Tytuł odcinka: “PAX PENGUINA”
Data premiery: 21 września 2017 (USA)
Reżyseria: Danny Cannon
Scenariusz: John Stephens
Oglądalność: 3,21 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.0)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon obawia się, że Jonathan Crane (gościnnie Charlie Tahan, „Wayward Pines”) nadal żyje i wrócił do Gotham, gdy w serii napadów wykorzystane zostaje modus operandi Stracha na Wróble. W międzyczasie „koncesjonowanie” przestępczości w mieście przez Pingwina spala na panewce w czasie wielkiego otwarcia Iceberg Lounge. W następstwie spotkania z Ra’s al Ghulem, Bruce rozpoczyna swoją misję mściciela.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Chris Chalk
Alexander Siddig
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Anthony Carrigan
Damian Young
Maggie Geha
Charlie Tahan
Michael Maize
Michael Buscemi
Larry Pine
Joanne Nosuchinsky
Decater James
Andrew Sellon
Harry Sutton, Jr.
Terrence Shingler
Ken Wulf Clark
Alberto Vazquez
Ken Forman
Garrett Richmond
Antino Crowley-Kamenwati
Nicky Schmidlein
Scotty Crowe
Leila Almas
Joe Feldman-Barros
Jim Ng
Victor Zsasz
naczelnik Reed
Ivy Pepper
Jonathan Crane
Grady Harris
Merton
burmistrz Burke
reporterka TV
detektyw Mason
pan Penn
komisarz
policjant
łotr
właściciel baru Bodega
dyrektor banku
członek gangu Mertona #1
członek gangu Mertona #1
reporterka
reporter
panna młoda
pan młody
mroczna postać

Bruce Wayne kontynuuje z powodzeniem swoją misję. W nocy udaje mu się ochronić parę mieszkańców Gotham. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jego poczynania bacznie obserwuje Ra’s al Ghul. Uwagę młodego bohatera przykuwa natomiast “licencja na przestępstwa” jaką mieli przy sobie kryminaliści.

Pingwin z powodzeniem przekonał nowego burmistrza a także komisarza policji, by wprowadzić licencje dla kryminalistów. Dzięki temu poziom przestępczości utrzymuje się na wyjątkowo niskim poziomie. Nie wszyscy bandyci są z tych zmian zadowoleni. Jednak w przypadku braku licencji muszą się liczyć ze spotkaniem z Zsaszem.

Jim Gordon widząc popełniane przestępstwo nie potrafi odwrócić wzroku i zatrzymuje zbira, która chciał okraść bar. Bullock nie jest z tego powodu zadowolony i wolałby gdyby Gordon zajmował się poważniejszymi sprawami.

Alfred: [do Bruce’a i Seliny stojących na krawędzi dachu] Honestly, you two. Why can’t you go to the cinema like normal teenagers?

Victor: I should pat you down for weapons.
Tabitha: Sure. If you want to lose a hand.
Victor: Was worth a shot.

Merton i członkowie jego gangu, którzy mieli przyjemność przekonania się co to znaczy działać bez licencji Pingwina w Gotham City, odwiedzają Arkham Asylum i po przekupieniu naczelnika Reeda zabierają młodego Jonathana Crane’a by uzyskać formułę jego ojca. Nękany przez koszmary o Strachu na Wróble chłopak zgadza się współpracować.

Uzbrojony w gaz strachu gang Mertona z powodzeniem dokonuje napadu na bank, a jako że nie mieli licencji sprawą może się zająć policja. Gordon od razu domyśla się, że przestępcy mogli wykorzystać toksynę Crane’a dlatego wraz z Bullockiem odwiedza Arkham Asylum. Przyciśnięty naczelnik zastraszony perspektywą rozmowy z Zsaszem zdradza kim był jeden z gangsterów. W ten sposób policjanci trafiają na trop Grady’ego. Kiedy udają się do jego mieszkania dają się zaskoczyć zbirom, których szef Merton na ich szczęście przestrzega pewnych zasad i dlatego ich nie zabija.

Podczas rozmowy Cobblepota z dziennikarzami na temat otwarcia jego nowego klubu odwiedza go Jim Gordon, który odnosząc się do ego Pingwina zmusza go by też przyjął wyzwanie gangu Mertona. Oswald oficjalnie oświadcza, że zajmie się tą sprawą, bo to on dba o bezpieczeństwo mieszkańców Gotham City.Jim Gordon planuje udowodnić, że policja jest skuteczna. Nie będzie to jednak proste bo znaczna część funkcjonariuszy popiera prawo Pingwina i nie chce by Gordon zmieniał ten układ, który tak dobrze się sprawdza.

Na otwarciu Iceberg Lounge zjawiają się Alfred i Bruce, który chce się dowiedzieć gdzie jest rejestr licencji na przestępstwa. W rozmowie z Oswaldem udaje mu się ustalić, że za stronę formalną całego przedsięwzięcia odpowiada pan Penn. Na miejscu młody panicz spotyka też Selinę, która postanowiła przyjąć ofertę Zsasza i dołączyć do Pingwina. Na to samo zdecydowała się również Tabitha.

