Forum

Już wkrótce
 • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
 • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
 • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
 • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,

Tytuł odcinka: “Evolution”
Pierwsza data emisji: 18 stycznia 2019
Reżyseria: Christopher Berkeley
Scenariusz: Brandon Vietti
Twoja ocena: [yasr_visitor_votes size=”medium”]

Obsada:

Dee Bradley Baker
Troy Baker
Zehra Fazal
Grey Griffin
David Kaye
Stephanie Lemelin
Jenifer Lewis
Jesse McCartney
Nolan North
Khary Payton
Mark Rolston
Jason Spisak
Michael Leon Wooley

Desaad, Kalibak
Brion Markov/Hot Lava/Geo-Force
Violet/Halo, Cassandra Savage
Helga Jace
Vandal Savage, Steve Lombard
Artemis Crock
Olympia Savage
Dick Grayson/Nightwing
Conner Kent
Jefferson Pierce
Lex Luthor
Forager
Darkseid

Obcy raz jeszcze zagrażają Ziemi, ale gdy Liga Sprawiedliwości jest podzielona i rozproszona, tylko pierwszy i największy bohater Ziemi może nas uratować!


“Evolution” udowadnia, że serial cały czas zaskakuje. Coś co mogłoby z opisu wydawać się zwykłym zapełniaczem staje gruntowną, przyśpieszoną analizą jednego ze złoczyńców, oraz okoliczności powstania Light. W ekspresowym tempie poznajemy genezę pierwszego metaczłowieka, Vandala Savage’a, kolejne retrospekcje przypominają nam inne jego dokonania, bo chociaż zazwyczaj jest przedstawiony jako ten zły, to tym razem okazuje się nie pierwszy raz obrońcą Ziemi. Oczywiście swoimi knowaniami doprowadził do sytuacji, w której Justice League jest nieskuteczna ale w chwili zagrożenie staje na wysokości zadania.

Główni bohaterowie zaś nie mając pojęcia o niebezpieczeństwie trenują wyrzutków. Czas spędzony na plaży to nie tylko trafne docinki pomiędzy bohaterami, ale też wymierne korzyści. Wydaje się, że już wkrótce Geo-Force i Halo, która co raz odkrywa nowe umiejętności, będą mogli wykazać się w prawdziwej walce.

Vandal ma nie jeden tajny projekt i jego współpraca z m.im. Lexem Luthorem na razie przebiega aż zbyt dobrze. Jest też gotów wiele poświęcić by jego plany nie wyszły na światło dzienne. Zafascynowana jego przygodami córka, której umysł swoje najlepsze lata ma już za sobą, musi pogodzić się z losem, oraz z faktem, że liczne zwycięstwa Savage’a nie mogą zostać spisane.

Takie podejście sprawia, że nie ma tu postaci jednowymiarowych, nawet złoczyńcy skrywają. coś więcej i potrafią okazać łaskę. “Young Justice” dalej udowadnia, że ta produkcja to nie tylko czysta rozrywka, po tym odcinku trudno uwierzyć, że aż tyle przyszło czekać na nowe odcinki.

Ocena: 5 nietoperków

Autor: Q

Ciekawostki:

