Tytuł odcinka: “THEY WHO HIDE BEHIND MASKS”
Data premiery: 5 października 2017 (USA)
Reżyseria: Mark Tonderai
Scenariusz: Steven Lilien i Bryan Wynbrandt
Oglądalność: 2,92 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon bierze sprawy w swoje ręce, kiedy udaje się do Miami w celu przekonania Carmine’a Falcone do pomocy w walce z Pingwinem. Tam spotyka córkę Carmine’a (gościnnie Johna Doman), Sofię (Crystal Reed), która niespodziewanie podąża za Gordonem do Gotham. Walka o cenną broń Pingwina trwa dalej podczas nocnej aukcji w Iceberg Lounge, a obecność Bruce’a stawia go w gronie zainteresowań Pingwina.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Chris Chalk
Alexander Siddig
Crystal Reed
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Lucius Fox
Ra's al Ghul
Sofia Falcone
Anthony Carrigan
John Doman
Ilana Becker
Kelcy Griffin
J.W. Cortes
Eddy Toru Ohno
Jorge Humberto Hoyos
Gregory Dann
Adam Feingold
Jamil A.C. Mangan
Bob Celli
Victor Zsasz
Carmine Falcone
Myrtle Jenkins
detektyw Harper
detektyw Alvarez
zakapturzona postać
Stewart
doker #1
doker #4
gorliwy mężczyzna
licytator

Arabia, rok 125. Na polu bitwy zjawia się mężczyzna, którego uwagę przykuwa jeden z poległych. Ra’s al Ghul po kąpieli w Lazarus Pit wraca do życia a jego wybawca przekazuje mu sztylet i informuje go, że ten zostanie jego dziedzicem i kiedyś będzie musiał znaleźć swojego następcę.

Dowiedziawszy się, że Pingwin czeka na dużą dostawę, Bruce Wayne postanawia się przyjrzeć tej sprawie. Kiedy w dokach zauważa złodzieja, który zaraz wpadnie w pułapkę postanawia działać i sam zostaje zauważony przez strażników. Podczas walki zostaje ranny, a złodziejaszkowi, którym okazuje się być Selina Kyle, nie udaje się zabrać przedmiotu po, który przybył.

James Gordon przybywa do Miami, gdzie spotyka się z Carmine’em Falcone. Przy okazji poznaje jego córkę Sofię. Stary mafiozo, którego stan zdrowia nie jest najlepszy, mimo wszystko nie zamierza wracać do Gotham City, by zająć się Pingwinem. Sofia postanawia zaś spędzić z Jimem trochę czasu. Podczas spaceru po plaży pomiędzy nią a policjantem dochodzi do pocałunku.Po tym jak Pingwin i Zsasz wychodzą z Iceberg Lounge dowiedziawszy się, że ktoś chciał okraść Oswalda z przedmiotów, które mają zostać wystawione na aukcję, na miejscu zjawia się tajemnicza kobieta, która przy pomocy palnika uwalnia zamrożonego Edwarda. Po odzyskania przytomności Nygma odkrywa, że uratowała go Myrtle Jenkins z którą kiedyś chodził do tej samej klasy, a która teraz jest największą fanką Riddlera. Bohater nie jest zachwycony sytuacją w której się znalazł, ale z powodu zaniku mięśni skazany jest na jej pomoc. Szybko się okazuje, że słabość fizyczna to nie jego jedyny problem, jego genialny umysł nie działa tak jak wcześniej i nie potrafi rozwiązać najprostszej zagadki.

Za radą Alfreda, Bruce postanawia wykorzystać inną “maskę” by dostać się na frachtowiec Oswalda. Udając chłopaka szukającego wuja zostaje wpuszczony na statek i udaje mu się zaglądnąć do manifestu. Szybko jednak jego działania zostają odkryte i tylko dzięki pomocy Alfreda, udaje mu się wyjść z opresji bez szwanku. Wiedząc już, że celem złodzieja był starożytny sztylet Bruce postanawia go zdobyć, zwłaszcza, że na starej rycinie odkrywa, że jest on związany z Ra’s al Ghulem.Przed rozpoczęciem aukcji Barbara próbuje odkupić sztylet od Pingwina, ale ten nie ma zamiaru iść jej na rękę. Na aukcji zjawia się za to Bruce Wayne, który zamierza grać rozpieszczonego bogacza i szastać pieniędzmi. Kupuje wiele przedmiotów i kiedy dochodzi do licytacji sztyletu też go zdobywa za 2 miliony dolarów. W nocy wizytę składa mu Selina, która chce odzyskać sztylet dla Barbary, ale Bruce nie ma zamiaruje jej go oddawać.

