Tytuł odcinka: “Barbara Gordon”
Pierwsza data emisji: 12 sierpnia 2021
Reżyseria: Carol Banker
Scenariusz: Richard Hatem, Greg Walker

Zdesperowany, by zostawić swój ślad, Jason Todd raz na zawsze mierzy się z Jokerem. Ale gdy następują fatalne konsekwencje, Dick Grayson zmuszony jest opuścić Tytanów i wrócić do Gotham City.

W rolach głównych:
Brenton Thwaites – Dick Grayson/Nightwing
Mame-Anna Diop – Koriand’r/Kory Anders/Starfire
Ryan Potter – Gar Logan
Curran Walters – Jason Todd/Robin
Joshua Orpin – Conner/Superboy
Savannah Welch – komisarz Barbara Gordon

Gościnnie występują:
Iain Glen – Bruce Wayne
Jay Lycurgo – Tim Drake
McKinley Freeman – Dr. Justin Cole

W pozostałych rolach:
Dov Tiefenbach – Gizmo
Ryan Allen – Jack Drake
Chantria Tram – Janet Drake
Vinson Tran – Stephen Chen
Danny Waugh – detektyw Jones
Sangita Patel – reporter z San Francisco #1
Robin Schisler – SFPD Officer #1
Graham Parkhurst – SFPD Officer #2
Marco Timpano – WGCN Reporter #1
Joe Matheson – Street Cop #1
Nabil Khatib – Street Cop #2
Dylan Rampulla – diler narkotyków


Nowy sezon “Tytanów” rozpoczyna się od mocnego uderzenia. Serial nabiera innych kształtów i zaczyna bardziej czerpać mitologii Batmana. W gruncie rzeczy samych młodych bohaterów tu nie wiele, bo główna cześć akcji rozgrywa się w Gotham City i wiąże się z tragicznymi wydarzeniami, tymi z teraźniejszości a także z przeszłości.

Narwany Jason Todd mierzy się bez wsparcia z Jokerem. Znając historię “A Death in the Family” wiadomo jaki będzie finał tego starcia. Jednak to jego konsekwencje stanowią o sile odcinka, bo ta śmierć dotyka wszystkich bohaterów. Wszyscy muszą się liczyć, z tym, że popełniają błędy i powinni się na nich uczyć. Dotyczy to tych, którzy dopiero zaczynają walkę z przestępczością i tych, którzy toczą ją od lat jak Bruce Wayne.

Tytani w San Francisco tworzą już zgraną grupę i cieszą się przychylnością mediów. W Gotham City chociaż od lat działa Batman sytuacja jest zupełnie inna. Nie tylko nie jest bezpiecznie, ale i fani bohaterów, jak Tim Drake, nie mają łatwo. Dwa zupełnie inne światy i teraz do tego drugiego powraca Dick Grayson.

3. sezon “Tytanów” ma spory potencjał i w odróżnieniu od poprzednich od razu zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń, a końcówka odcinka pokazuje, że twórcy nie boją się ryzyka. Z tym podejściem mam największy zgrzyt, gdyż z postaci Wayne’a robi się kogoś zbytnio oderwanego od rzeczywistości i mocno zagubionego oraz zatraconego. Takie zestawienie dobrze służy postaciom jak Dick i Barbara, ale preferuje inne oblicze Batmana, który mimo swojego zaangażowanie cały czas trzyma rękę na pulsie.

Tytuł odcinka to “Barbara Gordon” i poznajemy byłą Batgirl obecnie komisarz a także dowiadujemy się o losie Gordona i Alfreda, mało więc tu Tytanów. Rozterki Beast Boya i problemy z mocą Kory są sprawą wręcz trzecioplanową. Wchodzimy do mrocznego świata Gotham City i zobaczymy jak ten wpłynie na Graysona, który odnalazł swoje miejsce i wraz z Tytanami udało mu się stworzyć rodzinę.

“Tytani” powrócili w bardzo dobrym stylu. Co ważniejsze zmiana otoczenia na Gotham City pozwala inaczej spojrzeć na bohaterów i pokazać ich w zupełnie nowych warunkach i oczywiście zapewni więcej różnego rodzaju smaczków dla fanów Batmana. Co prawda Jokera nie mieliśmy dane zobaczyć w całej a o jego starciu z Mrocznym Rycerzem można pomarzyć, to i tak klimat Gotham jest wszechobecny. Na plus zalicza się też cały wątek związany z Jasonem i jego badaniami nad związkami chemicznymi. Mamy tu początek obiecującej intrygi, która może rzucić nowe światło na działania Todda, a także pozwolić udowodnić Dickowi, że ten poradzi sobie lepiej niż Bruce.

