "Salvage", odnosi się głównie do działań bohaterów, którzy starają się ocalić Red Arrowa, który prowadząc poszukiwania Speedy'ego na własną rękę stoczył się na samo dno.
 • Speedy cały czas nie został odnaleziony. Obecnie tylko Red Arrow, który nie pogodził się z tym, że jest klonem, kontynuuje poszukiwania.
 • Z odcinka dowiadujemy się, że Jim Harper, były Guardian, też jest klonem.
 • Bruno Mannheim aktywuje skorupy Appellaxian.
 • W odcinku Adam Strange uruchamia Zeta-Tarcze.
 • Artemis i Wally cały czas są parą i mieszkają pod jednym dachem.
 • Na walentynki Artemis przygotowała Wally'emu jego ulubione danie, "wszystko".
 • Sphere próbuje przeciążyć Golema, tak jak zrobiła to z Infinity-Manem w odcinku Disordered.
 • Z odcinka dowiadujemy się, że Roy Harper ożenił się z Cheshire z którą ma córeczkę Lian.
 • Koszulka Artemis jest w kolorach Uniwersytetu Stanforda, który znajduje się w hrabstwie Santa Clara, które sąsiaduje z Palo Alto w Kalifornii.
 • Z odcinka dowiadujemy się, że Light zabiło Teda Korda.
 • W odcinku pojawiają się: Miss Martian, Captain Atom, Dr. Fate, Black Lightning, Beast Boy, Zatanna, ale nie mają żadnych kwestii dialogowych.
 • Kiedy Appellaxian Golem uwalnia się z pod kontroli Mannheima na jedną klatkę znikają Superboy, Blue Beetle, Sphere i Wolf.
 • Kiedy Mannheim nazywa Superboya "Superbrat", jego usta mówią "Superboy".
 • Blue Beetle porównuje Scaraba do Jiminy'ego Cricketa, czyli Świerszcza z Disneyowskiego "Pinokia".


CYTATY:

Scarab: That tactic would be more effective if you fired through bone.
Blue Beetle: Ugh. No!
Superboy: Blue, let's go. Fight your inner demons later.
Blue Beetle: Demon. Singular. One's enough, believe me.

Nightwing: You're our friend. Just because you're a clone with anger management issues doesn't change that.
Kid Flash: Seriously. Have you met Superboy?

Sportsmaster: Why blow up Gruesome? Seems like a wasted resource.

Partner: A resource falling into enemy hands is a resource best disposed of. Sportsmaster: Partner, I like the way you think.

Kid Flash: Hey, it's after midnight. Happy Valentine's Day, Artemis.
Artemis: You remembered.
Kid Flash: Come on! What kind of jerk would I be if I forgot Valentine's Day? For the fifth year in a row?
Artemis: Well, I remembered, too. I got you your favorite food. Everything.
Kid Flash: Babe, you rock.

           
           
           
           


Wcześniej zdjęcia te zostały opublikowane w magazynie Entertainment Weekly, ale teraz można się dokładnie przyjrzeć m.in. masce Catwoman i wielu innym szczegółom dzięki zdjęciom w wysokiej jakości.


Źródło: Games Aktuell

Do sieci przedostały się 4 nowe zdjęcia z filmu “The Dark Knight Rises”. Ich jakość nie jest jednak najlepsza.

Źródło: CBM

Fani twórczości Granta Morrisona mogą już na stronach Rolling Stone obejrzeć preview do 1. numeru “Batman Incorporated”.

Na stronach MTV Geek można już obejrzeć preview do “Batman: The Dark Knight #9”.
Gościnnie scenariusz do historii napisał Judd Winick. Red Robin powraca do Gotham City w samą porę by stanąć do walki z Talonem i Court of Owls!

Przykładowe strony do “All-Star Western #9” udostępnił serwis CBR.
Dowiedzcie się co porabiało Court of Owls w Gotham City około 1880 roku!

Natomiast na oficjalnym blogu DC Comics zamieszczono przykładowe strony do “Teen Titans #9”.

na 4K ULTRA HD, BLU-RAY I DVD

już za:

dni
3
1
9
godzin
0
5
minut
4
2
sekund
5
5

Kalendarium

Galeria

38473433233 rhnw-screenshot-co-op-final-1652184185296 rh-screenshot-explosion-final-1652184185295 rh-screenshot-closeup-final-1652184185295 nw-screenshot-combat-final-1652184185294 nw-screenshot-closeup-final-1652184185293