Tytuł odcinka: “HEAVYDIRTYSOUL”
Data premiery: 5 czerwca 2017 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Rob Bailey
Scenariusz: Robert Hull
Oglądalność: 3,03 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Podczas gdy śmiertelny wirus rozprzestrzenia się po całym mieście poszukiwania antidotum trwają nadal, a Fish Mooney (gościnnie Jada Pinkett Smith), Riddler i Pingwin ujawniają własne plany. Bruce spotyka Ra’s al Ghula (gościnnie Alexander Siddig) i kończy swoje ostatnie zadanie, aby wypełnić swoje przeznaczenie, ale zdaje sobie sprawę, że nie może porzucić swojej przeszłości. W międzyczasie Gordon próbuje odzyskać Lee, a istniejące sojusze w Gotham City zostają złamane, ale powstają nowe.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
Nathan Darrow
Krista Braun
Alexander Siddig
Patrick K. Dooley
Kenneth Israel
Dean Neistat
Yaron Urbas
Thursday Farrar
Ivan Moore
Ed Heavey
Bristol Pomeroy
Aleksandra Szczepanowska
Meggie Velcina
Victor Fries/Mr. Freeze
reporterka TV
Ra's Al Ghul
technik laboratoryjny
lekarz z ostrego dyżuru
uzbrojony strażnik
pielęgniarka na OIOMie #1
pielęgniarka na OIOMie #2
konduktor
zbir
ojciec
matka
młoda córka

Bruce znów jest sobą i od razu wyciąga miecz wbity w pierś Alfreda i oświadcza Ra’s al Ghulowi, że nigdy nie zostanie jego dziedzicem. Ten jednak się tym nie przejmuje i radzi mu, by wykorzystał lecznicze właściwości wód Lazarus Pit. Wayne następnie zabiera wiernego lokaja do szpitala. Później odwiedza go Selina, ale ten nie chce jej współczucia.

Mając Tetcha, Riddler i Barbara mogą zdobyć wszystko czego chcą od władz miasta. Gordon domyśla się jednak czego najbardziej pragnie Edward, Pingwina. Składa mu propozycję nie do odrzucenie. Harvey i Jim spotykają z Nygmą w jednej z fabryk, gdzie ma dojść do wymiany. Na miejscu zjawia się jednak wściekłą Barbara w towarzystwie Tabithy i Butcha. Dochodzi do starcia podczas, którego Oswaldowi udaje się uciec. Nie mogąc dłużej uciekać z Jervisem, Jim pod wpływem wirusa decyduje się na drastyczne rozwiązanie. Osobiście pobiera słoik krwie Tetcha.

Technikom laboratoryjnym szybko udaje się przygotować jedną porcję antidotum, która ma zostać podana Gordonowi. Ten jednak w pierwszej kolejności chce uratować Leslie. Podczas spotkanie z panią doktor próbuje jej wstrzyknąć lekarstwo, ale nie udaje mu się i oboje postanawiają wspólnie uciec z Gotham City.

Harvey: What? You’ve never seen a mason jar filled with blood before?

Harvey: You want to get a drink?
Jim: It’s noon.
Harvey: I didn’t ask you what time it was. I asked if you want to get a drink.

Po uwolnieniu się Pingwin ogłusza Edwarda i zabiera go na przejażdżkę. Riddler odwołuje się do emocji Oswalda zmusza go do szybkiego działania, a jako, że wcześniej udało mu się uwolnić z kajdanek skutecznie zaskakuje Pingwina i zabiera go do doków, by go zabić raz na zawsze.

Jim i Leslie dostają się do pociągu, ale w ostatniej chwili próbuje ich zatrzymać Harvey. Chociaż nie ma szans w starciu z Jimem, to przekazuje mu jego odznakę. Po zajęciu miejsca w pociągu, Gordon odkrywa, że w odznace zostały ukryte dwie dawki antidotum. Tym razem skutecznie udaje mu się zaaplikować odtrutkę Leslie, a następnie sobie.

W dokach Riddler jest pewny siebie, ale to Pingwin śmieje się ostatni, kiedy na miejscu zjawia się Mr. Freeze i Ivy. Od początku pogrywał z Edwardem zaczynając od pozostawienia na tylnym siedzeniu spinki by ten mógł się uwolnić. Teraz zamrożony Edward ma mu przypominać, żeby nigdy więcej nie popełniał takich samych błędów.

Butch i Tabitha podejmują decyzję, że już nadeszła pora by pozbyć się Barbary. Gilzean postanawia działać na własną rękę i chce wcześniej osobiście załatwić pannę Kean. Niestety ta już domyśliła się co jej współpracownicy planują i wbrew przypuszczeniom Butcha nie waha się wpakować mu kulki w głowę.W kryjówce Tabitha dowiaduje się, że Butch został zabita. Nie ma jednak zamiaru wybaczać Barbarze. Podczas walki, chociaż tylko uzbrojona w bicz Tabitha zabija swoją przeciwniczkę porażając ją prądem.