Ocena: 4.5 nietoperka

Autor: Q

Ciekawostki:

 • Jason Todd zostaje pobity na śmierć przez Jokera przy użyciu łomu tak samo jak w historii “A Death in the Family”.
 • Wspomniane zostaje konfrontacja Batgirl i Jokera, która zakończyła się tym, że Barbara wylądowała na wózku inwalidzkim i zrezygnowała z roli Batgirl. Tak samo było w komiksie “The Killing Joke”.
 • Scena konfrontacji Dicka z Bruce’em w sprawie śmierci Jasona, została zaadaptowana z “New Titans #55” (czerwiec 1989). Tak samo również Dickiowi nie udaje się wziąć udziału w pogrzebie Todda.
 • Wśród potencjalnych rekrutów Bruce’a są Stephanie Brown (w komiksach przez pewien czas zastąpiła Tima Drake’a w roli Robina) i Duke Thomas (w komiksach przewodził ruchem We Are Robin jako Robin, a gdy odkrył swoje moce meta człowieka zaczął działać jako Signal) oraz Daxton Chill (w komiksach należy do ruchu We Are Robin) i Carrie Kelley (została Robinem w historii “The Dark Knight Returns”).
 • W odcinku pojawia się złoczyńca Gizmo, który w komiksach jest przeciwnikiem Tytanów i należy do Fearsome Five.
 • Żeby otworzyć przejście do jaskini za zegarem Dick ustawia wskazówki na 12:00 w komiksach komiksach ustawiana zostaje godziny śmierci Wayne’ów, 22:48.
 • W jaskini Batmana widoczne są różne pamiątki w tym hologram dinozaura, gigantycznej monety, a także wielka karta Jokera, młot Harley Quinn, kapelusz Mad Hattera, parasol Pingwina i broń Joe Chilla.
 • Po śmierci Alfred został pogrzebany na ziemi Wayne’a. Okoliczności jego śmierci nie zostały ujawnione.
 • Jim Gordon zmarł na zawał po tym jak został zamrożony przez Mr. Freeze’a.
 • Podczas jednej ze wspólnej akcji Batman i Robin (Jason Todd) walczyli z Mad Hatterem.
 • Wspomina się o policjancie o nazwisku Alvarez, w komiksach Carlos Alvarez jest detektywem z GCPD, często działającym z Catwoman.
 • Tytani walczą z Gizmo i jego ludźmi w Dayton Labs, by odzyskać wirus znany jako Clench. Dayton Labs to firma należąca do komiksowego Steve’a Daytona (Mento), członka Doom Patrol i częstego sojusznika Teen Titans. W komiksach Clench to wirus, który został stworzony przez Zakon Św. Dumasa i uwolniony w Gotham City w historii “Contagion”.
 • W scenie walki Tytanów z Gizmo i jego ludźmi słychać piosenkę “Ça plane pour moi” w wykonaniu Plastic Bertrand.
 • Kiedy Tim wraca do rodzinnej restauracji słychać utwór “Rolling” Michaela Kiwanuka.
 • W scenie powrotu Dicka do Wayne Manor słychać “Meet Me in the Woods” grupy Lord Huron.
 • W Titans Tower podczas toastu za Jasona piosenkę “It Hurts to Be Alone” w wykonaniu Sharon Jones, The Dap-Kings.
 • Podczas napisów końcowych słychać piosenkę “Dangerous Again” w wykonaniu Jace Everett & Amund Maarud.

Cytaty:

Dick Grayson: What was Jason doing studying chemistry?
Bruce Wayne: I don’t know.
Dick Grayson: He barely read the back of a cereal box.

Conner Kent: So, the Joker just killed him?
Kory Anders: Mmm-hmm. Sounds like Jason went after him the same way he went after Deathstroke. Alone and unprepared. I’m so angry.
Conner Kent: At the Joker?
Kory Anders: No. At Jason.
Gar Logan: Jason, why?
Kory Anders: Because he never learned. When Jason left the Titans to return to Gotham he was alone and angry, and I get that, but… Dick was hoping he figured things out with Bruce but he never did. He clearly just kept making the same mistakes over and over, and it finally got him killed. Jason never evolved. He never grew past his own worst instincts. Don’t let that happen to you. Keep learning. Keep growing. First Donna and now Jason. I’m sick of losing people.Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"