Tytuł odcinka: “NEW DAY RAISING”
Data premiery: 10 października 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Eagle Egilsson
Scenariusz: Robert Hull
Oglądalność: 3,42 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.1)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Pingwin zyskuje co raz większą władzę i jest co raz bliżej uzyskania nominacji na burmistrza Gotham. W międzyczasie Gordon oddaje za nagrodę Alice (gościnnie Naian Gonzalez Norvind) w ręce GCPD. Ponadto, Bruce i Alfred walczą z czasem by znaleźć sobowtóra Bruce’a, po tym gdy odkrywają, że ten przejął jego tożsamość.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Maggie Geha
Benedict Samuel
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Ivy Pepper
Jervis Tetch/Mad Hatter
Lucius Fox
Naian González Norvind
Leslie Hendrix
Krista Braun
Happy Anderson
Adam Petchel
Ari Barkan
Christian Keiber
Adam Decarlo
Richard Waddingham
Kevin Anton
Matt Golden
Diego Aguirre
Leif Riddell
Craig Thomas Rivela
Mattea Conforti
Alice Tetch
Kathryn
reporterka TV
Deever Tweed
Dunfree Tweed
młodszy z braci Tweed
bukmacher
niespokojny facet
dozorca
Anton
mężczyzna w garniturze
mężczyzna #1
mężczyzna #2
mężczyzna #3
mała dziewczynka

Jim Gordon cały czas pozostaje pod wpływem hipnozy Jervisa Tetcha i tylko gdy usłyszy tykanie chce popełnić samobójstwo. Jednak w Gotham City dobrych ludzi nie brakuje i przejście na czerwonym świetle nie kończy się dla byłego policjanta śmiercią.

Alfred dowiedział się, gdzie porzucony został samochód zabrany przez Five, tym samym Bruce domyśla się, że ten udał się do Seliny Kyle. Zachowanie sobowtóra odbiega od normy, ale mimo to młoda bohaterka przyjmuje jego pomoc. Najpierw udają się do pobliskiego baru, by okraść bukmachera. Niestety nie wszystko przebiega po jej myśli i kiedy za próbę kradzieży ma ją spotkać surowa kara, do akcji wkracza Five, który swoimi umiejętnościami sztuk walki ratuje damę z opresji. Selina jednak dostrzega jego blizny oraz brak odczuwania bólu, tym samym orientuje się, że nie ma do czynienia z Bruce’em.

Bruce: So where would he go?
Alfred: Take in a show, do a little bit of shopping, have a facial. I mean, where do pain-resistant clones of multibillionaire teens go?

Five: I’ve never had anyone. You have no idea what it’s like to spend your whole life alone.
Selina: You’re actually better off. People are overrated.

Chcąc odszukać Jervisa, Jim udaje się do Barbary, która wspomina mu o tym, ze hipnotyzer poszukiwał mięśniaków i jak się okazuje znalazł ich w osobie wrestlerów, “The Terrible Tweeds”. Podczas rozmowy na komisariacie z Alice, Gordon dowiaduje się, że to tykanie wyzwala w nim efekt hipnozy Tetcha. Wkrótce Jim ma okazję ponownie się o tym przekonać, kiedy na komisariacie zjawia się Jervis w towarzystwie wrestlerów. Udaje mu się porwać Alice, a Gordon już strzeliłby sobie w łeb, gdyby komisarz Barnes go w porę nie ogłuszył. Żeby zapewnić mu bezpieczeństwo przed samym sobą, Jim zostaje pod opieką policji. Harvey uwalnia go jednak, po tym jak z jednego z wrestlerów udaje mu się wymusić lokalizację kryjówki Tetcha.

