Tytuł odcinka: “BETTER TO REIGN IN HELL…”
Data premiery: 19 WRZEŚNIA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Danny Cannon
Scenariusz: John Stephens
Oglądalność: 3,90 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.3)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon pracuje jako łowca nagród w przeżywającym najazd potworów Gotham City i stara się znaleźć odpowiedzi na temat uciekinierów z Indian Hill, których jak się wydaje własne moce zabijają. Tymczasem sobowtór Bruce’a włóczy się po ulicach, a Barbara i Tabitha otwierają nowy nocny klub – Sirens.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Lucius Fox
Jada Pinkett Smith
Jamie Chung
Richard Kind
Clare Foley
Tonya Pinkins
James Carpinello
Leslie Hendrix
Victor Pagan
Mike Cannon
Radu Spinghel
Nikolai Tsankov
Brian Cade
Bianca Rutigliano
Kevin Michael Murphy
Kenny Wong
Bobby Beckles
Michael Montgomery
Michael Lorz
Stephanie Basso
Fish Mooney
Valerie Vale
burmistrz Aubrey James
Ivy Pepper
Ethel Peabody
Mario
Kathryn
Marv
Tweaker
Scale Skin Man
Boris
członek zarządu/Crowley
Nancy
pracownik fabryki
aptekarz
strażnik
Ridgeback Monster
Sid
piosenkarka w klubie Sirens

Jim Gordon odnajduje Leslie, ale kiedy dostrzega, że ta ułożyła sobie życie z kimś innym postanawia nie zakłócać jej spokoju. Powraca do Gotham i od 6-miesięcy działa jako łowca nagród wyłapując uciekinierów z Arkham Asylum.

Grupa Fish Mooney pozostaje jednak nieuchwytna. Kiedy policja nic nie robi w jej sprawie, Pingwin na konferencji prasowej GCPD krytykuje ich działania i wskazuje kto stanowi największe zagrożenie dla Gotham City. Później wyznacza też nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów za żywą lub martwą Fish Mooney. Taka kwota wzbudza zainteresowanie Jima, który po napadach na apteki odkrywa, że celem sprawców jest konkretny lek produkowany przez jedną z fabryk. Na miejscu natrafia na Fish, ale nie stanowi dla niej żadnego problemu.

Valerie: You know, someone should do a story about you.
Jim: Eh, not interested.
Valerie: Yeah, me neither, actually.

Harvey: “Fascistic meathead culture.” I mean, you couldn’t try to be just a little more positive?
Lucius: I was very positive.
Harvey: Uh-huh.

Oswald musi też poradzić sobie z nową sytuacją związaną z klubem Tabithy i Barbary, które nie mają zamiaru nikomu się podporządkować. Nie ułatwiają tego działania Butcha, który wszelkimi sposobami stara się odzyskać swoją byłą dziewczynę. Mimo tylu spraw Pingwin ma jednak czas by regularnie odwiedzać Edwarda w Arkham Asylum, który potrafi dać cenne rady.

Z informacjami od dociekliwej reporterki Valerie Vale, Gordon natrafia na sposób w jaki mógłby odnaleźć Fish. Wyciąga do Harveya informacje na temat pobytu Ethel Peabody i traktuje ją jako przynętę. Niestety walka z potworem, który ma skrzydła jak nietoperz nie jest czymś z czym może sobie poradzić.

Okazuje się, że moce Mooney sprawiają, że jej DNA odrzuca nowe właściwości, do których ta tak bardzo się przyzwyczaiła. O ile Peabody nie jest wstanie pomóc Fish, to przed śmiercią zdradza, że jedynym, który może coś w tej sprawie zrobić jest Hugo Strange.
Komisarz Barnes nie jest zachwycony, że świadek który był pod ochroną policji został wykorzystany przez Gordona. Ostatnie wydarzenia sprawiają, że także Harvey wolałby, żeby Jim nie wtrącał się.

Po pobycie w Szwajcarii do Gotham City powracają Bruce i Alfred. Młody panicz postanawia działać i podczas spotkania zarządu Wayne Enterprises oświadcza, że ma dowód na istnienie grupy, która rządzi jego firma i odpowiada za eksperymenty Strange’a. Stawia ultimatum, jeśli w ciągu 24 godzin nie spotka się z osobą, która tym wszystkim kieruje, to ujawni to co wie.