 • Podczas napisów końcowych Wilk śpi na kanapie Connera i Megan.
 • Artemis żartuje, że Nightwing nazwał się po zespole rockowym z lat 80-tych, odnosząc się do brytyjskiego zespołu Nightwing.
 • Dick cytuje “The Art of War” Sun Tzu w ramach wstępu do nakłonienia nowych rekrutów do wyboru pseudonimów. Greg Weisman nadał temu ironiczny charakter, ujawnił bowiem, że Tzu był także jedną z wielu tożsamości Savage’a.
 • Odcinek poświęcony jest pamięci Miguela Ferrera, który użyczał głosu Vandalowi Savage’owi w 1. i 2. sezonie. Ferrer zmarł 19 stycznia 2017 roku w wieku 61 lat. Jego rolę przejął David Kaye.
 • Steve Lombard wspomina o skrzydłowym Victorze Stone z Henry Heywood High School w Detroit. W komiksach Victor Stone jest cybernetycznym bohaterem Cyborgiem; Henry Heywood jest również cybernetycznie wzmocnionym bohaterem, Commander Steelem, który był członkiem Justice League Detroit.
 • Na plaży Violet znajduje rozgwiazdę, zapowiadając głównego antagonistę tego odcinka.
 • Vandal Savage żył pod wieloma nazwiskami w przeszłości, w tym jako Marduk, którego wyczyny odegrały dużą rolę w grze “Young Justice: Legacy”.
 • Green Lantern Corps nadal walczy z Reach po wydarzeniach z drugiego sezonu.
 • Vandal Savage nadal dowodzi Warworld od czasu “Summit”.
 • Kiedy Conner drwi z sugestii Briona, że Superman i Batman walczą ze sobą, Artemis sugeruje, że może się to zdarzyć, jeśli są “kontrolowani przez złych facetów”, ale Dick kpiąco odrzuca tę możliwość. Jest to prawdopodobnie ukłon w stronę “Auld Acquaintance”, w którym cała Liga Sprawiedliwości znalazła się pod mentalną kontrolą Light.
 • Brion przyjmuje pseudonim “Geo-Force” po tym, jak Helga Jace użyła go w “Rescue Op”, aby opisać zdolności meta-ludzki z jego rodziny.
 • Retrospekcje wyjaśniają dlaczego Starro został znaleziony zamrożony w morzu arktycznym.
 • Dostrzec można Despero i Mongul zamkniętych w komorach w Warworld. Są tam od czasów odcinków “Cornered” i “War”.
 • Pomysł, że Vandal Savage ma swoje blizny od starcia z niedźwiedziem jaskiniowym, pochodzi od Phila Bourassa, kiedy pierwotnie tworzył postać. Ten odcinek włącza ten pomysł do historii bohatera.
 • Połączone wysiłki Savage’a z jego córką (Ishtar), aby pokonać Starro w przeszłości, zestawione zostają z połączonymi wysiłkami z inną córką (Cassandrą), aby powtórzyć czyn w teraźniejszości.
 • Olympia Savage to oryginalna postać stworzona przez Brandona Viettiego i nazwana przez Grega Weismana. Nie została uwzględniona w oryginalnym pomyśle na historię “Evolution” i została dodana przez Viettiego, który czuł, że czegoś brakuje w odcinku. Podczas gdy jej działania nie wpłynęło znacząco na większość historii, to dramatycznie zmieniło to zakończenie.
 • Greg Weisman bardzo chwali ten odcinek jako “nie tylko świetny odcinek Young Justice. Według mnie, ‘Evolution’ przewyższa Young Justice, to fenomenalna, a nawet rewolucyjna ponad 20 minutowa telewizja” i chwali decyzję Brandona Viettiego, by dodać Olimpię do historii wbrew początkowym obiekcjom Weismana.
 • Kiedy Olympia informuje Savage’a, że nadchodzi problem z kosmosu, ten pyta, czy to meteoryt. Chciał powiedzieć “meteoroid”, ponieważ meteoryt jest kawałkiem meteoroidu, który przetrwał upadek w atmosferze i rozbija się na Ziemi.
 • Jak we wcześniejszych odcinkach nie brakuje odniesień do liczby 16:
  • Helga Jace zatrzymuje się w pokoju nr 1616.

Cytaty:

Dick: The Art of War says, “Oh, divine art, of subtlety and secrecy. Through you we learn to be invisible.” Tonight, you’ll choose a word that will help you become invisible to our enemies. Tonight, you choose your cryptonym. Your nom de guerre.
Artemis: Yeah, those are Dick’s fancy words for “code name”.

Brion: As children, my sister, brother and I would pretend to be Wonder Woman, Batman and Superman in our play room. I used to say Superman could beat anyone because of his powers. Gregor argued Batman could beat Superman by outsmarting him.
Conner: That’s stupid. Why would they ever fight?
Artemis: Hmm, if they were being controlled by bad guys.
Dick: Nah, that could never happen.Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"