Forum
Już wkrótce
  • "JLA - Liga Sprawiedliwości: Saga o błyskawicy" (WKDCBiZ) - 24 kwi 2024,
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 2" - 15 maj 2024,
  • "Nightwing. Bitwa o serce Blüdhaven. Tom 2" - 29 maj 2024,
  • "Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 2" - 29 maj 2024,

Na początku tego roku do domeny publicznej trafiła wczesna wersja Myszki Miki a kolejni w kolejce są zaś bohaterowie DC. Chociaż to jeszcze kwestia dekady, to już na przykładzie kultowej postaci Disneya można się przekonać jak twórcy będą mogli wykorzystywać znane postacie.

Superman i Lois Lane wejdą do domeny publicznej w 2034 roku, a następnie Batman w 2035 roku, Joker w 2036 roku i Wonder Woman w 2037 roku.

Chris Sims, autor komiksów i ekspert od Batmana, spodziewa się zalewu nieautoryzowanych komiksów o Batmanie, które trafią na półki sklepowe, gdy tylko wygasną prawa autorskie.

“Będzie ich setka”, mówi. “Będą mieli je przygotowane”. Producenci filmowi będą również mogli tworzyć własne wersje – podobnie jak robią to już z postaciami z domeny publicznej, takimi jak Dracula czy Robin Hood – choć na początku będą musieli trzymać się oryginalnych wersji postaci.

“Dostajesz Batmana, ale nie dostajesz Robina” – mówi Sims. “Dostajesz Supermana, ale nie masz kryptonitu”.

“Nadal można stworzyć horror o Supermanie lub Batmanie” – mówi Jonathan Steinsapir, prawnik ds. własności intelektualnej w KHIKS. “Musisz tylko uważać na to, jak go reklamujesz i jak wykorzystujesz wizerunki Supermana w sensie marki”.

DC wykonało staranną pracę, wiążąc postacie ze sobą poprzez zastrzeżenie znaków towarowych “Man of Steel” i “Caped Crusader”, a także “S” Supermana i logo Batmana.

“Symbol nietoperza jest bardzo silnym znakiem towarowym” – mówi Amanda Schreyer, prawnik ds. mediów i rozrywki w kancelarii Morse. “To ograniczy możliwości kolejnych twórców”.

Steinsapir twierdzi, że nic nie powstrzymałoby Snydera przed nakręceniem filmu z udziałem DC Trinity, bez zaangażowania Warner Bros..

“Zack Snyder mógłby go ponownie nakręcić i stworzyć własną, nową wersję” – mówi. “Trzeba tylko być ostrożnym. Na przykład, zdecydowanie nie mógłby nazwać go ‘Justice League’.”

Źródło: Variety

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kalendarium
Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "Joker: Folie À Deux"

Zobacz wyniki

Sonda

Najlepsza okładka (Dark Age):