Forum

Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,
BATMAN ANNUAL #4

Tytuł historii: Madhouse
Miesiąc wydania (okładka): Listopad 2015 (USA)
W sprzedaży od: 30.09.2015 (USA)
Scenariusz: James Tynion IV
Rysunki: Roge Antonio
Okładki: Sean Gordon Murphy
Kolor: Dave McCaig
Liternictwo: Steve Wands
Ilość stron: 48

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Batmana nie ma… ale Bruce Wayne żyje? Co to oznacza dla Gotham City? I kim jest Bruce Wayne bez Batmana? Ten specjalny numer sięga w głąb tajemnicy, czy Bruce może kiedykolwiek naprawdę uciec przed cieniem Mrocznego Rycerza.

Bruce wraz Julie Madison odwiedza Wayne Manor. Jest to pierwsza wizyta w rezydencji Wayne’ów od czasu kiedy ułożył sobie nowe życie. Geri Powers obecnie zadbała by rezydencja została przywrócona do poprzedniego stanu, a wszyscy pacjenci Arkham, ze wsparciem nowego Batmana i GCPD, zostali przeniesieni do szpitali lub Blackgate i nie wystąpiły żadne problemy.

Szybko okazuje, że nie wszystko jest tak jak powinno, kiedy Alfred zauważa, że pokoje są w złych miejscach. Po chwili daje o sobie znać Clayface, który atakuje Julie. Geri natychmiast wzywa Batmana, ale okazuje się, że złoczyńcy, Mr. Freeze, Riddler i Clayface o wszystkim pomyśleli, a teraz zamierzają pogawędzić sobie z Wayne’em.

Alfred nie zamierza tak łatwo się poddawać i przy sprzyjających okolicznościach ze strzelbą w ręku atakuje Freeze’a eskortującego Bruce’a. Tajnymi tunelami zaprowadza go do swojego schowka, gdzie trzyma starą broń Thomasa Wayne’a. Niestety bohaterowie nie długo mogą cieszyć się spokojem. Po tym jak Alfred zostaje unieszkodliwiony przez Freeze’a, Bruce nie ma wyboru i musi wysłuchać Riddlera. Ten przypomina mu tragiczną noc kiedy zginęli jego rodzice oraz problemy z jakimi później się borykał, a jakich oszczędził mu Alfred wspominając o jego przeszłości. W tym także o pobycie w Arkham i o terapii elektrowstrząsowej, której chciał się poddać ale w ostatniej chwili się wycofał. Następnie zniknął na 8 lat i nikt nie wiedział gdzie jest, ani co robi. Kontynuując swoją opowieść Riddler stwierdza, że Bruce znalazł jakiegoś maniaka w pelerynie, któremu płacił za bicie ludzi. To według Edwarda największe dziedzictwo szaleństwa Wayne’a.

Złoczyńcy planują zemstę, bo uważają, że gdyby Bruce pozostał w Arkham wtedy ich życie ułożyłoby się inaczej dlatego Riddler zamierza zabić Julie by rozbić na kawałki szczęście Wayne’a i rozbudzić w nim nową traumę. Bruce’owi udaje się podnieść broń i chociaż nie trafia Riddlera to strzał przynosi efekt.

Kiedy Clayface traci kontrolę, cały plan Riddlera się wali i osobiście zostaje znokautowany przez Bruce’a, który wyjaśnia mu, że prawdziwym wariactwem jest zabawa w dom wariatów zamiast zwiać.

Po tych wydarzeniach Bruce przyznaje, że ślub w ogrodzie wyglądałby pięknie, ale Julie stwierdza, że jej noga nie postanie w Wayne Manor dopóki cała posiadłość nie zostanie dokładnie sprawdzona.

Autor: Q


W ostatnim czasie wiele się wydarzyło w życiu Bruce’a Wayne’a. Obecnie nie jest to mężczyzna, którego wszyscy dobrze znają. Dlatego jego pojawienie się w Wayne Manor to też odkrywanie samego siebie. Nikt chyba nie wątpił, że okazała rezydencja na długo pozostanie Arkham Manor. Teraz wszystko wraca do normy, prawie. Okazuje się, że Bruce Wayne podpadł wielu złoczyńcom. Tak to jest kiedy oficjalnie oświadczy się że finansuje się Batmana. Za sprawą trójki złoczyńców odkryte zostają przed bohaterem tragiczne wydarzenia z jego przeszłości, których ten nie pamiętał. Gdyby to był stary Bruce, to w pewnym momencie na pewno pozwoliłby, żeby instynkt Batmana zadział. Tak w tym przypadku się nie dzieje. Chociaż koniec końców, Bruce bierze sprawy w swoje ręce.

Całość nie ma zbyt skomplikowanej historii, chociaż kilku dobrych elementów nie brakuje. Cały czas osobiście widząc Bruce’a Wayne’a ciężko mi zaakceptować fakt, że ten nie wie, że był Batmanem ani nie ma jego umiejętności, dzięki czemu numer nie jest tak przewidywalny. Nie wiemy bowiem co zrobi Bruce ani jak się zachowa w kryzysowej sytuacji, zwłaszcza, że musi stawić czoła złoczyńcom z pierwszej ligi.

Skoro ostatnio Bruce nie jest Batmanem, to dobrze, że chociaż sprawa Wayne Manor wraca na należyte miejsce, kto wie może przy okazji wróci też jaskinia?

Madhouse doskonale sprawdza się jako historia Batman Annual, wyjaśnia kilka faktów, które można było przeoczyć nie śledząc regularnie wszystkich serii związanych z Batmanem, a także ustawia nowy porządek.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"