Tytuł odcinka: “Nevermore”
Pierwsza data emisji: 27 sierpnia 2019
Reżyseria: Mel Zwyer
Scenariusz: Jim Krieg & Jeremy Adams
Twoja ocena: [yasr_visitor_votes size=”medium”]

Obsada:

Troy Baker

Greg Cipes
Bruce Greenwood
David Kaye
Stephanie Lemelin
Yuri Lowenthal
Jesse McCartney
Danica McKellar
Nolan North

Khary Payton

Maggie Q
Mark Rolston
Alyson Stoner
Tara Strong
Fred Tatasciore


Geo-Force/Brion Markov, Tod Donner, Green Lantern
Beast Boy
Batman
Vandal Savage, Elongated Man
Artemis Crock, Computer
Zviad Baazovi, Garth
Dick Grayson/Nightwing
Miss Martian/Megan Morse
Baron Bedlam/Frederick Delamb, Conner Kent/Superboy, Superman
Jefferson Pierce/Black Lightning, Aquaman
Wonder Woman
Lex Luthor
Barbara Gordon
Terra
Deathstroke, Metamorpho


W finale sezonu wszystko zatacza krąg, gdy Drużyna i Outsiders wracają do Markovii na ostateczną konfrontację.


Zakończenie 3. sezonu “Young Justice” pozostawia pewną dawkę niedosytu. Przez znaczną część sugerowano większe zagrożenie ze strony Darkseida, czy też planów Light. Koniec końców wszystko ograniczyło się do starcia w Markovii.

Cała intryga budowana od praktycznie początku zostaje rozwiązana, ale zbyt wiele elementów, z których skorzystali bohaterowie było ukrytych. Przez to wydaje się jakby twórcy szli na skróty i koniecznie chcieli zaskoczyć czymś widzów. Dowiadujemy się, więc, że od dawna Batman wiedział o planach Deathstroke’a.

Mając na uwadze cały sezon nie sposób też zauważyć, że niektóre wątki, co prawda nie pierwszoplanowe, nie zostały rozwinięte. Jak chociażby meta-nastolatkowie z Centrum w Taos. Kilku bohaterów, którzy dołączyli w drugiej połowie sezonu, również nie dostali okazji do wykazania jak chociażby Static. Nie wspominając już o całej akcji Batmana, której nie wiele dane było nam zobaczyć, wydawało się, że odegra większą rolę wraz ze swoimi sojusznikami, a tak się jednak nie stało.

Wydarzenia z Markovii są zarówno sukcesem jak i porażką bohaterów. Pewnie zaskakująca przemiana Briona wzbudziła wątpliwości bohaterów, ale o tym co zrobią w tym zakresie przekonamy się dopiero zapewne w kolejnym sezonie.

Chociaż “Nevermore” to najdłuższy odcinek serialu, to 26 minut okazuje się zbyt krótkim czasem na należyte potraktowanie wszystkich wątków. Duża skrótowość towarzyszy też problemom Lexa Luthora, który zasługiwał na szersze spojrzenie. Również zmiany zachodzące pod koniec w Lidze są błyskawiczne i chociaż przywództwo Black Lightinga to nowe otwarcia, to jednak szkoda, że nie wykorzystano potencjału tajnej działalności Batmana i jego sojuszników. Całe zmiany zachodzą bardzo płynnie i nikt nie ma najmniejszych obaw. Niemniej jednak nie jest to serial o Batmanie, ale o młodych bohaterach, którzy cały czas dorastają i podejmują ważne decyzje, czy to dotyczące wyjścia z ukrycia, czy też związanych ze sferą uczuciową.

“Nevermore” nie spełniło moich oczekiwań i potwierdza, że druga część sezonu była słabsza, ale końcówka odcinka sugeruje, że twórcy na brak pomysłów nie narzekają. Wiemy, że kolejny sezon powstanie, więc fani nie będą musieli tak długo czekać jak na 3. i przekonamy się też jaką misję wykonuje członkini Legionu Superbohaterów.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

Ciekawostki:

