Zdobywca tegorocznej nagrody Eisnera, scenarzysta James Tynion IV odpowiadający m.in. za serię “Batman” odchodzi z DC Comics, by w pełni poświęcić się pracy dla Substack i niezależnych projektów. Run Tyniona w “Batmanie” zakończy się wraz z numerem #117 w listopadzie, a jego ostatni numer “Jokera” (#14) ma trafić do sprzedaży w kwietniu 2022 roku.

“DC zaoferowało mi przedłużenie mojej umowy na wyłączność na kolejne trzy lata, z zamiarem pracy przy Batmanie przez większość tego czasu. Byłem wdzięczny za ofertę, ale nie mogłem nie dostrzec sukcesu moich oryginalnych tytułów, które stworzyłem, i zastanawiać się, czy byłby to właściwy wybór.”

„Przez większość ostatniej dekady DC Comics stanowiło moją codzienną pracą” – wyjaśnił Tynion. „Opłacało rachunki i był to kres całkiem satysfakcjonujący pod względem twórczym… Ale kilka lat temu zdałem sobie sprawę, że w moim życiu brakuje czegoś wielkiego. Chociaż zawsze kochałem superbohaterów, byli tylko niewielką częścią tego, co kochałem w komiksowym medium. Wychowałem się na niezależnych komiksach, mandze, komiksach internetowych, gazetach i literackich powieściach graficznych… To był ten cały większy świat moich zainteresowań, którego nie mogłem twórczo odkrywać. Czułem się, jakbym rozciągał tylko jedną grupę mięśni i zaczynałem czuć się wypalony ograniczeniami superbohaterów.”

„Otrzymaliśmy granty bez żadnych zobowiązań” – dodaje Tynion. “Nie ma zasad. Nie ma nikogo, od kogo potrzebujesz pozwolenia na robienie tego, co chcesz. Twórz książki, które najbardziej chcesz stworzyć, książki, o których myślisz, że powinny istnieć, takie, które doprowadzają cię do szaleństwa, a których nikt nie robi. Zrób je sam.”

Źródła: SHH, James Tynion IV – Substack

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
już za:
dni
1
5
8
godzin
2
1
minut
5
4
sekund
3
9
Kalendarium
Galeria
titans3x10_08 titans3x10_07 titans3x10_06 titans3x10_05 titans3x10_04 titans3x10_03