Mroczny Rycerz rusza na wojnę z globalną przestępczością w albumie „Batman: Świat”, unikalnym projekcie wydawniczym DC!

We wrześniu 2021 roku Batman rozpocznie wojnę z przestępczością na całym świecie w nowej antologii zatytułowanej „Batman: Świat”, w której twórcy komiksowi z czternastu różnych krajów przedstawią swoją interpretację Batmana w opowieściach charakterystycznych dla ich kultur. Liczący 184 strony album, którego światową premierę zaplanowano na 14 września 2021 r., będzie pierwszym tego rodzaju projektem wydawniczym.


Wydarzenia, mające miejsce w antologii, będą rozgrywać się na terenie Ameryki Północnej, Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech, Rosji, Polski, Turcji, Meksyku, Brazylii, Chin, Korei Południowej i Japonii. W albumie zaprezentowane zostaną historie o Batmanie autorstwa zespołów kreatywnych z całego świata, rozgrywające się w ich rodzimych krajach. Premiera albumu odbędzie się na całym świecie we wtorek 14 września 2021 roku– tuż przed Dniem Batmana 2021 (sobota, 18 września 2021 roku).

Batman stał się prawdziwą ikoną popkultury, znany jest na całej Ziemi. „Batman: Świat” to nasz sposób na pokazanie czytelnikom, że Batman to coś więcej niż superbohater. Batman to fenomen, który przekracza granice państw i granice kulturowe – mówi Jim Lee, wydawca i dyrektor kreatywny wydawnictwa DC.

Antologię rozpoczyna historia wielokrotnie nagradzanego duetu – scenarzysty Briana Azzarello i rysownika Lee Bermejo (wspólnie stworzyli takie komiksy jak „Batman: Przeklęty”, „Joker”, „Lex Luthor: Człowiek ze Stali”, „Batman/Deathblow”). W opowieści zatytułowanej „Globalne miasto” Batman snuje refleksje o czasie spędzonym w Gotham, gdy chronił miasto i jego mieszkańców przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Kiedy jednak Mroczny Rycerz spogląda poza mosty, alejki i drapacze chmur, zdaje sobie sprawę, że pragnienie sprawiedliwości nie zna granic, ponieważ wszędzie popełniane są zbrodnie, którym można zapobiec. Ta historia rozpoczyna serię opowieści przedstawiających przeszłość i teraźniejszość Batmana stworzonych przez znanych międzynarodowych twórców komiksowych:

Mathieu Gabella (scenariusz), Thierry Martin (rysunki) – Francja
Paco Roca (scenariusz, rysunki) – Hiszpania
Alessandro Bilotta (scenariusz), Nicola Mari (rysunki) – Włochy
Benjamin von Eckartsberg (scenariusz), Thomas von Kummant (rysunki) – Niemcy
Stepan Kopriva (scenariusz), Michal Suchánek (rysunki) – Czechy
Tomasz Kołodziejczak (scenariusz), Piotr Kowalski, Brad Simpson (rysunki) – Polska
Ertan Ergil (scenariusz), Ethem Onur Bilgiç (rysunki) – Turcja
Alberto Chimal (scenariusz), Rulo Valdés (rysunki) – Meksyk
Carlos Estefan (scenariusz), Pedro Mauro (rysunki) – Brazylia
Inpyo Jeon (scenariusz), Jae-Kwang Park, Kim Jung Gi (rysunki) – Korea Południowa
Xu Xiaodong, Lu Xiaotong (scenariusz), Qiu Kun, Yi Nan (rysunki) – Chiny
Kirill Kutuzov, Egor Prutov (scenariusz), Natalia Zaidova (rysunki) – Rosja
Okadaya Yuichi (scenariusz, rysunki) – Japonia

Każda z wersji albumu „Batman: Świat” będzie miała również własną unikalną okładkę autorstwa lokalnego zespołu kreatywnego. Poniżej publikujemy ilustracje i koncepty, które ozdobią te wydania. W międzynarodowym projekcie DC biorą udział następujący partnerzy wydawniczy i dystrybucyjni: Urban Comics (Francja), ECC Ediciones (Hiszpania), Panini (Włochy, Brazylia, Niemcy), CREW (Czechy), Azbooka-Atticus (Rosja), Egmont Polska (Polska), JBC (Turcja), Editorial Televisa (Meksyk, Ameryka Środkowa), Sigongsa (Korea Płd.), Starfish Media (Chiny) oraz Shopro (Japonia).
Więcej informacji na temat polskiego wydania albumu „Batman: Świat” pojawi się w najbliższych miesiącach na naszych stronach oraz w mediach społecznościowych.

Zespół twórców odpowiadający za rozgrywającą się w Polsce historię z Batmanem w albumie „Batman: Świat” to:
Rysunki: Piotr Kowalski- 20 lat temu opublikował w Egmoncie swoją pierwszą serię komiksową – „Gail”. Potem rozwijał karierę na rynku europejskim, tworząc takie cykle jak „Wydział Lincoln”, „Urban Vampires”, „Dracula” i „Badlands”. Pierwszy komiks na rynku amerykańskim opublikował w 2010 roku i od tego czasu stworzył już około 150 zeszytów, w seriach takich jak „Sex”, „MarvelKnights: Hulk”, „Mroczna Wieża”, „Bloodborne”, „Wiedźmin”, „Steam Man”, „Wellington”, „Join The Future” i „Wolfenstein”. Relaksuje się, grając utwory deathmetalowe na swojej pięciostrunowej gitarze. Mieszka w Warszawie. Fan horroru.

Scenariusz: Tomasz Kołodziejczak – pisarz SF i fantasy, m.in. twórca cykli „Dominium Solarne” i „Ostatnia Rzeczpospolita”. Wielokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla, zdobył ją w roku 1996 za powieść „Kolory sztandarów”. Scenariusze komiksowe pisał dla znanych polskich twórców: Zbigniewa Kasprzaka, Krzysztofa Kopcia, Mateusza Skutnika, Przemysława Truścińskiego. Stworzył i od ponad dwudziestu lat prowadzi imprint „Klub Świata Komiksu” w wydawnictwie Egmont. Grywa w planszówki i koszykówkę, czyta za dużo. Mieszka w Warszawie z żoną Joanną. Ma dwie córki, Olę i Alę.

Kolor: Brad Simpson – kolorysta, który pracował przy wielu seriach, m.in. „The Amazing Spiderman”, „Bloodborne”, „Wiedźmin”, „Join The Future”. Mieszka w Ashland Oregon, z żoną Sarah i synami Clive’em i Maddoxem. Kiedy walczy z zawodowym deadline’em, lubi przewidywać nadchodzące deadline’y.

Źródło: Świat Komiksu – Facebook

PRZECZYTAJ TAKŻE:

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments

O kurczę, ale akcja. Będzie polska historia napisana przez Polaka. 🙂 Ciekawe jak to wyjdzie.

za
dni
1
3
1
godzin
1
0
minut
3
5
sekund
2
0
Kalendarium
Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):

Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):