Forum

Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,
DETECTIVE COMICS #22

Tytuły historii: Targeting the Shield; My Better Hal
Miesiąc wydania (okładka): Wrzesień 2013 (USA)
W sprzedaży od: 03.07.2012 (USA)
Scenariusz: John Layman
Rysunki: Jason Fabok; Andy Clarke
Okładka: Jason Fabok i Emilio Lopez
Kolor: Emilio Lopez; Blond
Liternictwo: Jared K. Fletcher; Dezi Sienty
Ilość stron: 40

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Poznajcie Wratha! W Gotham City jest anty-Batmanen, a liczba zabitych wkrótce przekroczy wszystkie normy! W dodatkowej historii Man-Bat dokonuje wstrząsającego odkrycia.

“Targeting the Shield”

Scenariusz: John Layman
Rysunki: Jason Fabok
Kolor: Emilio Lopez
Liternictwo: Jared K. Fletcher

Batman zjawia się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. Kiedy zostaje zauważony nad ciałami dwóch policjantów ich koledzy od razu zaczynają strzelać. Bohater nie miał większych problemów, żeby ich rozrobić i chociaż ci później próbują przekonać komisarza Gordona do swojej wersji, to Jim zna jednak Nietoperza i wie, że ten nie zabija, ale jedno jest pewne. W mieście grasuje zabójca gliniarzy.

Chociaż Bruce’a cały czas zastawia sprawa nowego łotra, to ma też inne obowiązki, takie jak spotkanie z E.D. Caldwellem z Caldwell Technologies, który ma zamiar kupić Wayne Enterprises. Bruce’a nie przekonuje nawet dodanie do oferty kolejnego „zera”. Jego firma nie jest na sprzedaż.

W rozmowie z Alfredem Wayne tłumaczy, że chociaż oferta Caldwella była bardzo szczodra, to nie zgodzi on się oddać firmę w ręce kogoś, kto produkuje różnego rodzaju bronie. Nie przekonują go także rożnego rodzaju działalności Caldwella, który bardzo się stara by Gotham stało się lepszym miejscem.

W nocy protegowany Wratha, Scorn samodzielnie przeprowadza atak na policjantów. Na miejscu zjawia się także Batman, jednak i tym razem spóźnia się. Dwójka policjantów już nie żyje, a trzeciemu udaje się tylko przeżyć dzięki nowej kamizelce od Caldwell Tech. Ruszając w pościg za zabójcą Batman na bieżąco pozostaje w kontakcie z Gordonem, który koordynuje działaniami swoich ludzi.

Kiedy bohater dopada w jednym zaułków Scorna, po jego ruchach oraz po sposobie w jaki dopuścił się zabójstwa, wie, że to nie on odpowiedzialny jest za wcześniejsza morderstwa, a to oznacza, że współpracuje z kimś jeszcze. Informacje te pozwalają mu przekonać policjantkę, której partner został postrzelony, by nie wymierzała sprawiedliwości na własną rękę. Niestety kiedy na miejscu pojawi się w swoim statku powietrznym Wrath Batman zmuszony jest do ochrony policjantki. Tym samym zabójcy udaje się zbiec, ale bohaterowi pozostaje jego broń.

Wrath nie jest zadowolony z działań swojego pomocnika. Jak na skazańca spisał się zdecydowanie poniżej oczekiwań i prawie zniweczył całą misternie przygotowywaną od lat operację, której celem jest stworzenie armii która zniszczy GCPD. Z tego powodu Wrath, który już w jednym z ośrodków dla trudnej młodzieży znalazł idealnego następcę, postanawia zwolnić swojego dotychczasowego pomocnika, wyrzucając go z samolotu.

Autor: Q

“My Better Half”

Scenariusz: John Layman
Rysunki: Andy Clarke
Kolor: Blond
Liternictwo: Dezi Sienty

W zeszłym tygodniu Kirk Langstrom po raz pierwszy przemienił się w Man-Bata bez zażycia serum. Od tego czasu codziennie jest wdzięczny za tu że budzi się we własnym łóżku. Niestety sytuacja się nie poprawia, a wszystko jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy w laboratorium Kirka odwiedza detektyw Bullock.

Ostatnio zbyt wiele osób zostało zabitych przez gigantycznego nietoperza, dlatego policjant chce poznać alibi Langstroma. Jednak nim Kirk, który z trudem kontroluje się przed przemianą, wymyśla jakieś sensowne alibi, okazuje się, że jego żona właśnie przedstawiła policji bilety z teatru i różnego rodzaju inne dowody, które świadczą na korzyść jej męża.

Po tym jak żona skłamała dla niego Kirk w nocy wymyka się do laboratorium, by sprawdzić, nad czym Francine pracuje. Odkrywa, że swoje serum Man-Bata stworzyła w oparciu o bardzo agresywnego nietoperza wampira.

Autor: Q

Wratha zaliczam do grona ciekawszych złoczyńców, którzy jednak dość często się nie pojawiają. Anty-Batman najlepiej się sprawdza w roli przeciwnika na jedną historię, bo gdyby, co raz pod postacią Wratha powracała ta sama osoba, to nie było to już tak fascynujące.

Odkrycie, nawet bez znania historii Wratha, kim jest nowy przeciwnik Batmana nie powinno być trudne. Złoczyńca zawsze pod pewnym względem stanowił inne spojrzenie na samą postać Batmana. W historii Laymana zapowiada się, że będzie podobnie. Mroczny Rycerz będzie musiał się zmierzyć z kimś bezwzględnym, doskonale wyposażonym oraz kimś, kto wszystko planował przez długie lata. Wrath to nie byle łotr. Jest inteligentny, ma środki i nie waha się zabijać z zimną krwią, co czyni z niego godnego przeciwnika Batmana.

Oprócz pierwszej części historii z Wrathem w numerze mamy również dalszy ciąg losów Kirka Langstroma. O ile pokazanie wewnętrznych problemów Kirka, który nie może już kontrolować swoich przemian wypadło dobrze, to już końcowy zwrot akcji dotyczący Francine wzbudza u mnie spore wątpliwości.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"