Tytuł odcinka: “DESTINY CALLING”
Data premiery: 5 czerwca 2017 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Nathan Hope
Scenariusz: Danny Cannon
Oglądalność: 3,17 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.0)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Podczas gdy śmiertelny wirus rozprzestrzenia się po całym mieście poszukiwania antidotum trwają nadal, a Fish Mooney (gościnnie Jada Pinkett Smith), Riddler i Pingwin ujawniają własne plany. Bruce spotyka Ra’s al Ghula (gościnnie Alexander Siddig) i kończy swoje ostatnie zadanie, aby wypełnić swoje przeznaczenie, ale zdaje sobie sprawę, że nie może porzucić swojej przeszłości. W międzyczasie Gordon próbuje odzyskać Lee, a istniejące sojusze w Gotham City zostają złamane, ale powstają nowe.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
Jada Pinkett Smith
BD Wong
Nathan Darrow
J.W. Cortes
Camila Perez
Alexander Siddig
Maceo Oliver
Carolyn Seiff
Bethany Kay
Michael Blouin
Malcolm C. Murray
Anthony Hoang
Fish Mooney
Hugo Strange
Victor Fries/Mr. Freeze
detektyw Alvarez
Bridgit Pike
Ra's Al Ghul
sierżant
starsza kobieta
kasjerka w banku
personel stacji
wojownik
strażnik

W Gotham City panuje chaos i nawet niegroźne staruszki pod wpływem wirusa stają się niebezpieczne. Jest jednak nadzieja. Lucius Fox z zapisków Strange’a dowiaduje się, że ten pracował też nad antidotum. Podejrzewając, że ten będzie próbował jak najszybciej opuścić miasto, Jim i Harvey udają się na dworzec kolejowym.

Strange’owi udaje się kupić bilet, ale od razu wpada na Fish i jej ludzi. Kiedy Gordon i Bullock ich zauważają ruszają w pościg, niestety dla nich Mooney ma asa w rękawie z postaci Mr. Freeze’a, który skutecznie odgradza im drogę tworząc lodową zaporę. Chociaż pod wpływem wirusa Jim ma dość siły by się przez nią przebić to już jest na to za późno.

Harvey: Just don’t shoot any innocent bystanders. Or me. Especially me.

Tabitha: You’ve got the virus.
Lee: Wow, you’re not as dumb as I’ve heard. Are there any other glaringly obvious remarks you’d like to make?
Tabitha: How about I cut your lungs out and show them to you?
Lee: Wow, that’s incredibly vivid. I’d like to see you try it.

Na komisariacie Alfred stara się poprzez rozmowę z Bruce’em, dotrzeć do niego, bo wierzy, że gdzieś tam w głębi jest jego chłopak i żadne pranie mózgu nie zdoła tego zmienić.

Bridget i Fires świetnie się bawią drocząc się z uwięzionym Strange’em, ale prawdziwy ubaw ma Oswald, który postanawia przetestować jedno z narządzi, które wykorzystywane było w Arkham Asylum i nic tu nie pomoże chęć współpracy Hugo.

Pingwin, Fish, Fries i Bridgit oraz Hugo udają się do rzeźni, gdzie ukryte jest antidotum, kiedy udaje im się je zdobyć, na miejscu zjawia się grupa wojowników ninja. Informacja o walce w rzeźni dociera też do policji. Jim i Harvey przybywają na miejsce, ale będący pod wpływem wirusa Gordon z trudem nad sobą panuje i podczas walki śmiertelnie rani Fish, która opuszcza antidotum. Mooney umiera w rękach Oswalda, a w swoich ostatnich słowach mówi mu, żeby przejął miasto, albo spalił je do cna.Oswald i Hugo zostają zabrani przez GCPD. Chociaż antidotum zostało zniszczono, to jest jeszcze szansa by uratować mieszkańców Gotham City. Potrzeba jednak będzie Jervisa Tetcha.

Riddler domyślił się, że po zniszczeniu antidotum najcenniejszy będzie Jervisa Tetcha, dlatego wraz z Barbarą, Butchem i Tabithą odbiją go z transportu.

Wayne, któremu podczas zamieszek na komisariacie udało się uciec, zgodnie za radą Shamana udał się do Głowy Demona. W budynku pełnym członków Ligi Zabójców w pomieszczeniu z Lazarus Pit poznaje Ra’s al Ghula, który widzi w nim swojego spadkobiercę. Jednak, żeby dokończyć trening Bruce musi zrobić jeszcze jedną rzecz. Ludzie Ra’sa złapali Alfreda, który śledził swojego panicza i teraz ten ma go zabić. Bruce wbija miecz w klatkę piersiową swojego przyjaciela.

Autor: Q

Pierwsza część finału 3. sezonu “Gotham” rozczarowuje. Praktycznie do samego końca musimy czekać by akcja nabrała tempa. Jedynie w przypadku rozmowy Alfreda z Bruce’em wolniejsza narracja się sprawdza. Próbując dotrzeć do swojego panicza lokaj wspomina wiele rzeczy i tym samym lepiej rozumiemy jak silna więź ich łączy.

Z nowych bohaterów pojawia się Ra’s al Ghul. Pojawia to dobre słowo, bo ma dosłownie jedną scenę, która trwa krócej niż wejście Bruce’a do jego kryjówki. Chociaż w tych scenach czuć klimat, to nie kupuje po co Głowa Demona miałby się interesować Wayne’em, a zwłaszcza widzieć w nim swojego dziedzica.“Gotham” nie jest serialem z dużym budżetem i kiedy twórcy próbują pokazać nam chaos w mieście i liczne pożary, to sztuczny ogień na budynkach nie jest najlepszym pomysłem. W zbyt wielu scenach rzuca się sztuczność nawet w przypadku działania broni Mr. Freeze’a, a kiedy sama fabuła nie porywa, to wtedy każda mniejsza czy większa niedoskonałość szybciej rzuca się w oczy.“Destiny Calling” w zbyt wielu momentach po prostu nudzi. Mocna końcówka pozostawia jednak nadzieje, że w drugiej części finału może być lepiej.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Camren Bicondova, Maggie Geha i Michael Chiklis.
  • Po raz pierwszy pojawia się Ra’s al Ghul, w którego wcielił się Alexander Siddig a także Lazarus Pit.
  • Mrożąca broń Mr. Freeze’a to Kel Tec KSG shotgun.


Kalendarium

Forum