Tytuł odcinka: “LOOK INTO MY EYES”
Data premiery: 3 października 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Rob Bailey
Scenariusz: Danny Cannon
Oglądalność: 3,19 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.0)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Hipnotyzer Jervis Tetch/Mad Hatter (Benedict Samuel) przyjeżdża do Gotham, by odnaleźć swoją siostrę Alice (gościnnie Naian Gonzalez Norvind) i zatrudnia Gordona do pomocy. Tymczasem, Pingwin postanawia kandydować na burmistrza, a sobowtór Bruce’a zaczyna się za niego podszywać, co powoduje pewne zamieszanie w mieście.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
Jamie Chung
Naian González Norvind
Richard Kind
John Doman
James Carpinello
Jay Russell
Armen Garo
Sean Weil
Olivia Cygan
Adam Griffith
Tara Anik Nicolas
Buzz Roddy
Matt Fox
Ann Marie Yoo
Valerie Vale
Alice Tetch
Aubrey James
Carmine Falcone
Mario Calvi
Charles Quimby
właściciel mieszkania
właściciel baru
wolontariuszka
młody lekarz
żona młodego lekarz
reporter
zahipnotyzowany mężczyzna
zahipnotyzowana kobieta

Klub Barbary i Tabithy ma nową atrakcję w postaci hipnotyzera Jervisa Tetcha. Nie wiedzą jednak, że ten później wykorzystuje raz poddanych hipnozie gości, do swoich własnych celów. W nocy Tetch składa wizytę wcześniejszemu uczestnikowi swojego przedstawienia i cały czas mogąc go kontrolować zmusza go do zabicia żony i popełniania samobójstwa, co pozwala mu zdobyć środki, których potrzebuje.

Mimo obaw Alfreda, Bruce postanawia przyjąć z otwartymi rękami swojego sobowtóra, który w Indian Hill nazywany był “514A”, ale w skrócie mówili mu Five. Gość ma okazję potrenować z Alfredem, ale wtedy bohaterowie odkrywają, że jedną z cech sobowtóra, jest to, że nie czuje bólu.

Butch: Okay, look, you know I’ve faced the worst Gotham has to offer, but politicians, they scare me.

Valerie: I have to go home and shower.
Jim: I have a shower.
Valerie: No, you have a dark hole in the wall with no water pressure and one damp towels.

Po nocy spędzonej z Valerie, Jim udaje się po odbiór nagrody na komisariacie policji i przy okazji spotyka Leslie, która wróciła go Gotham City wraz ze swoim narzeczonym lekarzem, Mario. Później Gordona odwiedza, Jervis, który zleca mu odnalezienie Alice, swojej siostry. Z pomocą Seliny byłemu policjantowi udaje się trafić na trop siostry Tetcha, ale najpierw ma nieprzyjemność spotkania z bandytami po bójce z którymi trafia do szpitala, gdzie poznaje Maria, narzeczonego Leslie. Jak się okazuje Alice też ma poważne kłopoty, gdy przypadkowo trucizną, którą ma w sobie zabiła właściciela swojego mieszkania. Ostatecznie Jimowi udaje się ją odnaleźć, ale ta nie chce mieć nic wspólnego ze swoim bratem.

Tymczasem Aubrey James ogłasza, że ponownie będzie kandydował na fotel burmistrza, słysząc to Pingwin postanawia, że czas na zmiany i zgłasza swoją kandydaturę, która ma poparcie wśród zgromadzonego tłumu, który ma dość skorumpowanych polityków. By odnieść sukces Oswald potrzebuje wsparcia, dlatego zmusza obecnego dyrektora Arkham, by ten uznał Edwarda Nygmę za w pełni wyleczonego i wypuścił go na wolność.
Kiedy Jim próbuje więcej dowiedzieć się od Jervisa na temat Alice, ten poddaje go hipnozie i zmusza do samobójstwa. Tylko pojawienia się Alice zapobiega tragedii. Tetetchowi udaje się zbiec, a Alice zostaje aresztowana.

Po tym jak Bruce odmówił pomocy Selinie w poszukiwaniach Ivy, Five postanawia działać. Ścina włosy, by nie odróżniać się od Wayne’a i w nocy kradnie samochód i udaje się do Seliny.

Podczas kolacji z Mario, Leslie poznaje jego ojca Carmine’a Falcone.

Autor: Q

Do “Gotham” zawitał kolejny złoczyńca dobrze znany z kart komiksów – Jervis Tetch, czyli Mad Hatter. Sama postać pod względem swojego wizerunku nie odbiega od oryginału, cała reszta to już jednak zupełnie inna sprawa. Wraz z pojawieniem się osobników o różnych niezwykłych przypadłościach serial skręcił w zupełnie inną stronę. Co raz pojawia się jakiś dziwoląg. Raz jest zły, a raz sam boi się tego co skrywa jego organizm, tak jak jest to w przypadku Alice. Gotham to co raz mniej miasto kryminalistów, ale bardziej różnego rodzaju potworów.Twórcy “Gotham” wykorzystują też sprawdzone motywy z poprzednich sezonów. W pierwszej serii dużo działo się w klubie Mooney, a teraz taką funkcję pełni lokal Barbary i Tabithy. Po tym jak Theo Galavan walczył o fotel burmistrza, znów czeka nas polityczna rozgrywka, tylko tym razem bierze w niej udział Oswald Cobblepot. Pingwin, który jak pokazuje w tym odcinku potrafi przewidzieć ruchy przeciwnika, zdecydowanie nadaje się na polityka, który będzie potrafił iść po trupach by zrealizować swoje cele. Ciekawie też zapowiada się jego współpraca z Edwardem. Co prawda łatwość z jaką Nygma odzyskał wolność, to kolejny przykład głupot tej produkcji, ale warto na to przymknąć oko, bo może to zaowocować czymś interesującym.

Pewnych rzeczy nie sposób jednak przełknąć. Postać Jima Gordona pozostaje najsłabszym punktem serialu i co gorsza scenarzyści cały czas starają się skupiać bardziej na jego pogmatwanych sprawach sercowych. W scenie na dachu widać też sztuczność całej produkcji, więc zamiast napięcia, a raczej drobnej nadziei, że może ów koniec Jima jest bliski, należy powstrzymać śmiech.Niestety Jim, to nie jedyna postać której zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Stojący oko w oko ze swoim sobowtórem Bruce, postanawia go przygarnąć w ogóle nie myśląc o konsekwencjach. Co prawda nie od razu powinien założyć mu żelazną maskę, ale po tylu przejściach powinien zachować większą rozwagę. Tym bardziej żal potencjału Alfreda, którego dobre rady są odrzucane przez młodego panicza.

“Look Into My Eyes” ma kilka zdecydowanie słabszych momentów, ale też kilka dobrych, w tym powrót Carmine’a Falcone, który co prawda wycofał się ze światka przestępczego Gotham City, ale zawsze nawet jego krótkie pojawienie pozwala podnieść poziom produkcji.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Chris Chalk i Maggie Geha.
  • Od tego odcinka do stałej obsady dołączył Benedict Samuel.
  • Podobnie jak w filmie “Batman Returns”, Pingwin ubiega się o fotel burmistrza Gotham City.
  • Taki sam tytuł – “Look Into My Eyes”, nosi też piosenka Bone Thugs-n-Harmony, która znalazła się na soundtracku filmu “Batman & Robin”.


Kalendarium

Forum