Forum
Już wkrótce
  • "JLA - Liga Sprawiedliwości: Saga o błyskawicy" (WKDCBiZ) - 24 kwi 2024,
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 2" - 15 maj 2024,
  • "Nightwing. Bitwa o serce Blüdhaven. Tom 2" - 29 maj 2024,
  • "Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 2" - 29 maj 2024,

Czy zakupienie na lotnisku przez Williama Doziera komiksów wpłynęło na stworzeniu serialu “Batman” z lat 60-tych?
Raczej nie

W 1965 roku ABC postanowiło zrobić serial TV z Batmanem, w tym celu skontaktowali się 20th Century Fox’s Television, by ta zajęła się produkcją. Ci zaś z tym projektem zgłosili się do producenta Williama Doziera i jego firmy Greenway Production.

Według jednej z legend, podczas drogi na spotkanie z ludźmi z FOXa albo ABC, William Dozier zatrzymał się na lotnisku, aby zabrać ze sobą jak najwięcej komiksów z Batmanem. Przeczytał je na pokładzie samolotu i to nimi inspirował się przy tworzeniu serialu. Jednym z tych komiksów był “Batman #171”. Historię z tego numeru wykorzystano przy tworzeniu pilotowego odcinka “Hi Diddle Riddle”.

Zapewne, gdyby nie ten komiks, Riddler nigdy nie trafił by do serialu (w ówczesnym czasie nie był tak popularny) i nie dołączył by do grona klasycznych złoczyńców Batman.

Dozier niewątpliwie wykorzystał komiksy jako inspirację przy tworzeniu serialu. Jednak już historia o lotnisku wydaje się mało prawdopodobna. Dozier w przeszłości odnosił się do tej kwestii (producent zmarł w 1991 roku). Twierdził, że na potrzeby przygotowań kupił “siedem lub osiem starszych komiksów z Batmanem”. Wspominał również, że kupował też współcześnie wydawane komiksy. Część osób wątpi by Dozier kupił jakieś wyjątkowo starsze komiksy, bo przecież nie było ówcześnie tak wiele miejsc sprzedających tego typu komiksy. Jednakże w innym wywiadzie Dozier powiedział, “Było trochę zachodu z dostaniem starszych. Kosztowały 3 lub 4 dolary za sztukę.”

Wydaje się więc dość prawdopodobne, że Dozier kupił kilka starszych komiksów w okolicy Nowego Jorku. Jednak część historii z lotniskiem ma raczej związek z inną wersją opowieści, w której inny producent dostrzegł Doziera ze stertą komiksów z Batmanem.

Bez względu na to, gdzie zakupione zostały komiksy miały one wpływ na tworzenie serialu “Batman” z Adamem Westem w roli głównej.

Źródło: Comics Should Be Good!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kalendarium
Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "Joker: Folie À Deux"

Zobacz wyniki

Sonda

Najlepsza okładka (Dark Age):