Do Gotham wraca Gordon i po tym jak dowiaduje się, że do jego komisariatu przeniosła się detektyw Harper, ku swojemu zdziwieniu odkrywa, że z Miami do Gotham przyjechała za nim Sofia, która ma zamiar pomóc mu uporać się z Pingwinem. Jako członkini rodziny Falcone uważa, że wbrew temu co sądzi jej ojciec, jest gotowa na Gotham City.

Po zniknięciu Riddlera, Pingwin i Zsasz namierzają Myrtle. Niestety okazuje się, że Edward odzyskał już dość sił i zdołał uciec od swojej największej fanki. Po tym jak zdradza im, że mózg Edwarda został uszkodzony, Oswald każe Zsaszowi ją zabić.

Ra’s al Ghul odwiedza Barbarę, którą jak się okazuje wskrzesił. Po walce i po chwaleniu jej techniki całują się, a Ra’s wcale nie jest zły, że nie udało jej się zdobyć sztyletu, gdy dowiaduje się, że ten trafił w ręce Bruce’a.

Autor: Q

Zgodnie z tytułem odcinka “They Who Hide Behind Masks” nie brakuje tu różnych “masek”. Przede wszystkim dotyczy to postaci młodego Wayne’a. Dobrze jest widzieć, że już nie tylko ugania się za zbirami nocą. Motyw z działaniem pod przykrywka sprawdza się. Jednak jeszcze wiele musi ćwiczyć w tym zakresie. Dobrze jest zobaczyć inne oblicze Bruce, ale w scenie aukcji David Mazouz wydaje się zbytnio przesadzać. Mamy diametralny zwrot w zachowaniu młodego Wayne’a. Nie wypada to niestety przekonująco. Przez chwilę może być zabawne ale zaraz potem żenujące. Nie mniej jednak, dobrze, że twórcy serialu próbują czegoś nowego.

Pewnych zmian jest więcej. Mamy nowe lokalizacje w tym zachmurzone Miami. Wyprawa Gordona dostarcza widoków zupełnie odmiennych od tego co na co dzień dzieje się w Gotham City. Sam sens działań Jima wydaje się być nie do końca przemyślany. Nie ma on żadnych argumentów by przekonać Carmine’a. Szczęście go jednak nie opuszcza i Sofia, która najwyraźniej chce coś udowodnić ojcu postanawia działać.W odcinku dochodzi do ważnego odkrycia kart w sprawie Barbary. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, że panna Kean wróciła do świata żywych dzięki Ra’s al Ghulowi, pozostaje jednak pytanie dlaczego ten postanowił ją uratować, a na dodatek szkolić.

Na scenę powraca też Riddler. O ile działania Myrtle przebiegły w zbyt gładki sposób, to fakt, że umysł Edwarda, czyli jego największa broń, szwankuje zwiastuje, że będziemy mieli okazję zobaczyć coś nowego w wykonaniu tego bohatera. Szkoda, że na tych wszystkich działaniach na lekko bezradnego i spóźnionego w swoich poczynaniach wychodzi Pingwin, któremu wymknęło się najważniejsze trofeum i na dodatek nie zdaje sobie sprawy z planów Ra’s al Ghulem. Zdecydowanie za bardzo też opiera się na Zsaszu. Brakuje Oswalda, który osobiście nie waha się pobrudzić sobie rąk.

“They Who Hide Behind Masks” ma dość dużo dobrych rzeczy i jak na poziom “Gotham” jest to naprawdę solidny odcinek. Gordon tak nie drażni i ma stosunkowo nie dużo czasu ekranowego. Działania Bruce podążają w dobrym kierunku i poznaliśmy drobny element z planów Ra’sa. Jest więc zaskakujące dobrze i czuć świeże pomysły.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Morena Baccarin, Jessica Lucas i Chris Chalk.


Kalendarium

Forum