Tytuł odcinka: “PRETTY HATE MACHINE”
Data premiery: 29 maja 2017 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Danny Cannon
Scenariusz: Steven Lilien & Bryan Wynbrandt
Oglądalność: 3,03 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.0)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon walczy z czasem, aby uratować miasto przed wirusem Alice Tetch, gdy Lee Thompkins (Morena Baccarin) wtrąca się z własnym planem. Również, Alfred dostrzega wielką zmianę u Bruce’a Wayne’a po jego pracy z Shamanem (gościnnie Raymond J. Barry). Tymczasem jedni z najbardziej szalonych złoczyńców łączą siły.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
Jada Pinkett Smith
BD Wong
Flora Diaz
Raymond J. Barry
Gavin Lodge
Maceo Oliver
Korey Fackler
Fish Mooney
Hugo Strange
detektyw Campos
Temple Shaman
przewodniczący rady
sierżant
mundurowy

Shaman zamierza zniszczyć Court of Owls i Gotham. W pierwszej kolejności rozlicza się z członkami rady, która zatwierdziła zabicie Wayne’ów. Chociaż Bruce nie jest jeszcze gotów by wydać rozkaz skazujący innych na śmierć, to Temple takich problemów nie ma i na jego skinienie grupa Talonów zabija członków Court of Owls.

Policja w kryjówkach Trybunału znajduje tylko zabitych członków. Od jednego z jeszcze żywego Alfred dowiaduje się, że na miejscu był Bruce. Kiedy okazuje się, że wszystkie kryjówki z mapy zostały sprawdzone, trzeba szukać gdzie indziej. Pomocne okazuje się się znalezienie jednego z członków Whisper Gang.

Riddler informuje o swoim spotkaniu z Pingwinem, Barbarę, Butcha i Tabithę, wyjaśnia im również, że Oswald będzie chciał zabić ich wszystkich, na koniec dodaje, że muszą też liczyć się ze starciem z armią “cudaków” Hugo Strange’a. Nygma jednak doskonale zna wszystkie kryjówki Oswalda i w jednej z nich go namierza. Cobblepot ma też na głowie inny problem, bo po jego zniknięciu opuścili go Firefly i Mr. Freeze’a, dlatego teraz próbuje się od Seliny dowiedzieć, gdzie znajdzie Bridget. Niestety pojawienie się w kryjówce Edwarda i Butcha niweczy jego plany. Tym razem jednak Pingwin okazuje się bardziej przebiegły od Riddlera i wymyka się z Ivy tajnym przejściem pozostawiając swoich niedoszłych oprawców zamkniętych w środku.

Fish: You have to love Gotham. People always pointing guns at each other.

Tabitha Galavan: How stupid do you think we are?
Edward Nygma: You really want me to answer that question mark.

Policji udaje się namierzyć nową lokalizację Court of Owls, gdzie zastają Hugo Strange’a, a także Shamana i Wayne’a. Alfredowi nie udaje się jednak dotrzeć do Bruce’a, gdyż ten jest gotowy przyjąć kulkę wymierzoną przeciwko Shamanowi. Zatrzymany zostaje zaś Strange.

Jim Gordon odwiedza Leslie, która tak jak podejrzewał zainfekowała siebie wirusem. Policjant nie przewiedział jednak, że zostanie ogłoszony. Później Leslie udaje się na komisariat, gdzie informuje wszystkich, że zakopała Gordona 6 stóp pod ziemią. Ten może się jednak uwolnić jeśli wstrzyknie sobie wirusa. Mając z nim kontakt przez radio Harvey zapewnia go, że go odnajdzie. Tymczasem jednak mając na głowie bombę z wirusem i odnalezienie Wayne’a powierza przesłuchania Hugo w ręce Alfreda i nie miałby nic przeciwko gdy Strange ucierpiał.

Trzymając Hugo na krawędzi dachu tylko za krawat Alfredowi udaje się ustalić, że Bruce jest w Wayne Enterprises skąd z Shamenm ma mieć doskonały widok na wybuch bomby o 17:00, a to oznacza, że zostanie ona zdetonować na dworcu kolejowym.Riddlerowi udaje się namierzyć kryjówkę Pingwina, dzięki pomocy Seliny, która skontaktowała się Ivy. Oswald wie że jest na przegranej pozycji, ale mimo to do końca zachowuje dumę i nie zamierza ulegać Edwardowi, który chce by ten nazwał go Riddlerem. Niespodziewanie sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy na miejscu zjawia się Fish Mooney i zabiera ze sobą Oswalda.

