Plakat MFKiG 201324. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

Termin: 4-6 października 2013
Lokalizacja: Atlas Arena, ul. Bandurskiego 7, Łódź (obok dworca Łódź Kaliska)

Po raz pierwszy od 1991 roku Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbędzie w zupełnie nowej przestrzeni, a mianowicie w hali widowiskowo-sportowej Atlas Arena, która jest największym tego typu obiektem w Polsce. Również po raz pierwszy na festiwalu zostanie zaprezentowane tak szerokie spektrum związane z grami komputerowymi: konkursy i rozgrywki turniejowe, dopełnią panele dyskusyjne, a także giełda sprzętu i gier komputerowych. Nie zmienia to faktu, że trzonem imprezy pozostaje komiks i jego światowej sławy twórcy.

Na terenie Atlas Areny odbędzie się program spotkań, warsztatów z twórcami komiksów, ilustracji i gier oraz wszystkie elementy merytoryczne towarzyszące festiwalowi od wielu lat. Na koronie obiektu zostanie umiejscowiona strefa targowa, a na płycie stanowiska dedykacji oraz strefa turniejów gier planszowych, RPG i komputerowych. Główna scena festiwalu znajdzie się pośrodku hali, tam odbędzie się gala wręczenia nagród, cosplay, wybory rysunkowej miss festiwalu. Wstęp na festiwal w Atlas Arenie będzie bezpłatny, natomiast przy wejściu sprzedawane będą cegiełki na rzecz organizacji imprezy.

MFKiG 2013 Don Rosa
W październiku do Łodzi przyjedzie amerykański rysownik Don Rosa, jeden z najsłynniejszych twórców komiksów z Kaczorem Donaldem. Spotkania z nim są gratką nie tylko dla dzieci, ale także dla miłośników perfekcyjnej grafiki komiksowej. Na festiwalu pojawią się też znani na całym świecie twórcy legendarnej serii „Thorgal” – Grzegorz Rosiński, jej pierwszy rysownik oraz Roman Surżenko z Rosji, który od 2011 roku rysuje serię poboczną zatytułowaną „Thorgal: Louve”. Swoją obecność zapowiedział francuski rysownik i scenarzysta David B., w Polsce znany z komiksów „Uzbrojony ogród” i „Rycerze świętego Wita”.

Scenarzysta komiksowy Stepehen Desberg, autor m.in. „Gwiazdy pustyni” (rys. Enrico Marini) czy serii „Skorpion” (rys. Enrico Marini), podczas 24. MFKiG, przeprowadzi warsztaty dotyczące współpracy pomiędzy scenarzystą a rysownikiem, a towarzyszyć mu będzie Hughes Labiano – scenarzysta i rysownik, autor rysunków do serii „Black Op” tworzonej razem z Desbergiem czy „Dixie Road”, pisanej przez Jeana Dufaux. Ponadto należy oczekiwać wizyty Gradimira Smudji i premiery jego albumu „Vincent i van Gogh”, inspirowanego francuskim malarstwem końca XIX w. Oprócz wyżej wspomnianych gości, do Łodzi przyjadą Liam Shalloo (brytyjski artysta poprowadzi warsztaty z kolorowania komiksów), Andras Baranyi, Branko Jelinek oraz grupa artystów z Ukrainy, Norwegii, Danii i Szwecji. Ponadto Lyda Patitucci, zaprezentuje na festiwalu trailer filmu pt. „Mila in Boodstained Delta”, a także oryginalne kadry z komiksu i metody przekładania ich na język filmowy. Młoda włoska reżyserka stara się zadebiutować pełnym metrażem, będącym filmową adaptacją komiksu autorstwa duetu Strukul i Vitti pt. „Mila aka Red Dreads”.

Oczywiście nie zabraknie stałych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier takich jak dziewiąta już osłona projektu „City Stories” (komiksów o tematyce ściśle związanej z Łodzią, tym razem będących dziełem duetów polsko-czeskich) oraz oczywiście spotkań z polskimi rysownikami (m.in. Tomasz Samojlik, Piotr Nowacki, Marcin Podolec, Berenika Kołomycka, Przemysław Truściński, Krzysztof Ostrowski), scenarzystami i wydawcami komiksu. Trzydniowa impreza w Atlas Arenie zapowiada się atrakcyjnie i bez wątpienia usatysfakcjonuje nawet najbardziej wybrednych odwiedzających. Oprócz kilkunastu wystaw, spotkań ze znanymi artystami, organizatorzy uwzględnili w programie także warsztaty dla twórców i amatorów, liczne panele dyskusyjne.

