Tytuł odcinka: “LIGHT THE WICK”
Data premiery: 15 maja 2017 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Mark Tonderai
Scenariusz: Tze Chun
Oglądalność: 2,98 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 0.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon odkrywa broń, którą Court of Owls użyje, aby zniszczyć Gotham, co prowadzi go na niebezpieczną ścieżkę, kiedy podąża ich tropem. Tymczasem Kathryn (gościnnie Leslie Hendrix) i Temple Shaman (gościnnie Raymond J. Barry) ujawniają swój kolejny krok Bruce’owi, a Ivy przychodzi z pomocą Selinie.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
BD Wong
Leslie Hendrix
Camila Perez
Raymond J. Barry
Satomi Hoffman
David Hywel Baynes
Wayne Pule
Julie Hays
Brianne Horne
Isabella Wruble
Jeff Williams (II)
Andrew Haserlat
Hugo Strange
Kathryn
Bridgit Pike
Temple Shaman
doktor
obiekt badań
żałobnik 1
żałobnik 2
zbir Kathryn
krzycząca dziewczyna
członek Trybunału 1
członek Trybunału

Podczas przygotowań do transport Nathaniel Barnes uwalnia. Nie udaje mu się jednak zbiec, gdyż skutecznie, przy użyciu środka usypiającego, powstrzymuje go Talon. Całość z zaciekawieniem obserwuje Mad Hatter. Jak się okazuje Court of Owls potrzebuje krwi Barnesa, by wykorzystać wirusa Alice Tetch, w tym celu sprowadzają do pomocy Hugo Strange’a. Próba laboratoryjna wypada pomyślnie. Court of Owls ma broń, którą mogę skutecznie oczyścić Gotham City.

Ivy dowiaduje się, że Selina trafiła do szpitala. Kiedy lekarka pod wpływem jej perfum zdradza, że lekarze nie są w stanie dla niej nic zrobić, Ivy bierze sprawy we własne ręce i swoje rośliny.

Oswald domyśla, że cała sprawa z ucieczką Nygma to farsa. Dlatego odwiedza Jima Gordona, któremu daj czas do końca dnia na zdradzenie miejsca pobytu Riddlera.

Jim: Well, that’s why you’re here. Lucius. I’m sorry to throw you into the deep end of the pool like this, but I need to know what we’re up against.
Lucius: You mean, beyond a secret society that controls all of Gotham?

James Gordon: Took you long enough, I need to get these people outta here.
Oswald Cobblepot: And I need to talk to the court and have them turn over Ed remember.
James Gordon: There’s a bomb down there with a weaponize version of the Alice Tetch virus you want to be here when it goes off be my guess.
Oswald Cobblepot: What about our deal?
James Gordon: You just torched their assassin my guess is they’ll be in touch.

Dr Leslie uważa, że Frank Gordon został zamordowany i takie stanowisko zajmuje w oficjalnym raporcie, domaga się też by Bullock zajął się tą sprawą i przestał chronić Jima.

Po spotkaniu Court of Owls Gordonowi udaje się pobrać włos z maski Kathryn. Po przeprowadzonych badaniach wychodzi na jaw, że jej prawdziwe nazwisko to Monroe. Podczas infiltracji jej domu Jim znajduje ukrytą skrytkę z kartą do laboratorium Wayne Enterprises. Kiedy zaś okazuje się, że nie możliwości opuszczenia pomieszczenia nie będąc zauważanym, zdradza swoją obecność i informuje Kathryn o wizycie Oswalda. Domaga też się większego zaufania.

Dzięki pomocy Luciusa Gordonowi udaje się odkryć, gdzie zabrany został Barnes, gdyż policjanci domyślili, że Court of Owls chce wykorzystać krew zarażoną wirusem Alice Tetch. Na miejscu atakuje ich obiekt testowy Strange’a, który na szczęście Hugo w porę unieszkodliwia. Harvey i Jim nie mogą go zatrzymać, bo inaczej ujawniliby swoją pozycję Trybunałowi. Strange zachowuje więc wolność, a w ramach pokazania swoich dobrych chęci przekazuje im próbkę wirusa i swoje notatki.