 • Podczas napisów końcowych widać odcięty mały palec Lobo na terenie Owings Mills, który zamienia się w jego miniaturową postać, która zostaje natychmiast zabita przez Lobo, który od niechcenia rzuca cygaro w krwawą papkę.
 • Tytuł nawiązuje do wiersza Edgara Allana Poe’a pt. „Kruk”, który Black Lightning cytuje, gdy hakuje kanał Light, “While I nodded, nearly napping, suddenly there came a tapping”. Jest to starsze słowo na „nigdy więcej”; wiąże się z obwieszczeniem Black Lightinga o tym, że nigdy więcej nie powtórzą tych samych błędów i nie będą ukrywać tajemnic, a także decyzją Terry o odwróceniu się od Deathstroke’a.
 • Każde ujęcie w końcowym montażu z udziałem członków Drużyny, Outsiderów i Justice League ma lustrzane znaczniki czasu.
 • Blond kelnerka obsługująca Megan w restauracji Bibbo’s Diner nosi Legion Flight Ring.
 • Odcinek poświęcony jest pamięci Michela Lymana, timera animacji serialu.
 • To drugi odcinek ze sceną po napisach.
 • Jest to najdłuższy odcinek ze wszystkich dotychczasowych.
 • Zamiar Luthora, aby zmienić międzynarodowe przepisy dotyczące zniesławienia, przypomina oświadczenie prezydenta Trumpa, aby jego administracja „rzetelnie przyjrzała się przepisom dotyczącym zniesławienia naszego kraju” w 2018 r., nazywając je „fikcją i hańbą”.
 • Luthor potwierdza swój zamiar wymuszenia rejestracji i regulacji superbohaterów, po raz pierwszy poruszony w „Elder Wisdom”.
 • Deathstroke zauważa, że Amanda Waller chętnie wszczepiłaby Batmanowi implant, odnosząc się do jej Task Force X przedstawionego w „Leverage”.
 • Tigress wyjawia Terrze, że wiedziała, że była kretem od czasu misji Batmana na Santa Prisca w „Exceptional Human Beings”.
 • Terra wyznaje, że z własnej woli zabiła Jaqqara Marlo w „Rescue Op”.
 • Geo-Force przypomina sobie jak w „Princes All”, powiedział sobie, że Markovia potrzebuje króla i bohatera.
 • Gdy Halo jest pocieszana przez Foragera po wydarzeniach Markovii, obok niej jest zdjęcie przedstawiające ją, Briona, Foragera i Victora zrobione podczas Halloween w „True Heroes”.
 • Superboy ujawnia zaangażowanie Lexa Luthora w tworzenie żywej broni w Cadmusie, co było tajemnicą od “Independence Day”.
 • Słowa, za pomocą których Superboy przedstawia się światu, pochodzą niemal dosłownie z „Fireworks”. Jednak tym razem zawierają fragment o posiadaniu DNA Luthora, co zostało odkryte w „Agendas”.
 • Dubbilex, Kraig, Benny i Erin cieszą się, widząc, jak Superboy ujawnia się światu. Dubbilex wyjawił to pragnienie Superboyowi w poprzednim odcinku.
 • Conner mówi Megan, że żałuje pogłębiania starych ran, odnosząc się do ich kłótni w „Terminus”, kiedy przypomniał jej o czasie, w którym próbowała zmienić jego pamięć.
 • Wendy Jones w końcu zdejmuje obrożę Inhibitora po założeniu jej w “Illusion of Control”.
 • Cyborg powstrzymuje Rona Eversa przed zaczepieniem Cisco Ramona. Podobna sytuacja miała również miejsce w „Exceptional Human Beings”, ale Victor przymknął wtedy oko.
 • Jak we wcześniejszych odcinkach nie brakuje odniesień do liczby 16:
  • Artykuł 1K Wordsworth na temat stanowiska Lexa Luthora w sprawie zamachu stanu w Markovii ma 1,6 miliona polubień.
  • Punkt kulminacyjny tego odcinka i jego następstwa rozgrywają się 16 lutego.
  • Zviad Baazovi przypomina Geo-Force’owi, że jest tylko 16 minut młodszy od Gregora.
  • Odcinek kończy się 28 lutego o 16:16 EST.

Cytaty:

Oracle: My algorithm estimated you’d be here two minutes earlier. How long were you waiting outside?
Jefferson Pierce: About two minutes.

Superboy: You crossed a line we don’t cross.
Nightwing: You murdered that man.
Geo-Force: I executed a criminal, while you hypocrites allowed a murderer to walk free among us!już za:
dni
4
6
godzin
0
3
minut
5
1
sekund
3
7

Sonda

Twoja reakcja na kostium Batgirl?

Zobacz wyniki

Kalendarium

Komiksowe Top 5

Galeria

271853830 269829623 batwoman-pam-isley-renee-montoya batwoman-bridget-regan-poison-ivy-full batwoman-bridget-regan-pam-isley bw_3x08_09