Krzysztof Ostrowski (rysownik, twórca m.in. komiksowej „Plasteliny” i wokalista Cool Kids Of Death) poprowadzi warsztaty „Tablet w służbie komiksu”, przy wykorzystaniu tabletu Dell XPS 18, który posłużył mu do stworzenia okładki pierwszego zeszytu komiksu o przygodach Stefana Well Dell, prezentowanego na 24.MFKiG.

Festiwal uzupełnią liczne, specjalne strefy: targowa, dziecięca strefa Atlasa, Star Wars i Maga Corner (dla miłośników komiksu japońskiego – wśród atrakcji cosplay, czyli konkurs na najlepsze przebranie za postać z komiksu, anime czy gry). Strefa Alienware zostanie wyposażona w najnowocześniejszy na świecie sprzęt dla graczy komputerowych. Marka Alienware, należy do Dell, partnera MFKiG. W strefie wszyscy chętni będą mieli niepowtarzalną szansę doświadczyć gamingu w trzech wymiarach, dzięki unikalnej konstrukcji Dioramy 3D. Ponadto rozegrany zostanie turniej Alienware w grze „F1 2013”, której polska premiera będzie miała drugiego dnia imprezy. Główną nagrodą turnieju będzie notebook Alienware. Zapraszamy też do rozgrywek m.in. w premierowe tytuły, takie jak „Arma 3” czy „Pro Evolution Soccer”.

Rozgrywki gier: „Starcraft 2”, „Dota 2”,„League of Legends”, „Counter Strike – Global Offensive”, „World of Tanks” Grupy SC2, która zaprasza również do turniejów na konsole PS3: „Tekken Tag Tournamet 2”, „Soul Calibur V”, „Injustice Gods Among Us”, „Mortal Kombat”, „Super Street Fighter IV Arcade Edition”, „Ultimate Marvel vs Capcom 3”. W trakcie 24. MFKiG odbędzie się także zlot fanów gier komputerowych Fan4Fan z licznymi konkursami i zabawami dla osób nie biorących udziału w turniejach.
Zapisy na turnieje można już przesyłać na adresy mailowe:
Starcraft 2 – turniej@fan4fan.org
Dota 2 – dota@fan4fan.org
League of Legends – lol@fan4fan.org
Będzie możliwość zapisania sie również na miejscu.

Innymi miejscami festiwalowymi będą Dom Literatury w Łodzi, Łódzki Dom Kultury, gdzie zaprezentujemy wystawy. Ponadto poza Łodzią zorganizowane będą trzy wystawy komiksowe w Łowiczu (Łowicki Ośrodek Kultury), Piotrkowie Trybunalskim (Ośrodek Działań Artystycznych) i Wieluniu (Wieluński Dom Kultury).
Na czas festiwalu (4-6 października 2013) zamknięte będzie Łódzkie Centrum Komiksu na Piotrkowskiej 28, bo cała jego działalność przeniesiona zostanie do Atlas Areny.

Organizatorzy 24. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi: Stowarzyszenie Tworów „Contur”, Dom Literatury w Łodzi, Łódzkie Centrum Komiksu i Urząd Miasta Łodzi (w ramach strategii Łódź Kreuje).

Główny sponsor: Grupa Atlas. Partnerzy wydarzenia: Dealer Mini Premium Arena, Dell, Pentel, Prowell Sp. z o.o., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Wacom.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje. Festiwal jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

www.komiksfestiwal.com,
www.contur.org.pl,
www.citystories.eu,
www.facebook.com/FestiwalKomiksu

PRZECZYTAJ TAKŻE:

już za:
dni
9
3
godzin
1
4
minut
4
9
sekund
4
5
Kalendarium
Komiksowe Top 5
Galeria
bw_3x07_09 bw_3x07_08 bw_3x07_07 bw_3x07_06 bw_3x07_05 bw_3x07_04