Tytuł odcinka: “BURN THE WITCH”
Data premiery: 26 WRZEŚNIA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Danny Cannon
Scenariusz: Ken Woodruff
Oglądalność: 3,54 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Fish Mooney (gościnnie Jada Pinkett Smith) bierze sprawy w swoje ręce, aby namierzyć Hugo Strange’a (gościnnie BD Wong). Gordon niechętnie musi nawiązać współpracę z dziennikarką Valerie Vale (gościnnie Jamie Chung), aby ją odnaleźć. Rośnie popularność Pingwina, po tym jak ten krytykuje pracę GCPD, a śledztwo Bruce’a w sprawie Court of Owls jest zagrożone. Tymczasem Ivy Pepper (Maggie Geha) ponownie poznaje Gotham.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Lucius Fox
Jada Pinkett Smith
Jamie Chung
BD Wong
J.W. Cortes
Krista Braun
Leslie Hendrix
Nicholas Calhoun
Radu Spinghel
Victor Pagan
Bianca Rutigliano
Michael Lorz
Gilbert Soto
Narada Campbell
Adam Ross Ratcliffe
Fish Mooney
Valerie Vale
BD Wong Hugo Strange
Alvarez
reporterka TV
Kathryn
Nick
Scale Skin Man
Marv
Nancy
Sid
GCPD Officer Sebring
trażnik przy rezydencji
strażnik Strange'a

Bruce wreszcie zdobywa potwierdzenie swoich przypuszczeń, gdy zostaje zabrany do osoby reprezentującej Court of Owls, którą jest Kathryn. Jego plan zadziałał, ale musi przystać na warunki tajemniczej organizacji by uratować życie Alfreda. Groźba, że po jego śmierci jego udziały przekazane zostaną rządowi co wiązałoby się z gruntowna kontrolą w Wayne Enterprises nie jest wystarczająca. Bruce zmuszony zostaje do zaprzestanie prowadzenia śledztwa w sprawie tajemniczej organizacji oraz śmierci swoich rodziców.

Valerie odwiedza Jima i zdradza, że jej wcześniejszą informatorką była Selina. Od Barbary Gordon dowiaduje się, gdzie ostatnio przebywała panna Kyle i tym samym poznaje kryjówkę Fish Mooney. Panna Vale pamięta jednak jaki ostatnio wykręcił jej numer i tym razem to ona jest górą i przekazuje cynk policji.

Fish: So this is it. I spare your life, and you shoot me dead in the woods like an animal.
Oswald: Pretty much, yes.

Harvey: I’m here to see Strange.
Guard: We haven’t heard anything.
Harvey: You haven’t? That’s strange. I mean strange weird, not the guy Strange.

Akcja GCPD nie w pełni się udaje. Kilka potworów zostaje unieszkodliwiony, ale Fish udaje się zbiec. Później Mooney składa wizytę Herveyowi i wykorzystując swoje moce zmusza go, by ten zdradził, gdzie jest Hugo Strange.

W międzyczasie Ivy Pepper odzyskuje przytomność na brzegu i pewien mężczyzna będący pod urokiem atrakcyjności dorosłej Ivy postanawia zabrać ją do domu. Na miejscu jednak okazuje się, że ten nie dbał o swoją roślinkę i kiedy decyduje się wrzucić ją do kosza, Ivy nie wytrzymuje i zabija go.

