Lipca tego roku ukazała się interesująca pozycja pod tytułem “Bill the Boy Wonder: The Secret Co-Creator of Batman”, która skupia się na problemie nie wspominaniu o Billu Fingerze w kontekście stworzenia postaci Batmana.

Jej autor, Marc Tyler Nobleman , postanowił podzielić się swoją korespondencją z DC Comics z 2007 roku, gdzie spytał wydawnictwo o uznanie dla Fingera przy okazji nowych filmów Nolana:

Marc Tyler Nobleman
Czy imię Billa mogłoby znaleźć się w liście twórców w “The Dark Knight”? Proszę od razu nie usuwać wiadomości! Wiem, że DC nie może go nazwać współtwórcą ze względu na umowę, więc mam na myśli zdanie w stylu “Batman został pierwszy raz nazwany Mrocznym Rycerzem w ” Batman #1″, w 1940, w historii napisanej przez Billa Fingera.” Publikacje DC już wspominają o tym regularnie, więc wydaje mi się to prawnie legalne i moralnie uczciwe. W końcu film nie zawiera nawet słowa “Batman”, tylko zwrot wymyślony przez Billa Fingera. Czekam na odpowiedź z niecierpliwością.

DC Comics
Dziękujemy za Twoją pasję dla naszych twórców i postaci, lecz nie mamy planów na uznanie Billa w “The Dark Knight”.

Marc Tyler Nobleman
Aby być jasnym, pytam czy Bill może zostać wspomniany wyraźnie tylko jako twórca frazy. Nie jest to tak samo dopuszczalne jak robienie tego w komiksach, które napisał?

DC Comics
Z całym szacunkiem, nie zamierzam dyskutować na ten temat.

Nobleman wspomina także, że do wspomnienia o Fingerze w kontekście Batmana doszło prawie do skutku przy okazji realizacji “Batmana” Tima Burtona w 1989, ale ostatecznie Warner Bros. wycofało się z tego.

Źródło: Noblemania

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kalendarium
Sonda

Najlepszy tom "Knightfall"?

Zobacz wyniki