Forum

Już wkrótce
  • Kryzys na Nieskończonych Ziemiach, Tom 1 (WKKDC BiZ) - 06 lip 2022,
  • Dceased. Martwa planeta - 13 lip 2022,
  • Batman Knightfall: Upadek Mrocznego Rycerza. Tom 2 - 27 lip 2022,
  • Liga Sprawiedliwości. Wieczna zima - 27 lip 2022,
BATMAN ETERNAL #43

Tytuł historii: Cat’s Paw
W sprzedaży od: 28.01.2015 (USA)
Scenariusz: Scott Snyder, James Tynion IV, Ray Fawkes, Kyle Higgins i Tim Seeley
Rysunki: David Lafuente
Okładka: Ivan Reis, Joe Prado i Rod Reis
Kolor: John Rauch
Tusz: Victora Olazaba i Scott Hanna
Liternictwo: John J. Hill
Ilość stron: 32

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Nie przegapcie specjalnego numeru, który cofa naszą historię do momentu w którym wszystko się zaczęło w BATMAN #28 – ale takiego zwrotu akcji się nie spodziewaliście!

Spoiler odzyskuje przytomność i odkrywa, że jest w klubie Seliny, która chce dowiedzieć się wszystkiego co wie.

Tim ponownie zgłasza się z prośbą o pomoc do Harper. Celem misji jest dostanie się do najlepiej strzeżonego miejsca w Gotham, kasyna Catwoman.

Stephanie mimo zagrożenia, jakie czeka na nią na ulicach miasta, gdzie nagroda za jej głowę wzrosła do 200 mln dolarów, cały czas nie chce zdradzić co wie o planach złoczyńców. Sytuacja się komplikuje, kiedy na miejscu zjawia się Batman z Bluebird. Ostatecznie Steph decyduje się odejść z Batmanem.

Opiekę nad Stephanie przejmuje Harper ale obie bohaterki mają problem z dogadaniem się zwłaszcza, że Spoiler nie chce zaufać Batmanowi. Wkrótce jednak znajdują wspólny temat, kiedy odkrywają, że ich ojcowie nie byli idealni i że podziwiają Catwoman. Mimo, to Steph nie ma zamiaru ufać Batmanowi, gdyż osobą, która wydawała rozkazy jej ojcu był Bruce Wayne.

Autor: Q


Batman Eternal #43 przenosi nas do wydarzeń znanych z Batman #28, które warto sobie odświeżyć, bo w innym wypadku pewne elementy mogą się wydawać pominięte. Zgodnie z opisem dochodzi też do istotne zwrotu akcji. Ostatnia strona numeru wreszcie zdradza coś konkretnego na temat przeciwnika Batmana. Otóż wygląda on jak Bruce Wayne. Oczywiście za raz może się okazać, że był to tylko np. Clayface, ale co raz więcej rzeczy wskazuje na Lincolna Marcha. Szkoda tylko, że o ile widzimy jak miotają się bohaterowie, to nie mamy pojęcia jakie działania prowadzi główny złoczyńca, lub chociażby wynajęci przez niego łotrzy.

Wraz z całą serią dotarliśmy do wydarzeń, które miały miejsce w Batman #28 i o ile ta historia z przed roku mogła wciągnąć czytelnika, który zastanawiał jak to się stało, że Harper dołączyła do Batmana czy jak mieście wprowadzono stan wojenny itp. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach, twórcy nie raczyli dać sensownych odpowiedzi. Zamiast tego wiele wątków służy, przynajmniej z dotychczasowej perspektywy, tylko do zapełnienia czymś poszczególnych numerów. Tym samym nie brakuje niespełnionych oczekiwań, ale jesteśmy co raz bliżej końca i być może wreszcie pojawią się konkretne odpowiedzi.