Zgodnie z przewidywaniami w klubie zjawia się gang Mertona, jednak nim udaje się im wypuścić gaz zostają zatrzymani przez Pingwina i jego ludzi. Oswald zamierza osobiście zaprezentować co spotka tych, którzy będą mu się sprzeciwiać. Z takiego obrotu spraw nie jest zadowolona Ivy, która wyłącza zasilanie. Doprowadza to do wybuchu paniki podczas, której Oswald zostaje potraktowany gazem strachu. Widząc swój najgorszy koszmar w formie Edwarda przestraszony Pingwin prosi o pomoc pierwszą napotkaną osobą, którą jest Jim Gordon.

W nocy Bruce Wayne odwiedza pan Penna i zabiera mu rejestr przestępców. Wracając jednak ma pecha i wpada do mieszkania, które było właśnie okradane. Słysząc zbliżających się policjantów złodzieje uciekają, a na miejscu zostaje tylko Bruce, bez maski.

Grady to jedyny z członków gangu Mertona, którego nie zatrzymała policja. Wraca na farmę Crane’ów, gdzie jednak nie zastaje już Jonathana. Ten poradził sobie ze swoich strachem zostając Strachem na Wróble.

Autor: Q

Wraz z początkiem 4. sezonu w Gotham City zaszło wiele zmian. Część z nich można by nawet zaakceptować gdyby twórcom chciało się lepiej wszystko umotywować. Brak konsekwencji dalej doskwiera serialowi, pod koniec poprzedniego sezonu w ogóle nie było czuć, że nagle w mieście jest większy problem z przestępczością niż wcześniej. Okazuje się, że tak było i że wszystko rozwiązał Pingwin, który przejął światek przestępczy, co głównie sprowadza się do tego, że na jego skinienie jest Zsasz. Cały czas boli jak potraktowano tą postać i niestety nic w tej kwestii dla biednego Victora się nie zmieni.

“Gotham” to produkcja mimo wszystko z ograniczonym budżetem dlatego też często wykorzystywane są te same lokalizacje. Jednak czy naprawdę klub Iceberg Lounge musiał zostać urządzony w tym tym samym miejscu co wcześniej lokal Barbary i Tabithy. Jako szef światka przestępczego Oswald powinien na swój klub wybrać okazały budynek, a nie starą klitkę, w której ledwie mieści zamrożony Edward.Same działania Pingwina, jak i jego pomysł z wydawaniem licencji na popełnianie przestępstw się sprawdza. Otrzymujemy więc zabawna scenę z napadem na weselu. Wydaje się, że nowe prawo odpowiada wszystkim. Wszystkim oprócz Gordonowi i Wayne’owi. Każdy z nich na własny sposób próbuje zniweczyć plany Oswalda. Jimowi udaje się go ośmieszyć przed wszystkimi za co przyjdzie mu pewnie jeszcze zapłacić. Szkoda tylko, że wszystko to jest jednak dziełem przypadku, bo naprawdę nie sposób przewidzieć jak zachowa się Ivy.

Bruce daje popis swoich umiejętności i gdyby nie wpadka z końcówki odcinka to powiedziałbym, że jak dla takiego bohatera zdecydowanie za łatwo idzie mu walka z kryminalistami. Dobrze widzieć, że jednak popełnia błędy, ale na tym etapie jeśli już musimy go zaakceptować, że w tym wieku bawi się Batmana, to powinien mimo wszystko mieć więc problemów, a tak mamy praktycznie wszystko cechy Batmana łącznie z bezszelestnym poruszaniem się i nagłym znikaniem.Do plusów “Pax Penguina” trzeba zaliczyć powrót postaci Jonathana Crane’a, który wkrótce da osobie znać jako Strach na Wróble. Kolejny ikoniczny przeciwnik Batmana w pełni się więc już zaprezentuje, ale przynajmniej ten wątek zapowiada się obiecująco i może sporo namieszać w życiu bohaterów.

Premiera nowego sezonu jest poniekąd nowym otwarciem, ale ciężko stwierdzić gdzie nas to wszystko zaprowadzi. Mamy niby nowe motywy, bohaterowie robią krok do przodu jak chociażby Seliny, której co raz bliżej do postaci Catwoman, ale równocześnie ponownie mamy dobrze znane schematy. Skorumpowany naczelnik Arkham Asylum, czy burmistrz, który nie ma nic przeciwko układom z kryminalistami.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Morena Baccarin i Chris Chalk.
  • Piosenka, którą słychać w scenie wesela to “Never Gonna Give You Up” Ricka Astleya.
  • Muzyka, którą słychać w klubie Pingwina podczas ataku gangu to “Papa’s Got a Brand New Pigbag” zespołu Pigbag.
  • Tytuł odcinka “Pax Penguina” to aluzja do łacińskiego określenia “Pax Romana” (pokój rzymski).


Kalendarium

Forum