Zaginięcie Bullocka sprawia, że Jim i Barnes łączą siły. Domyślają się, gdzie szukać Fish. Udają się do rezydencji za miastem, jednak nie chcą ryzykować bezpośredniej akcji, kiedy Mooney ma zakładnika w osobie Harveya. Co gorsza na miejsce docierają także dziennikarze. Z relacji telewizyjnych o całym zajściu dowiaduje się także Pingwin, który postanawia działać i wraz ze swoimi ludźmi oraz tłumem osób, które go wspierają w walce z potworami.
Jim dostaje się do środka i składa propozycję Mooney. Zapewni jej bezpieczne opuszczenie budynku w zamian za uwolnienie Harveya. Nie ma też nic przeciwko by zabrała Strange’a ze sobą. Gordon przekazuje swój plan Pingwinowi, który po tym jak odwróci uwagę policji, będzie miał okazję wyrównać rachunki z Fish. Plan się udaje, ale kiedy Oswald ma okazję zabić Mooney, zmienia zdania, gdy ta wyznaje mu, że wcześniej go oszczędziła, gdyż uważa go za swoje największe dzieło. Takiego szczęścia nie mają pomocnicy Fish, których dopadł tłum i ostatecznie spalił na stosie.

Valerie odwiedza Gordona. Reporterka domyśliła się co zrobił Jim, ale mimo wszystko dają upust swoim uczuciom i się całują.

W Wayne Manor zjawia się nieproszony gość w postaci sobowtóra Bruce’a Wayne’a

W międzyczasie do Gotham City powraca dr Leslie Thompkins.

Autor: Q

“Burn the Witch” wypada lepiej niż pierwsze odcinek 3. sezonu, w czym największa zasługa w tym, że mamy mniej pobocznych wątków. Całość skupia się na próbie złapania Fish Mooney oraz jej działaniu mającego na celu odnalezienie Hugo Strange’a, by ten mógł ją uleczyć. Nie długo musieliśmy więc czekać na powrót Strange’a, ale mając tak niepowtarzalną okazję by zakończyć żywot pary bohaterów mocnym akcentem, twórcy postanowili ich oszczędzić. Plusem drugiego sezonu było zabicie Jerome’a, kiedy nie wielu się tego spodziewało, a wygląda, że na razie żaden z głównych bohaterów tak szybko nie pożegna się życiem. Fani Fish Mooney mogą odetchnąć z ulgą. Jeśli zaś chodzi o resztę potworów, to tak naprawdę niczym specjalnym się nie wykazały i nikt ich braku nie dostrzeże, ale szkoda, że większości eksperymentów Hugo przypadła rola tła.Na drugim rozgrywa się sprawa Ivy, która w dorosłej wersji może sporo namieszać, może dołączy do duetu Barbara/Tabitha, bo raczej teraz już nie pasuje by działać razem z Seliną. Inaczej ma się natomiast sytuacja Bruce’a. Tak jak można było przypuszczać, żadnych konkretnych dowodów nie ma. Pomysł by grozić Court of Owls przekazaniem akcji Wayne Enterprises w razie śmierci rządowi jest niezły, ale tak naprawdę młody Wayne nic tu nie ugrał i nie wiem, czemu miała służyć jego prowokacja. Poznał Kathryn i tylko tyle.

Obserwując jak Pingwin porywa tłumy wypada się tylko zastanowić, dlaczego osoby, które zostały wypuszczone z Arkham Asylum przez Hugo Strange’a, którego nikczemne działa są powszechnie znane, nie zostały poddane kolejnej ocenie psychiatry. Czy mieszkańcy Gotham City naprawdę mogą zaufać Oswaldowi?Pamiętacie jak w poprzednim odcinku Jim prawie pokłócił się z Harveyem, a Barnes miał go serdecznie dosyć? Twórcy serialu już o tym zapomnieli i zgodnie z zasadą, że w “Gotham” nic nie trwa długu wszyscy znowu ze sobą radośnie współpracują.

Obserwując jak odnoszą się do siebie Valerie i Jim wydawało się, że będą to cały czas napięte relacje. Niestety twórcy serwują nam kolejny melodramat, który wkroczy w kolejną fazę, kiedy do Gotham powróci Leslie, a to nastąpi już niebawem.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Camren Bicondova, Cory Michael Smith i Jessica Lucas.
  • Od tego odcinka do stałej obsady dołączyła Maggie Geha.


Kalendarium

Forum