Ocena: 2,5 nietoperka

Autor: Q

Tytuł odcinka: “THE FEARSOME DR. CRANE”
Data premiery: 2 lutego 2015 (USA) | 12 lutego 2015 (Polska)
Reżyseria: John Behring
Scenariusz: John Stephens
Oglądalność: 5,79 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.9)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Fish Mooney ujawnia sekret Oswalda Cobblepota, co skłania Maroniego do zabrania go na wycieczkę w celu sprawdzenia jego lojalności. Tymczasem Gordon i Bullock próbują dopaść mordercę, który atakuje swoje ofiary poprzez fobie. Bruce Wayne spotyka się z Gordonem by omówić brak postępów w sprawie morderstwa swoich rodziców.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Morena Baccarin
David Zayas
Julian Sands
Charlie Tahan
Chelsea Spack
Philip Hernández
Maria Thayer
Lillias White
Brian Keane
Dwelvan David
Robert G. Mckay
Tuffy Questell
Aaron Robert Marcus
Jim Ford Lillias White
dr Leslie Thompkins
Sal Maroni
Gerald Crane
Jonathan Crane
Kristin Kringle
dr Guerra
Scottie Mullens
Bible Woman
kapitan łodzi
pirat
sierżant Joe
Duffy
Tightly Wound Man
Adam Jodowsky

Podczas spotkania z Oswaldem, Sal Maroni odbiera telefon od Fish Mooney, która zdradza sekret swojego byłego pracownika. Teraz kiedy pewne elementy układanki bardziej do siebie pasują mafiozo postanawia zabrać Oswalda na przejażdżkę.

Kiedy mężczyzna zostaje powieszony na dachu wieżowca sprawa trafia w ręce policji. Tym razem śledztwo od samego początku prowadzi głównie Harvey Bullock, gdyż Jim najpierw odkrywa, że w jego mieszkaniu była Selina, a następnie zostaje zwolniony przez Bruce’a Wayne’a z obietnicy jaką złożył po śmierci jego rodziców.

Na komisariacie Bullock poznaje Scottie Mullens, która znała pierwszą ofiarę. Kobieta od razu wpada mu w oku i postanawia na poważnie zająć się sprawą.

Jim: Our M.E. has been fired for stealing body parts. Can you believe that?
Leslie: Only in Gotham.

Jim: You notice I don’t ask you about your love life.
Harvey: My love life is an open book and a short and nasty one. But I’m working on the vic’s friend in the phobia support group, and unless she’s the killer, I think I’m in there.
Jim: You see why I don’t ask?

Po tym jak zostaje porwany kolejny uczestnik tej samej grupie wsparcie dla osób z różnymi fobiami, detektywi sprawdzają trop prowadzący do starej fabryki mebli. Podczas szybkiej akcji napastnik zostaje zabity, a niedoszła ofiara uratowana.

Podczas pobytu w domu na wsi Oswald szybko zdaje sobie sprawę, że sytuacja jest niebezpieczna. Atmosfera jest coraz bardziej napięta i Sal postanawia rozładować ją poprzez pewną zabawę. Mają zdradzać swoje sekrety. Rozgrywkę wygrywa Maroni, który w swojej broni, którą wcześniej zabrał Pingiwn, miał ślepaki.

Oswald ma zostać zgnieciony na złomowisku wraz z samochodem i chociaż próbuje jeszcze przekonać Maroniego, że może być użyteczny to ten nie chce go słuchać. Ostatecznie Pingwinowi udaje się przekonać kierującego zgniatarką mężczyznę, że nie warto narażać się Falcone’mu, który rządzi Gotham.Podczas kolejnego spotkania grupy Gerald Crane, który przedstawia się jako Todd, nawet wiedząc, że na sali jest policjant, podejmuje ryzyko i porywa Mullens. Kiedy Bullock zdaje sobie sprawę co się stało szybko zaczyna działać, dzięki czemu ustala że kobieta kiedyś prawie utonęła na jednym z basenów. Harvey i Jim w porę zjawiają się na miejscu i chociaż udaje się uratować Scottie to Crane’ówi udaje się zbiec.

Podczas śledztwa Jim zbliżył się do Leslie, która pomogła ustalić, że Crane usuwał swoim ofiarom gruczoły nadnerczowe, które wytwarzają kortyzol, hormon stresu. Po tym jak Edward tymczasowo został zawieszony, za co zemścił się na koronerze dr Guerrze podrzucając do jego szafki fragmenty ludzkich ciał, Gordon przekazuje dr Tompkins, że na komisariacie jest wolny wakat.

Na statku, na którym odpłynęła z Gotham, Fish czuje się bezpiecznie, ale tylko do czasu, gdy ten zostaje zaatakowany przez piratów.

