Tytuł odcinka: “Doom Patrol”
Polski tytuł odcinka: “Skazani”
Pierwsza data emisji: 26 października 2019
Reżyseria: John Fawcett
Scenariusz: Geoff Johns
Twoja ocena: [yasr_visitor_votes size=”medium”]

Świadomi mocy Rachel, Dick i Kory łączą siły, by ją odnaleźć. Po ucieczce z zakonu, który chciał ją uwięzić, Rachel pokłada zaufanie w Garfieldzie, który ujawnia swoją własną moc transformacji. Szukając schronienia, Gar zabiera Rachel do swojej “rodziny” – grupy skłóconych z życiem obiektów eksperymentów medycznych, których poznamy jako Doom Patrol (w tym Cliffa Steele’a aka Robotmana, Larry’ego Trainora aka Negative Mana i Ritę Farr aka Elastiwoman) – w nadziei, że pomoże to dziewczynie. Ale to, co początkowo zapowiada się jako spokojne miejsce dla Rachel, wkrótce kieruje się ku mrokowi, pod wpływem naukowej ciekawości przywódcy Doom Patrol, Dr Nilesa Cauldera, którego eksperyment na mocy Rachel grozi uwolnieniem mroku i ujawnieniem nowego poziomu zła czekającego na ucieczkę.

W rolach głównych:
Brenton Thwaites – Dick Grayson/Robin
Anna Diop – Kory Anders
Teagan Croft – Rachel Roth
Ryan Potter – Gar Logan

Gościnnie występują:
April Bowlby – Rita Farr
Bruno Bichir – Caulder/Chief
Meagen Fay – siostra Catherine
Hina Abdullah – Shyleen Lao
Jake Michaels – Cliff
Dwain Murphy – Larry
Matt Bomer – Larry (głos)
Brendan Fraser – Cliff (głos)

W pozostałych rolach:
Dave Hemstad – myśliwy #1
Kevan Kase – myśliwy #2
Evan O’Donnell – syn myśliwego #2
Nigel Downer – miejscowy glina #1
Scott Garland – miejscowy glina #2
Ariane Laezza – francuska lekarka
Jerome Bourgault – doktor
Malube Uhindu-Gingala – doktor z Konga
Mike Jackson – John


Poznajemy kolejnych bohaterów, których losy będzie można śledzić w serialu “Doom Patrol”. Przyjaciele Gara, każdy z tragiczną przeszłością, są bardzo wyrazistymi bohaterami, którzy autentycznie mają potencjał by otrzymać własny serial. W serialu “Doom Patrol” zmieni się odtwórca roli Chiefa, Bruno Bichira zastąpi Timothy Dalton, więc tym bardziej warto zwrócić uwagę na nową produkcję.

O ile więc odcinek “Doom Patrol” sprawdza się jako wprowadzenie do nowego serialu, to jak wypada jako część “Titans”? Pod tym względem też jest dobrze. Akcja dzieje się bezpośrednio po zakończeniu poprzedniego odcinka. Rachel i Gar doskonale się rozumieją i zdecydowanie pobyt u wyrzutków pomógł jej. Za sprawą Chiefa przekonała się zaś, że jej moc jest bardziej niebezpieczna niż mogła się spodziewać. Wątek z poniekąd szalonym naukowcem dobrze wpasowują się w klimat serialu.

Za sprawą różnych bohaterów w odcinku nie brakuje efektów specjalnych. Jak na standardy telewizyjne nie mam większych zastrzeżeń, ale Gar zamieniony w tygrysa wygląda zbyt komputerowo. Może nie tyle samo zwierze co połączenie go z tłem. Przy okazji wypada się zastanowić jak to się dzieje, że Gar ma zawsze w pobliżu torbę z ubraniami?

O dziwo pozytywnie wypada współpraca Dicka i Kory. Wreszcie ktoś zwrócił uwagę na jej strój, w którym nie warto kręcić się po okolicy, zwłaszcza gdy jest się poszukiwanym przez policję. Kolejny raz widzimy Graysona bliskiego przekroczenie granic. Tym razem jednak nie obija zbirów, ale świadka. Widać, że Dick powinien wybrać się na terapię kontroli gniewu, bo nie panuje nad sobą i przestaje myśleć trzeźwo. Takie przedstawienie Dicka i jego podejście do Batmana/Wayne’a może budzić wątpliwości, ale w serialu sprawdza się, a to jest najważniejsze.O dziwo pozytywnie wypada współpraca Dicka i Kory. Wreszcie ktoś zwrócił uwagę na jej strój, w którym nie warto kręcić się po okolicy, zwłaszcza gdy jest się poszukiwanym przez policję. Kolejny raz widzimy Graysona bliskiego przekroczenie granic. Tym razem jednak nie obija zbirów, ale świadka. Widać, że Dick powinien wybrać się na terapię kontroli gniewu, bo nie panuje nad sobą i przestaje myśleć trzeźwo. Takie przedstawienie Dicka i jego podejście do Batmana/Wayne’a może budzić wątpliwości, ale w serialu sprawdza się, a to jest najważniejsze.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q

Ciekawostki:

  • Kiedy Gar pokazuje Rachel swój pokój gier, możesz dostrzec wypchaną postać Deathstroke’a w automacie do chwytania pazurami. Deathstroke / Terminator to tradycyjny nemezis Tytanów.
  • Odcinek służ jako tzw. “backdoor pilot” do serialu “Doom Patrol”.
  • Kiedy Dick i Kory przesłuchują myśliwego, który widział Rachel, ten mówi, że jedynym miejscem gdzie mogła się udać “to stary dom Cauldera na Danny Street”. Danny The Street jest postacią z komiksów DC, odczuwającą ulicą, która służy jako schronienie dla społecznych wyrzutków, takich jak Doom Patrol.
  • W pokoju Gara dostrzec można plakat z filmu “Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein”.
  • W odcinku wykorzystano utwór “Thunderstruck” AC/DC.


Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"