Selina udaje się do klubu Sirens szukając Barbary, bo ma już dość walki o przetrwanie w Gotham. Widząc jak patrzy na bicz Tabitha pozwala jej go przetestować. Okazuje się, że dziewczyna ma wrodzony talent.

Oswald jest bardzo zadowolony ze swojego nowego trofeum, ale wkrótce ozdoba ma być główną atrakcja jego nowego klubu, który zamierza nazwać Iceberg Lounge.

Ciało Butcha zostaje zabrane do szpitala, gdzie lekarze walczą o jego życie. Okazuje się, że gangster naprawdę nazywa się Cyrus Gold.

Dzięki szybkiemu rozprzestrzenieniu się antidotum drogą powietrzną życie Gotham City wraca do normy, ale Leslie nie zamierza dłużej tu zostać.

Rodzina wracająca nocą, ciemnym zaułkiem natrafia na zbira. Nie dochodzi jednak do tragedii bo zjawia się zamaskowany obrońca, który pokonuje napastnika. Bruce za radą Alfreda postanowił działać i nie dopuszcza by kogoś jeszcze spotkała taka sama tragedia jak jego.

Autor: Q

Druga część finału trzeciego sezonu wypada lepiej niż pierwsza. Jest to jednak zasługa przede wszystkim zmian jakie nadejdą w następnym sezonie.

Same zagrożenie wirusem i jego zneutralizowanie jest bez polotu, a już krótki występ Ra’s al Ghula może tylko rozdrażnić. Po całej intrydze z Court of Owls oczekiwałem lepszego zakończenia. Rozwiązania różnych problemów pojawiają się w mgnieniu oku, a ewentualne zniszczenia, czy to na komisariacie czy dworcu kolejowym wydają się w ogóle nie mieć miejsca.Zdecydowanie na plus wysunął się Pingwin. Postać ta miała w tym sezonie słabsze momenty, ale końcówka należy zdecydowanie do niego. Widzimy Oswalda przebiegłego, który panuje nad swoimi emocjami i nawet potrafi przechytrzyć Riddlera. Zapowiedź powstania Iceberg Lounge oznacza, że Pingwin jeszcze nie raz powinien dostarczyć nam dobrej rozrywki.

Krótka, ale bardzo znamienna jest scena Seliny z biczem. Pod okiem Tabithy bohaterka powinna odegrać ważniejszą rolę w kolejnych odcinkach, więc jest to krok w dobrym kierunku. Wydaje się, że ten duet ma większy potencjał niż Barbara i Tabitha.

W życiu wielu bohaterów zachodząc więc zmiany. Dotkną one także, chyba w największym stopniu, Butcha bo chociaż dostał kulkę w głowę, to jak wiemy w Gotham nie tak łatwo zabić złoczyńców, zwłaszcza takiego, który naradę nazywa się Cyrus Gold, czyli tak jak Solomon Grundy. Nie lubię, kiedy nagle dopisuje się do jakiegoś bohatera nowe tło, bo nie ukrywajmy w pierwszym sezonie twórcy na pewno nie planowali by postać Butcha stała się Grundy’m. Jednak jest to niewątpliwie coś nowego.Nie przekonuje mnie natomiast Bruce w roli obrońcy. Jest jeszcze za wcześniej by wychodził na ulice Gotham. Więcej czasu powinien poświecić na trening i szkolenie zwłaszcza po tym jak wpadł w ręce Court of Owls.

Jim Gordon chociaż pod wpływem wirusa miał kilka dobrych scen, jak ta na peronie, to jednak cały czas pozostaje najmniej interesującym z całej gamy bohaterów “Gotham”. Przetasowania z finału trzeciego sezonu oznaczają, że w kolejnej serii czeka nas pewnego rodzaju nowego otwarcie, co może wyjść na dobre.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymieniony w obsadzie, nie pojawia się Michael Chiklis.
  • Dowiadujemy się, że prawdziwe nazwisko Butcha Gilzeana to Cyrus Gold, w komiksach tak pierwotnie nazywał się Solomon Grundy.
  • Pingwin planuje otworzyć klub, który nazwie Iceberg Lounge.
  • Tytuł odcinka “Heavydirtysoul” to odniesienie do piosenki zespołu Twenty One Pilot pod tym samym tytułem.
  • Selina Kyle po raz pierwszy sięga po bat.
  • Dzwonek w telefonie Riddlera, to ten sam dźwięk wykorzystywany w serialu “Batman” z lat 60-tych przy przejściu między scenami.
  • Na stacji metra widać napisane na szybie wentylacyjnym napis “HA HA HA”, co można uznać za aluzję do Jokera.


Kalendarium

Forum