Autor: Q

Po kilku mocno przeciętnych wreszcie otrzymujemy naprawdę dobry odcinek. Część zasługi za to należy się interesującej fabule rozbitej na dwie części, ale także podejściu do poszczególnych bohaterów. Można powiedzieć, że jest to odcinek bardziej skupiony na Harveyu Bullocku niż na Gordonie. Tym samym jeden z najsłabszych punktów serialu nie jest już na pierwszym planie, a jeśli już się pojawia to wraz z obecnością dr Leslie jest bardziej strawny. Oprócz tego dwójka młodych bohaterów czyli Bruce i Selina pokazują esencję swoich postaci. Młody panicz widząc jak Jim prowadzi śledztwo, a raczej jak nie robi żadnych postępów, bo tak naprawdę nie widzieliśmy, by coś robił w tej sprawie, zwalnia go z obietnicy i sam postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, co tylko oznacza, że Alfred będzie musiał mieć na niego oka. Selina zaś ponownie wymyka się Gordonowi z rąk.
Równocześnie mamy wątek Pingwina, który wpada w poważne tarapaty. Zabawa w kotką i myszkę pomiędzy Salem i Oswaldem nie trwa długo, ale napięcie jest wyczuwalne. Z sytuacji beznadziejnej Cobblepot znowu wychodzi cało. Co jest nie tylko zasługą szczęścia, ale podejmowaniu szybkich i co najważniejsze trafnych decyzji.

Twórcy od czasu do czasu w pewien sposób sięgają po znanych złoczyńców z uniwersum Batmana. Mieliśmy już wcześniej okazję poznać kogoś z rodziny Sionisów, a tym razem poznajemy Crane’ów. W tym wypadku nie ma wątpliwości. Głównym zabójcą jest ojciec Jonathana Crane’a, który także w odcinku pojawia się na krótką chwilę. Wszystko sprawnie przebiega i nawet wątek z ofiarami jest w miarę sensowny. Po prostu po oglądnięciu odcinka pamiętamy o zabójcy, co nie często się zdarzało. Gdyby twórcy jeszcze sobie odpuścili pewne tanie sztuczki jak chociażby wspomnienie o szeregach skorumpowanych gliniarzach i pokazaniu ich twarzy tak jakby zaraz jednej z nich miał zepchnąć Harveya z dachu.W przypadku sprawy z “The Fearsome Dr. Crane” to Bullock przejmuje inicjatywę. Nie robi tego ze względu na podniosłe ideały jak to czyni Jim, ale ze względu na kobietę. Inne spojrzenie, ale o ile bardziej interesujące od tego co zazwyczaj oglądamy. Kolejny gliniarz po Flassie udowadnia, że bardziej zasługuje na uwagę niż Jim.

Odcinek trzyma naprawę dobry poziom, a końcowa scena z Fish Mooney sprawia, że chce się obejrzeć kolejny i dowiedzieć co dalej z Pingwinem i innymi bohaterami. Tego serial potrzebował i tylko nie wiadomo jak długo taki poziom zostanie utrzymany.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Erin Richards, Victoria Cartagena, Andrew Stewart-Jones i John Doman.
  • Dr Guerra nosi nazwisko po jednym z asystentów reżysera Louisie J. Guerrze.
  • Muzyka, kiedy Oswald wraca do Gotham – “Jesus Will Fix It”.


Tytuł odcinka: “WELCOME BACK, JIM GORDON”
Data premiery: 26 stycznia 2015 (USA) | 5 lutego 2015 (Polska)
Reżyseria: Wendey Stanzler
Scenariusz: Megan Mostyn-Brown
Oglądalność: 6,04 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.1)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Kiedy kluczowy świadek w sprawie zabójstwa, będący pod opieką policji, zostaje zabity, Gordon podejrzewa, że to sprawka kogoś z wewnątrz i zwraca się z prośbą o informacje do starego przyjaciela. Tymczasem Oswald Cobblepot przejmuje kontrolę nad jedną z cennych własności Fish Mooney, kiedy odpłaca jej pięknym za nadobne.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Drew Powell
Anthony Carrigan
Carol Kane
Dash Mihok
Niko Nicotera
J.W. Cortes
Alex Corrado
Clare Foley
Michael Eklund
Willie C. Carpenter
Berto Colon
Phyllis Bash
Christine Hollingsworth
Cellia Au
Lorrie Odom
Chris Santangelo
Fernando Mateo Jr.
Izzy Ruiz
Larry Nuñez
Butch Gilzean
Victor Zsasz
Gertrude Kapelput
Arnold Flass
Derek Delaware
detektyw Alvarez
Gabe
Ivy Pepper
Bob
Leon Winkler
Grover
pani Winkler
pomocnica Zsasza #1
pomocnica Zsasza #2
Olga
Carl
Marco
detektyw
Anatoly

Podczas gdy Fish Mooney ma być torturowana przez specjalistę Falcone’a w tej dziedzinie, Butch zostaje zabrany na przejażdżkę. Gilzeanowi udaje się jednak zaskoczyć swoich niedoszłych oprawców i poznać lokalizację Fish.