Pod okiem Shamana Bruce kontynuuje trening podczas, którego musi się zmierzyć z gniewem, który go blokuje. Gdy udaje mu się nad tym zapanować, bohaterowie są już gotowi by wrócić do Gotham City.Kathryn przekazuje Gordonowi informacje o miejscu spotkania. Okazuje się, że organizowany jest tam spotkanie śmietanki towarzyskiej miasta. To właśnie tu ma być przeprowadzona próba generalna działania wirusa. Po wyjściu Kathryn, Jim niepostrzeżenie dzwoni do Pingwina i w rozmowie z Talonem przekazuje informacje o miejscu swojego pobytu. Kiedy do wybuchu bomby jest co raz mniej czasu, Gordon postanawia działać. Nie jest jednak w stanie powstrzymać swojego przeciwnika. To udaje się dopiero Firefly. Jimowi udaje się bezpiecznie wszystkich wyprowadzić nim wybucha bomba uwalniająca wirusa.

Po powrocie do rezydenci, ktoś najpierw unieszkodliwia Bridget, a następnie Oswalda, który po odzyskaniu przytomności odkrywa, że został zamknięty w celi, w sąsiedniej zaś przebywa Edward.

Kathryn postanawia wyrównać rachunki ze zdrajcą, Jimem Gordonem. Sprawiedliwość ma mu wymierzyć Barnes.

Autor: Q

W “Light the Wick” powraca wielu wcześniejszych bohaterów. Szkoda jednak, że tak naprawdę nic wielkiego do odegrania nie mają, nawet Hugo Strange, który został zmuszony do pracy nad wirusem. Natomiast Barnes będzie miał dopiero okazję się wykazać w kolejnym odcinku. Pojawienie się Mad Hattera można zaś uznać tylko i wyłącznie jako epizod.

Ponownie mamy więc wiele postaci, sporo też się dzieje, a zarazem jest nudno i wtórnie. Wielkim zagrożeniem okazuje się być krew Alice Tetch, a Gordon infiltrujący Court of Owls to jedna wielka pomyłka. Jeśli Kathryn potrzebowała tyle czasu by zorientować się jakie są prawdziwe zamiary Jima, to naprawdę można się poważnie zastanawiać jak taka organizacja była w stanie funkcjonować.Na drugim planie też nie mamy nic porywającego. Ekipa Pingwina tym razem składa się wyłącznie z Firefly. Ivy zaś ratuje życie Seliny wykorzystując swoją wiedzę na temat roślin. Co porabia Mr. Freeze, tego nie wiemy. Oswald ma swój moment, kiedy domyśla się, że Gordon ma kontakt z Trybunałem, to on też zostaje praktycznie bohaterem odcinka, kiedy jego akcja niweczy próbę przetestowania wirusa. Co ważniejsze ciężka praca zostaje nagrodzona i Pingwin odnajduje Edwarda, ale chyba liczył, że nastąpi to w innych okolicznościach.

Bruce Wayne co prawda robi kolejne postępy pod okiem Shamana, ale mimo to cały ten wątek nie potrafi do siebie przekonać. Nie wiadomo też czemu to ma wszystko służyć, ani na jakich warunkach współpracują ze sobą Court of Owls i Shaman.“Gotham” trzyma się przeciętnego poziomu. I mimo obecności bohaterów, którzy stanowili atuty tej produkcji nie udaje się zanotować zwyżki formy. Nie pomaga w tym naburmuszona postać dr Leslie, która staje się niezwykle irytująca. Czyżby więc najgroźniejszym zagrożeniem dla Gotham, byłoby nabranie przez wszystkim bohaterów manier Jima Gordona?

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Sean Pertwee, Erin Richards i Drew Powell.
  • Dowiadujemy się, że nazwisko Kathryn to Monroe.


Kalendarium

Forum