Podczas kampanii Pingwina, Nygma odkrywa, że Butch przekupuje urzędników by zwiększyć szansę na zwycięstwo. Edward nie popiera tego pomysłu, ale mimo wszystko Oswald chce być pewnym wygranej.
Harvey i Jim udają się do opuszczonego parku rozrywki, gdzie ukrywa się Jervis. Gordon znowu daje się poddać wpływowi hipnotyzera, ale tym razem pamiętając słowa Leslie jest gotów ruszyć dalej ze swoim życie, tym samym uwalnia się od samobójczych myśli. Podczas strzelaniny Alice próbuje uciec przed bratem, ale spada i śmiertelnie nabija się na pręt. zrozpaczony Jervis ucieka obwiniając o wszystko Gordona. Kiedy na miejscu zjawia się Barnes, kropla krwi Alice wpada mu do oka.

Bruce’owi i Alfredowi udaje się odnaleźć Five. Ten planuje odejść z Gotham. Później jednak odnajdują go jego “rodzice”, Kathryn i Talon.

W noc ogłoszenia wyników wyborów Butch informuje Oswalda, że Edward zabrał pieniądze przekupionym urzędnikom. Pingwin zgadza się z nim, że za coś takiego należy zabić Nygmę, ale zmienia zdanie gdy okazuje się, że został wybrany na nowego burmistrza Gotham City. Udało mu się to osiągnąć bez przekupstwa. Dlatego, że Edward od początku wierzył w niego nawet bardziej niż on sam, mianuje go swoim szefem sztabu, Butch zaś zostaje odstawiony na boczny tor.

Autor: Q

Do grona bohaterów “Gotham” na dłużej dołączył Jarvis Tetch. Wątek z Alice zakończony został w sumie szybciej niż można byłoby się spodziewać, więc teraz czeka nas tylko chyba wyrównanie rachunków. W “New Day Rising” była okazję do nowego początku. Wystarczyło tylko zabić Gordona, ale zapewne nie wszystkich widzów taki obrót spraw by zadowolił, więc Jim pozostaje przy życiu.Zmiany zajdą zaś w światku polityki Gotham City. Szkoda, że w sumie dość szybko zakończono kampanię wyborczą, która stanowiła największy plus odcinka. Edward o wiele lepiej prezentuje, kiedy nie jest już technikiem w GCPD. Cała sprawą z kupnem głosów i próbą pokazania, że mieszkańcy Gotham City naprawdę zaufali Oswaldowi zasługiwała na większą uwagę. Teraz będziemy mogli się przekonać jak Pingwin odnajdzie się na nowym stanowisku i jak będzie chciał to wykorzystać Butch, który wcześniej widział w tym okazję dla siebie, ale kiedy do gry wkroczył Nygma wszystko się zmieniło. Kolejny raz wątek dotyczący Pingwina podnosi poziom serialu.
Obserwując kolejny już atak na komisariat policji, można tylko się zastanowić, czy pracujący tam policjanci potrafią strzelać. Jak mają bronić Gotham City skoro nie udaje im się zapewnić bezpieczeństwa na ich własnym terenie. Może fakt, że Barnes zetknął się z krwią Alice zmieni oblicze policji?

W “New Day Rising” kontynuowany jest też wątek sobowtóra Bruce’a. Biorąc poda uwagę jego zdolności sztuk walki mógłby być z niego niezły Batman, ale jak dowiadujemy się na końcu odcinka, tak jak wszystkie eksperymenty Hugo Strange’a, tak i za jego powstaniem stoi Court of Owls. Dalsza część tego wątku zapowiada się intrygująco, zwłaszcza, że jak do tej pory tajemnicza organizacja cały czas pozostawała na drugim planie.

“Gotham” dalej jest przeciętnym serialem, w którym niektóre elementy mogą się podobać. Szkoda tylko, że w ostatnich odcinkach zaniedbywane są takie postacie jak Harvey i Alfred, które należą do tych nielicznych dobrych strony produkcji, stale utrzymujących dobry poziom.

Ocena: 3 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Jessica Lucas, Chris Chalk i Maggie Geha.


Kalendarium

Forum