Tytuł odcinka: “THE FEAR REAPER”
Data premiery: 28 września 2017 (USA)
Reżyseria: Louis Shaw Milito
Scenariusz: Danny Cannon
Oglądalność: 2,87 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Po presją udowodnienia, że GCPD nadal jest skuteczna, Gordon próbuje sprowadzić Jonathana Crane’a. Jednak, to sprowadza Gordona na niebezpieczną sytuację w Arkham, gdzie zmuszony zostaje do walki ze złoczyńcami i demonem wewnątrz siebie. W międzyczasie wraz z niespodziewanym powrotem Barbary, Selina i Tabitha muszą rozważyć ryzyko związane z dołączeniem do niej w branży handlu bronią.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Chris Chalk
Alexander Siddig
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Anthony Carrigan
Damian Young
Maggie Geha
Charlie Tahan
Michael Maize
Clem Cheung
Ken Straus
Dwight "Scorp" Waugh
Tom Martin
Goldwyn Banton
Matthew R. Staley
Jared Johnston
Mickey Jaiven
Ramon Nunez
Victor Zsasz
naczelnik Reed
Ivy Pepper
Jonathan Crane
Grady Harris
właściciel apteki
sierżant
zjawa klauna
prawnik
potężny mężczyzna
wariat #3
złodziej #1
złodziej #2
złodziej #3

Policja dociera na farmę Crane’ów, gdzie Jim znajduje Grady’ego, który jest przerażony wizją Stracha na Wróble.

Chociaż Bruce został aresztowany, to kiedy Gordon zauważa, że zamknięto go w areszcie natychmiast go uwalnia, tym samym najlepszy prawnik Wayne Enterprises nie ma okazji się wykazać.

Strach na Wróble wraca do Arkham Asylum by wyrównać rachunki z naczelnikiem Reedem, któremu daje próbkę swojego gazu, później substytucja zostaje rozpylona wśród wszystkich pacjentów.

Dowiedziawszy się o zamieszkach w Arkham Asylum Jim Gordon postanawia niezwłocznie działać, zwłaszcza, że wcześniej Pingwin rzucił mu wyzwanie dając 24 godziny na złapanie Crane’a. Policjant nie może jednak liczyć na wsparcie pozostałych gliniarzy. Pomocy odmawia mu także Harvey, który chce pozostać na stanowisku komisarza i cały czas mieć zaufanie wszystkich policjantów pracujących na komisariacie.

Tabitha: I saw you die.
Barbara: That so? This is Gotham. Check for a pulse next time.

Harvey: This place smells like death. Remind me–there’s a Thai joint not far away if you want to grab something to eat after.
Jim: Very funny.

Selina i Tabitha otrzymały tajemnicze zaproszenie, które jak się okazało wysłała im Barbara, która żyje i ma się dobrze, a na dodatek otwiera nową działalność. Ma zamiar sprzedawać broń zbirom działającym w Gotham City i chce by dołączyły do niej Selina i Tabitha, która jednak nie jest przekonana do tej współpracy.

Później pannę Kean odwiedza Pingwin, który ma zamiar pozwolić jej prowadzić swój nowy biznes, ale tylko jeśli będzie czerpał z tego zyski.

W Arkham Asylum Gordon musi zmierzyć się z szaleńcami, co nie jest łatwe zwłaszcza, gdy Jonathan rozpoznaje w nim zabójcę swojego ojca. Po kontakcie z gazem strachu Jima nękają halucynacjęe, w których Leslie popełnia samobójstwo. Strach na Wróble próbuje go nakłonić do tego samego, ale policjant okazuje się silniejszy i pokonuje swoje lęki. Kiedy znowu atakują go pacjenci zakładu przez przypadek odkrywa, że woda wystarcza by zniwelować działania gazu. Po włączeniu zraszaczy Jimowi udaje się zapanować na sytuację, ale Jonathanowi udaje się zbiec.Tabitha i Selina postanawiają przyjąć ofertę Barbary jednak wcześniej panna Kean ma udowodnić, że można jej zaufać. Ta zgadza się więc by Tabitha odrąbała jej dłoń. Ostatecznie jednak bohaterka postanawia oszczędzić jej rękę i przynajmniej na pewien czas jej zaufać.