Na miejscu zabójstwa, detektyw Gordon poznaje Arnolda Flassa zajmującego się narkotykami. Woźny będący świadkiem morderstwa zostaje zabrany na komisariat, jednak nim zostaje sporządzony rysopis mordercy, ktoś go zabija. Edward Nygma szybko ustala, że narzędziem zbrodni był szpikulec do lodu, i że morderca zabił Leona Winklera, w ten sam sposób co wcześniejszą ofiarę. Gordon podejrzewa, że to musiała być robota kogoś z wewnątrz. Szybko ustala, że w sprawę może być zamieszany jeden z policjantów. Zatrzymuje podejrzanego bez zgody szefowej i dokonuje przeszukania bez nakazu. Mimo obecności w samochodzie Dereka Delaware’a narkotyków, które miała też pierwsza ofiara, funkcjonariusz nie zostaje zatrzymały, gdyż należy do ludzi Flassa, którzy działają po przykrywką walcząc z narkotykami.

Gertrud Kapelput: I am so proud of you. I could spit.

Flass: Ah, Bullock, still dressing in the dark and smelling like a taphouse whore.

Po powrocie ze Szwajcarii Bruce Wayne z Alfredem przemierza samochodem ulice Gotham, by odnaleźć Selinę, dla której ma prezent. Chociaż nie udaje mu się jej znaleźć, to spotyka Ivy, którą prosi o przekazanie wiadomości.

Oswald Cobblepot świetnie się czuje z wizją bycia nowym zarządcą klubu Fish. Na miejscu jest też jego matka Getrude, która jest bardzo dumna z syna. Odwiedza go również Jim Gordon, który prosi go pomoc. Niestety powody do świętowanie szybko się kończą, bo kiedy wszyscy wychodzą na miejscu zjawia się Fish z Butchem, który zdołał ją uwolnić. Sytuacja pozytywnie kończy się dla Oswalda, kiedy do akcji wkracza Zsasz. Mooney udaje się jednak zbiec.Selina Kyle odwiedza Bruce’a w rezydencji Wayne’ów i chociaż początkowo cieszy ją prezent w postaci śnieżnej kuli, to kiedy młody panicz proponuje jej schronie, ta odrzuca jego zamiary i stwierdza, że tak naprawdę nie widziała twarzy zabójcy jego rodziców.

Dzięki dowodom zdobytym przez Gabe’a, który zmusił Delaware’a do wydania Flassa, Jim chce dokonać aresztowania. Chociaż początkowo obecni na komisariacie policjanci, nie chcą by jeden z nich został zatrzymany, to kiedy Sarah Essen interweniuje, udaje się aresztować Flassa.

Po ostatnich wydarzeniach Fish Mooney przed opuszczeniem Gotham żegna się z Harveyem, i obiecuje, że zemści się na Pingwinie.

Autor: Q

Z powrotu Jima Gordona w szeregi policji nie ma powodów do zadowolenia. Niestety postać przyszłego komisarza pozostaje najsłabszym elementem serialu, zwłaszcza kiedy od dłuższego czasu nie widzimy już duetu Montoya-Allen. Jim jest bezpłciowy i na dodatek kolejny raz udowadnia, że nie wie jak funkcjonuje światek przestępczy. Kiedy zgłaszasz się o pomoc do Pingwina, to należy się spodziewać, że metody jego działań będą odbiegać od tego co powszechnie uznawane jest za dopuszczalne. Gordona cały czas wszystko zaskakuje, a jego płomienne przemowy nie zyskują poparcia ze strony innych policjantów.