Chociaż udaje się ustalić, że Jim został zakopany w pobliskim parku, to i tak nawet grupa policjantów z psami nie jest wstanie go zlokalizować. Usłyszawszy, że Alfred dowiedział się, gdzie ma wybuchnąć bomba Jim przypomina sobie słowa Kathryn. Pada jednak bateria w krótkofalówce i nie mając innego wyjścia policjant postanawia wstrzyknąć sobie wirusa. Po wygrzebaniu się z grobu udaje się niezwłocznie na dworzec kolejowy. Tam przy zegarze znajduje bombę, ale na miejscu zjawia się Leslie, która bez większych problemów uciekła z celi. Powstrzymuje go i tym samym bomba pozostaje aktywna.

Alfredowi udaje się odnaleźć Bruce’a mającego zdetonować bombę, kiedy Shaman chce chwycić detonator, lokaj podejmuje ryzyko i strzela do niego. Niestety bomba wybucha, a umierając Shaman każe Wayne’owi odnaleźć Głowę Demona, by wypełnić swoje przeznaczenie.

Autor: Q

Po kilku słabszych odcinkach mamy poprawę, w czym niewątpliwie ma swój udział mniejsza rola Gordona. Czuć, że zbliżamy się do finału sezonu, tym samym kilka wątków się zakończyło a inne nabrały tempa. Niemniej jednak jeszcze kilka rzeczy pozostaje bez odpowiedzi.

Kolejny raz najlepsze momenty odcinka należą do Alfreda. Bullock naprawdę powinien mu dać odznakę, bo o ile ciekawiej ogląda się lokaja w akcji niż mdłego Gordona. Tym razem technikę przesłuchać Alfred wprowadza na jeszcze wyższy poziom. Rzec by można, że sięgnął szczytów. Przy spotkaniu Pennywortha i Strange’a, wyraźnie widać, że Hugo nie będzie mógł tu sobie pozwolić na żadne gierki. Musi zdradzić co wie, bo Alfred bez mrugnięcia by go wyeliminował. Wreszcie otrzymaliśmy twardziela, który może oczyścić Gotham City.Sporo wyjaśnia się też w sprawie Temple Shamana, albo raczej Senseia. Co prawda niewiadomo, czemu przez tyle lat był członkiem Court of Owls i ich ie zniszczył. Dlaczego dopiero teraz zaufany człowiek Ra’s al Ghula postanowił zniszczyć tę organizację? Czy naprawdę morderstwo Wayne’ów przelało czarę goryczy? Scenarzystom na razie nie do końca udało się to wszystko dobrze przedstawić, być może ostatnie odcinki coś w tej kwestii zmienią, bo na razie patrząc jak wyeliminowano Court of Owls, organizacja ta przestała zasługiwać na swoje miano.

Oprócz walki o Gotham City w odcinku rozgrywa się też potyczka bardziej osobista. Dość szybko drużyna Oswalda się rozpadła, Ivy zaś cały czas potrafi porazić głupotą. Kwestią czasu pozostaje też, kiedy Tabitha i Butch odetną się od Barbary, która staje się trochę zbędna i tylko przez swoją nieprzewidywalność udaje się jej kierować światkiem przestępczym, przynajmniej z tego co wiemy. Pojawienie się Fish Mooney to spore zaskoczenie. Pozostaje jednak pytanie, czy uratowała Pingwina, czy też wpakowała go w jeszcze większe kłopoty?Na koniec pozostawmy nieszczęsnego Gordona, który dał się załatwić Leslie. Szkoda, że nie pozostał pod ziemią, ale może jego mroczne oblicze będzie ciekawsze, bo niewątpliwe dr Thompkins na tym zyskała. Za spory plus można uznać, że poniekąd bohaterowie ponieśli porażkę. Wirus został uwolniony, Jim pozostaje zarażony, a Bruce cały czas nie jest sobą. Finał 4. sezonu “Gotham” zapowiada się więc obiecują.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Chris Chalk, Benedict Samuel i Michael Chiklis.
  • Hugo Strange, nazywa Temple Shamana “sensei”, w komiksach Sensei był przywódcą Ligi zabójców i prawą ręką Ra’s Al Ghula.
  • Temple Shaman wspomina o Głowie Demona, czyli Ra’s al Ghulu.
  • Słowa Shamana do Bruce’a odzwierciedlają słowa Zeusa (Laurence Olivier) do Perseusza (Harry Hamlin) w filmie “Zmierzch tytanów” (1981): “Find, and fulfill your destiny!”.
  • Gdy widzimy Bruce’a Wayne’a zawsze nosi golfy, co stanowi kolejny ukłon w stronę “Batmanów” Tima Burtona.
  • “Pretty Hate Machine” to także nazwa debiutanckiego albumu amerykańskiego zespołu Nine Inch Nails.


Kalendarium

Forum