Obserwując grupę złodziei Bruce postanawia działać i trafia w pułapkę. Ledwo udaje mu się uciec, a później ma szczęście, że asekurował go Alfred, który nokautuje jednego ze zbirów. Po powrocie do Wayne Manor, bohaterów odwiedza Lucius Fox, który martwił się o Bruce’a po tym jak na komisariacie zobaczył ślady po uprawianiu “wspinaczki”, dlatego przygotował dla młodego panicza specjalny strój z materiałów opracowanych dla wojska przez Wayne Enterprises, który tak się składa jest kuloodporny. W nocy Bruce testuje nowy strój do którego Alfred przygotował specjalną maskę.

W międzyczasie Ivy, którą Oswald traktuje jak powietrze a Selina i Tabitha też nie specjalnie jej ufają, odwiedza sklep z różnymi eliksirami. Tym razem potrzebuje czegoś silniejszego. Wypija więc dawkę potężnych substancji, które mają dać jej siłę i władzę.

Po powrocie na komisariat Gordon wraz Harveyem udają się do baru, gdzie podczas rozmowy Bullock wspomina czasy Falcone’a, który mimo wszystko był sprawiedliwy. Jim postanawia więc, że jedyny sposób by pokonać Pingwina, to odwiedzić Carmine’a.

Autor: Q

Cliffhanger z poprzedniego odcinka zostaje rozwiązany w banalny sposób i działania Bruce’a nie wiążą się z żadnymi konsekwencjami. Dobrze, że chociaż zdarzają mu się wpadki, ale jeśli zbiry skojarzą z kim mieli do czynienia, to jak nie będą mogli później domyśleć się kim jest Batman? Takie w sumie drobne rzeczy stają się co raz bardziej drażniące przy tak prowadzonym przyśpieszonym rozwoju postaci Wayne’a, który już otrzymał praktycznie strój Batmana.

Trzeba oddać twórcom “Gotham”, że pod względem stroju Strach na Wróble prezentuje się tak jak powinien. Nawet jego rozgrywka jest godna tego bohatera, ale tak jak zawsze pojawia się problem, czy naprawdę Crane w wieku Bruce’a musiał już poznać swoją złowieszczą stronę. Sceny w Akrham chociaż dość klimatyczne psuje banalne rozwiązania, oraz łatwość z jaką Crane uciekł.“Gotham” przyzwyczaiło już nas do irytującego Gordona, a to co wyprawia ostatnio to nowy poziom. Zazwyczaj kiedy mamy historię samotnego gliny działającego wbrew źle funkcjonującemu systemowi nie sposób nie trzymać kciuków za taką postać. Jim niestety nawet w takiej roli potrafi rozczarować. Kompletnie też nie sprawdza się umieszczanie go w sytuacjach, w których zazwyczaj fani widzieliby Batmana, dlatego jego starcie ze Strachem na Wróble rozczarowuje. Nie mamy to bowiem twardego przyszłego komisarza, a kogoś, któremu na siłę narzuca się pewne zachowania Batmana. Wypadałoby zastosować innego podejście do tej postaci, bo te się nie sprawdza.

Niestety zawodzi też postać Oswalda, który ponownie wydaje się zachowywać zbyt obronnie. Próbuje przejąć kontrolę i zaznaczyć swoją pozycję w mieście, ale nie wypada to tak jak powinno. Widać też że Oswald zachłysnął się swoją pozycją i przestał zwracać uwagę na otoczenie. Niby wie co się dzieje w mieście, ale nie dostrzega działań Ivy, którą czeka kolejna przemiana.W odcinku w zbyt wielu momentach twórcy idą po najmniejszej linii oporu i nie raczą podać żadnych wyjaśnień. W przypadku powrotu postaci Barbry Kean przydałoby się większe wyjaśnienie niż tylko stwierdzanie, że Tabitha nie sprawdziła jej pulsu. Może osoba kryjąca się za poczynieniami panny Kean wprowadzi coś świeżego do serialu, ale jak na razie wątek ten notuje falstart. Być może będzie to jeden z wątków związany z postacią Ra’s al Ghula, który jak na razie pozostaje w cieniu?

“The Fear Reaper” wypada gorzej niż premiera 4. sezonu. O ile wcześniej można było narzekać, że postać Bruce’a za wolno zbliża się do roli Batmana, to teraz dzieje się to zbyt szybko. Mamy bohatera walczącego ze zbirami, którego wspiera Alfred i który ma już kuloodporny strój z dodatkowymi modyfikacjami. Tylko peleryny brak. W Gotham zaszły zmiany, ale też szybko widać, że nie są one tak przełomowe jakby mogło się wydawać.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Cory Michael Smith i Alexander Siddig.
  • Odcinek dedykowany jest pamięci Lukasa Drake’a, który pracował przy serialu jako digital compositor.


Kalendarium

Forum