Tytuł odcinka: “THE PRIMAL RIDDLE”
Data premiery: 8 maja 2017 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Maja Vrvilo
Scenariusz: Steven Lilien & Bryan Wynbrandt
Oglądalność: 3,03 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.0)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Jedni z najbardziej stukniętych złoczyńców łączą siły podczas gdy Riddler kontynuuje podbój miasta. Gordon szuka odpowiedzi i wszystkie drogi prowadzą go do Court of Owls. W międzyczasie, gdy Alfred zaczyna zauważać zmianę w Brusie, Bruce 2 zwierza się Selinie.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
Richard Kind
Leslie Hendrix
Nathan Darrow
Krista Braun
Camila Perez
Edward Torres
Flora Diaz
Chris Andrew Ciulla
Jae Greene
Decater James
Alan Ariano
Lisha McCoy
Nico Coucke
burmistrz Aubrey James
Kathryn
Victor Fries/Mr. Freeze
prezenterka wiadomości
Bridgit Pike
brygadzista w odlewni
Campos
Hamlet
Biker 1
Uni 1
ER doktor
pielęgniarka
kelner

Pingwin i Ivy rozpoczynają kompletować drużynę. W pierwszej kolejności odwiedzają Victora Friesa. Obietnicą sfinansowania jego badań oraz prezentem w postaci jego stroju przekonują go by do nich dołączył. Później udaje im się zrekrutować Firefly, która cieszy perspektywa bycia częścią rodziny.

Sprawa zabójstwa Franka Gordona wzbudza szczególną uwagę dr Leslie, która od razu odkrywa, że Jim coś ukrywa. Policjant jednak musi w pierwszej kolejności zająć się Riddlerem, który rozpoczął serię brawurowych kradzieży. Jednak prawdziwym wyzwaniem dla Edwarda okazuje się odkrycie, kto tak naprawdę rządzi miastem.

Harvey: (na widok ciała aktora) Is this Hamlet? I guess he wasn’t meant to be.

Tabitha: You want to become famous? Try dying. I can help you with that.


Riddler zakłóca przedstawienie “Hamleta” i zostawia dla policji zagadkę oznajmiającą, że kolejnym jego celem będzie burmistrz Aubrey James. Policja postępuje zgodnie z jego przewidywaniami i kiedy okazuje się, że polityk został otruty zabierają go do szpitala. W tym samym czasie dochodzi do wybuchu bomby w barze dla motocyklistów. W powstałym zamieszaniu Edward nie ma żadnych problemów z uprowadzeniem burmistrza. Ten co prawda nie ma zamiaru zdradzić tajnej organizacji, ale kiedy Barbara przypomina mu jak ostatnio go torturowała wyznaje, że Trybunał istnieje. Tyle wystarcza Riddlerowi by wprowadzić w życie kolejny etap swojego planu.

Sobowtór Bruce’a znowu zaczyna krwawić z nosa. Po spotkaniu z lekarzem i Kathryn nie ma wątpliwości, że nie zostało mu już dużo czasu. Przed zbliżającą się śmiercią odwiedza Selinę, której wyznaje prawdę o sobie. Ostrzega ją także przez zbliżającym się niebezpieczeństwem. Źle jednak reaguje, gdy panna Kyle stwierdza, że nigdy nie będzie taki jak prawdziwy Bruce, który walczyłby by uratować wszystkich, gdy dodaje, że o wszystkim poinformuje Alfreda, sobowtór wyrzuca ją przez okno.Wykorzystując przekaz telewizyjny Riddler grozi, że zabije burmistrza jeśli Trybunał się nie ujawni. Ostatecznie musi zadowolić się propozycją Jima Gordona. Zjawia się na komisariacie, ale nie jest wstanie spełnić swojej groźby i wysadzić głowy burmistrza, gdyż Jim od Tabithy dowiedział jak zakłócić sygnał detonatora. Edward jest zbyt żądny poznania odpowiedzi, zgadza się więc wypuścić Aubreya Jamesa i pojechać z Gordonem. Ten zabiera go do Kathryn, która ma swoje plany na wykorzystanie intelektu Edwarda.

Po ostatnich wydarzeniach Barbara jest wściekła, że Tabitha wystawiła Edwarda, ta zaś zdaje sobie sprawę, że żądza władzy zmienia ludzi i już z panną Kean nie mają wspólnych celów.

Kathryn przedstawia Court of Owls nowego członka, Jima Gordona.

Autor: Q

Chociaż w “The Primal Riddle” nie mało się dzieje, to nie jest tak interesująco jak w poprzednich odcinkach. Riddler z dużą łatwością realizuje swoje plany, do czasu aż natyka się na tajemnicę, której rozwiązania nie zna. Wszystko to prowadzi bohaterów do Court of Owls w szeregi którego przyjęto Jima Gordona. Detektyw co prawda musiał udowodnić swoją lojalność, ale czy naprawdę tak potężna grupa powinna mu już w pełni zaufać?

Odcinek głównie skupia się na Edwardzie, który zdobywa uznanie pod swoim nowym przestępczym imieniem, ale równie szybko Gordon wykorzystuje jego wręcz maniakalną chęć poznania odpowiedzi na wszystkie pytania. Poczynania, wręcz iście komiksowe, Riddlera mogą momentami zbyt irytować. Jeden plus z jego działań, to doprowadzenie do pierwszych oznak rozłamu we współpracy Barbary i Tabithy, która cały czas nie wyrównała rachunków z Edwardem.Za szybko i zdecydowanie zbyt skrótowo pokazano jak Pingwin zbiera “cudaków”. Połączenie ognia Firefly i lodu Mr. Freeze’a to zabójcza broń, ale chciałoby się zobaczyć chociażby jak Ivy i Oswald odzyskali strój Victora. Zamiast tego widzimy tylko bohaterów w kolejnych lokalizacjach, w których znajdują potrzebnych członków do swojej drużyny.

W “The Primal Riddle” jest kilka dobrych i zaskakujących momentów, ale dotyczące one tylko mocno pobocznych wątków. Dostaliśmy więc origin Catwoman, przy którym twórcy niewątpliwie inspirowali się filmem “Batman Retuns”. W tym przypadku istotne są też działania sobowtóra Bruce’a. Wygląda, że Court of Owls wcale nie kontroluje wszystkich jego poczynań, więc niespodziewanych działań z jego strony może być więcej.Wydawało się, że “Gotham” trochę podnosi poziom i potrafi na dłużej zainteresować widza, w przypadku 17. odcinka to się niestety nie udało. Większa ilość bohaterów i zamiast ciekawiej zrobiło się nudno, a sam powrót takich postaci jak Firefly czy Mr. Freeze zasługiwał na większą uwagę.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Chris Chalk, Benedict Samuel i Michael Chiklis.
  • Camila Perez wcieliła się w postać Bridgit Pike/Firefly, wcześniej grała ją Michelle Veintmillia.


Kalendarium

Forum