Czy pierwszy opublikowany rysunek Norma Breyfogle’a ukazał się w jednym z numerów “Batman Family” z 1977 roku, gdy pokazano jego projekt nowego kostiumu Robina?
Raczej nie

Jedną z ciekawostek w historii komiksów jest fakt, że w “Batman Family #13” zamieszczono projekt nowego kostiumu Robina autorstwa nastoletniego Norma Breyfogle’a, który 13 lat później został rysownikiem DC Comics, któremu powierzono zaprojektowanie kostiumu dla nowego Robina, Tima Drake’a. Breyfogle był pierwszym rysownikiem, który narysował Drake’a w nowym kostiumie. Wykorzystano też pomysły Norma, jak składany kij do walki.

Bardzo często podaje się, że pierwszym opublikowanym rysunkiem Breyfogle’a był jego projekt kostiumu Robina z 1977 roku. Jednak jak się okazuje nie jest to prawda o czym sam Norm opowiedział w rozmowie z Mikiem O’Ryanem.

O’Ryan: Pamiętam, że będąc dzieckiem już spotkałem się z twoją pracą nad Batmanem, kiedy natknąłem się na twój rysunek w Batman Family……

Breyfogle: Och, rysunek Robina? [śmiech] Boże, miałem 14 lat! W “Batman Family” zorganizowano konkurs “Zaprojektuj kostium Robina”, więc zrobiłem naprawdę duży rysunek, 18 na 24 lub większy. Narysowałem go ołówkiem i nałożyłem tusz. Byłem całkiem dobry, gdy miałem 14 lat. Pokolorowałem go. Ale to, co najwyraźniej zrobili, z wieloma rysunkami, jeśli nie ze wszystkimi, zlecili jakiemuś rysownikowi produkcyjnemu przerysowanie ich, gdyby nie pasowały do ich parametrów. Mój był prawdopodobnie zbyt duży i był w kolorze. Nie chcieli zawracać sobie głowy półtonami dla jakichś amatorów, a rysunki z konkursu i tak wydrukowano w bardzo małej skali. Kiedy zobaczyłem to w druku, byłem przerażony. Zareagowałem “O mój Boże! Co oni zrobili? Przerobili to!” Byłem trochę lepszy w tamtym okresie niż pokazuje to ten rysunek. Pomyślałem, że było naprawdę kilka dobrych projektów od osób, które je przysłały. Chciałbym wiedzieć, jak lepiej wyglądały inne projekty niż w wersji wydrukowanej. Nie mam go już, więc nie mogę tego udowodnić. Zawsze będę to potwierdzać do końca życia. Straciłem tak wiele oryginałów na przestrzeni lat…

Więc chociaż był to projekt autorstwa Breyfogle’a, to rysunek nie był jego.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

za
dni
1
2
9
godzin
1
2
minut
0
6
sekund
0
9
Kalendarium
Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):

Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):