Pod względem funkcjonariuszy Gotham o wiele lepsze wrażenie roli detektyw Flass. Osoby znające komiksy od razu wiedzą jakiego rodzaju jest to gliniarz, ale mimo wszystko zyskuje on większą sympatię widzów niż Jim. O ile ciekawszy byłby to serial, gdybyśmy śledzili go np. z perspektywy Flassa?
W “Welcome Back, Jim Gordon” jest kilka pozytywów, jak powrót Alfreda i Bruce’a, czy też zawsze niezawodny Pingwin. Niestety wszystko to nie wystarcza kiedy otrzymujemy różnego rodzaju głupoty jak, np. Mooney uratowana przez Butcha. Czyżby jej człowiek był supergangsterem, czy może ludzi Falcone ma tak mało, że nikt nie pilnował Fish, tak samo jak klubu, który pozostał bez opieki? Wychodzi na to, że Carmine ma do dyspozycji tylko Zsasza i jego pomocnice. Jeśli tak funkcjonuje światek przestępczy Gotham, to zaskakujące, że cały czas nikt z nim nie zrobił porządku.W tle odcinka, gdzieś mamy sprawę morderstwa, ale jak zawsze nie jest to nic godnego uwagi i jedyne do czego prowadzi to do odkrycia grupy skorumpowanych gliniarzy, którzy maja silne wsparcie. Szkoda, że wątek Flassa, tak szybko się kończy, bo wreszcie mieliśmy jakiegoś policjanta oprócz Gordona i Bullocka, którego rola nie ograniczała się tylko do statystowanie.

Końcówka sugeruje zmiany, bo Fish zmuszona jest opuścić miasto. Niestety już nie raz mieliśmy tego typu zwroty i do niczego one nie doprowadziły. Gordon nie za długo popracował w Arkham, a i Falcone nie zdołał zająć się Mooney.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Erin Richards, Victoria Cartagena, Andrew Stewart-Jones i John Doman.
  • Pełne imię Fish, to Maria Mercedes Mooney.


DETECTIVE COMICS #23.3: THE SCARECROWZnamy już opisy 14. i 15. odcinka “Gotham” pod wiele mówiącymi tytułami “The Fearsome Dr. Crane” i “The Scarecrow”. Premiera odcinków 2 i 9 lutego.

Fish Mooney ujawnia sekret Oswalda Cobblepota, co skłania Maroniego do zabrania go na wycieczkę w celu sprawdzenia jego lojalności. Tymczasem Gordon i Bullock próbują dopaść mordercę, który atakuje swoje ofiary poprzez fobie. Bruce Wayne spotyka się z Gordonem by omówić brak postępów w sprawie morderstwa swoich rodziców.
Czytaj dalej

Red Hood and the Outlaws #16W wywiadzie dla CBR, Bruno Heller zapytany o to czy w nowych odcinkach “Gotham” pojawi się jakaś postać w kostiumie, ujawnił, że będzie to Red Hood. Nie należy się jednak spodziewać większej ilości złoczyńców w przebraniach.

Heller obiecuje również, że finał 1. sezonu serialu będzie “wielki, spektakularny i szokujący”.

Źródło: CBR

Batman z "Batman v Superman: Dawn of Justice"W przeciekach ze scenariusza “Suicide Squad” była wzmianka o Batmanie. Według doniesień Forbesa nie wykluczone jest, że Ben Affleck w roli Mrocznego Rycerza pojawi się w filmie. Miałby to być epizod na końcu filmu związany z wydarzeniami dotyczącymi Jokera. Posłużyłoby to również, jako wprowadzenie do odrębnego filmu z Batmanem, który miałby czerpać inspirację z trzeciej części “The Dark Knight Returns” Franka Millera, w której bohater ponownie próbuje złapać Jokera. W filmie jako komisarz policji Gotham miałaby się pojawić Ellen Yindel.

Informacje te należy traktować wyłącznie jako plotki.

Źródło: Forbes

na 4K ULTRA HD, BLU-RAY I DVD

już za:

dni
3
5
5
godzin
0
7
minut
2
4
sekund
1
4

Sonda

Czy film "Batgirl" powinien zadebiutować w kinach?

Zobacz wyniki

Kalendarium

Komiksowe Top 5

Galeria

rhnw-screenshot-co-op-final-1652184185296 rh-screenshot-explosion-final-1652184185295 rh-screenshot-closeup-final-1652184185295 nw-screenshot-combat-final-1652184185294 nw-screenshot-closeup-final-1652184185293 gk-ow-screenshot-final-1652184185292