Selina Kyle w ostatnim czasie znowu kręci się obok Fish Mooney i jej grupy potworów, co tylko jeszcze bardziej intryguje Ivy, które pewnego razu postanawia ją śledzić. Kiedy jej obecność zostaje odkryta przez Fish, ta wbrew prośbom Seliny postanawia ją zabić. Marv, który swoim dotykiem sprawia, że ludzie się starzeją i w końcu umierają jest bliski wykonania zadania, ale Ivy wymyka się i wpada do ścieków.

W nocy do Wayne Manor włamuje się Talon. Alfred nie jest wstanie go powstrzymać. Bruce Wayne zostaje porwany, a po mieście cały czas kręci się jego sobowtór, który nie wie kim jest.

Autor: Q

“Gotham” powraca z 3. sezonem. Wprowadzone zostają kolejne zmiany i nowi bohaterowie. Tym razem mamy okazję poznać Jima Gordona – łowcę nagród. Był już gliną z misją, ściganym przez prawo i tak jak zawsze, także i teraz jest równie irytujący. Nawet obecność Valerie Vale raczej go nie rozrusza. Ciekawie zaś zapowiadają się jego relacje z Harveyem, na których pojawiła się pierwsza rysa, ale jak już przyzwyczaiło nas “Gotham” nic nie jest tu nieodwracalne.

Postacie, które od samego początku trzymają poziom, czyli Oswald, Harvey i Alfred cały czas zaliczają się do zalet tej produkcji, ale niestety przy tak dużej liczbie bohaterów ich role wydają się zbyt małe by w pełni wykorzystać ich potencjał.Poprzedni sezon rozpoczął się od mocnego uderzenia, nowa seria niestety nie jest zbyt zachęcająca. Postać Fish Mooney sprawdziła się w pierwszym sezonie, ale teraz gdy mamy miasto pełne potworów, całość traci swój atut, czym miała być przyziemność całej opowieści. Otrzymujemy miasto pełne obdarzonych różnymi zdolnościami złoczyńców, wśród których wielu ma cechy słynnych łotrów, z którymi przyszło się zmierzyć Batmanowi. Nie tak powinien wyglądać serial o Gotham City przed pojawieniem się Mrocznego Rycerza.

Tak naprawdę “Better to Reign in Hell…” ratuje tylko końcowy cliffhanger, kiedy nie wiemy co dalej z Bruce’em. Court of Owls ma potencjał, co już pokazała końcówka poprzedniego sezonu. Niestety cały czas twórcy poruszają masę niepotrzebnych spraw, a bohaterowie po różnych przejściach wracają do punktu wyjścia. Np. Butch, który już był niczym król światka przestępczego teraz znowu jest prawą ręką Pingwina.Po premierze kolejnego sezonu oczekuje się mocnego otwarcia, czegoś co zachęci niezdecydowanych do oglądnięcia kolejnego odcinka. Tego niestety brakuje, ale cały czas są drobne elementy z których może wyjść coś dobrego. Dojrzała Ivy nie powinna być bardziej bezbarwna niż jej młode wcielenie, a sobowtór Wayne’a może sporo namieszać. Tylko ciekawe dlaczego nikt się nim nie interesuje, czyżby reszta ferajny z Indian Hill, która uciekła autobusem zapomniała, że miała w swoim gronie złotego chłopca Gotham?

Ocena: 2,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • Tytuł odcinek to pierwsza połowa cytatu z poematu Johna Miltona “Raj utracony” – “Better to reign in hell, than serve in heaven” (“Lepiej rządzić w Piekle niż służyć w Niebie”), tak szatan opisuje siebie.
  • Reporterka Valerie Vale to ciocia Vicki Vale znanej z komiksów DC Comics.
  • Potwór z którym walczy Gordon w mieszkaniu Ethel Peabody to prawdopodobnie aluzja do Man-Bata. Wyraźnie widać, że podczas przemiany ma on skrzydła nietoperza.


Kalendarium

Forum