Tytuł odcinka: “TRANSFERENCE”
Data premiery: 23 MAJA 2016 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Rob Bailey
Scenariusz: Jordan Harper
Oglądalność: 3,62 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.2)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Podczas gdy Gordon, Bruce i Lucius pozostają w Indian Hill, Gotham City czeka nowe zagrożenie, kiedy więźniowie Hugo Strange’a opracowują plan ucieczki by rozpocząć nowe życie w Gotham.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Drew Powell
Michael Chiklis
Nicholas D'Agosto
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Butch Gilzean
detektyw Nathaniel Barnes
Harvey Dent
Lucius Fox
Jada Pinkett Smith
BD Wong
Tonya Pinkins
Nathan Darrow
Michelle Veintimilla
Kit Flanagan
Radu Spinghel
Gerard Cordero
Marcia Berry
Fish Mooney
Hugo Strange
Ethel Peabody
Victor Fries/Mr. Freeze
Bridgit Pike
białowłosa kobieta
Scale Skin Man
porucznik oddziału szturmowego
stara bezdomna kobieta

Basil podszywający się pod Gordona bez problemu powstrzymuje atak policji na Arkham Asylum zapewniając ich, że nic się tam nie dzieje. Swoje dziwaczne zachowanie zrzuca na grypę i ani Bullock i Alfred nie domyślają się z kim mają do czynienia.

Tymczasem w podziemiach Arkham Asylum, Nygma przepytuje Bruce’a i Foxa, a Strange zajmuje się Jimem. Chociaż bohaterowie są zgodni, że za niecnymi działaniami stoi Wayne Enterprises, to tak naprawdę nie mają pojęcia, kto za tym wszystkim stoi.

Chociaż tajemnica Court of Owls jest bezpieczna, to Strange musi wypełnić rozkaz i zdetonować bombę, by zniszczyć laboratorium. W bezpieczne miejsce trzeba też przewieźć wszystkich pacjentów. Jedną z ostatnich ma zostać zabrana Fish Mooney, ta wykorzystuje swoją moc i wpływa na pannę Peabody.

Jim: You any good at defusing bombs?
Lucius: I don’t know yet. You?
Jim: Meh.

Hugo Strange: Well done, Ed. I’m impressed. You are a shaman of sorts. A witch doctor.
Edward Nygma: So, just between us… who does run Wayne Enterprises?
Hugo Strange: I could tell you, but then… I would have to lobotomize you.

Po tym jak media donoszą o wydarzeniach z Arkham Asylum, Oswald, Butch i Barbara postanawiają wykorzystać sprzyjającą okazje.

Zachowanie Basila-Gordona co raz bardziej niepokoi jego przyjaciół, ale dopiero pojawienie się Barbary, której wystarczy kilka chwil by rozpoznać, że nie ma do czynienia z prawdziwym Jimem, pozwala zdemaskować złoczyńcę.

Mimo problemów Strange’owi udaje się uaktywnić bombę, ale nie ma już możliwości by powstrzymać Fish i resztę uwolnionych pacjentów. Przerażony, próbuje nakłonić Mr. Freeze’a i Firefly by zlikwidowali więźniów. Cały czas towarzysząca Bridgit, Selina sprzeciwia się. By chronić przyjaciółkę Firefly zaczyna walkę z Freeze’em. Podczas niej Selina uwalnia zamkniętych bohaterów. W wyniku starcia sam Strange wpada w krzyżowy ogień, ale udaje mu się przeżyć, wtedy Jim dowiaduje się o bombie.
Z pomocą Nygmy, który wskazuje im drogę do laboratorium, Jimowi i Luciusowi na czas udaje się dotrzeć do bomby. Nie mają jednak pojęcia jak ją rozrobić. Odzyskująca przytomność panna Peabody prosi o wodę, co bohaterowie błędnie interpretują jako sposób na rozbrojenie bomby. Na szczęście okazuje się on skuteczny.

Fish Mooney udaje się autobusem uciec z Akrham Asylum wraz z innymi więźniami. Policji nie udaje się ich zatrzymać, ale dokonuje tego Pingwin i Butch. Oswald jest jednak bardzo zaskoczony, kiedy w środku nie zastaje Hugo Strange’a, z którym chciał wyrównać rachunki, ale Fish. Przerażony jest również Butch, który ucieka na jej widok.

Policja aresztuje Strange’a, a Gordon stwierdza, że musi odnaleźć Leslie, Bruce zaś znajduje sobie nowy cel, którym jest odkrycia prawdy o tajemniczym stowarzyszeniu rządzącym Gotham City.

Pacjenci Strange’a zostają przypadkowo wypuszczeni z autobusu przez starą kobietę, wśród nich jest też osobnik wyglądający jak Bruce Wayne.

Autor: Q

Finał drugiego sezonu “Gotham” rozczarowuje. Jest kilka momentów, którymi zasygnalizowano, co spotka widzów w kolejnych odcinkach, ale mimo obecnego niebezpieczeństwa całość prezentuje się po prostu słabo i co gorsza elementy, które miały być z założenie humorystyczne wcale takie nie jest. Jeśli spojrzymy kto jest scenarzystą odcinka, czyli Bruno Heller, wtedy wiemy, czemu finał drugiego sezonu jest jaki jest.

Jeśli myśleliście, że Jim już bardziej irytujący być nie może, to za sprawą Clayface’a podszywającego się pod Gordona osiągnęliśmy nowy stopień irytacji. Jego uśmiech i odzywki oraz fakt, że przez dłuższy czas jego dziwne zachowanie nie wzbudza większych zastrzeżeń u reszty bohaterów naprawdę ciężko zaakceptować. Humoru niskiego poziomu jest więcej, zwłaszcza w scenie z rozbrajaniem bomby.Dostajemy także takie perełki jak Hugo Strange który po tym jak wpadł w krzyżowy ogień, a raczej w lód i ogień, walki pomiędzy Mr. Freeze’em i Firefly, jest cały i żywy. Jednak co gorsza bohater, który do tej pory nad wszystkim panował i był przygotowany na różne warianty teraz kompletnie traci grunt pod nogami. Jest bezradny i nie wie co robić. Tym samym jedna z najlepszych postaci zostaje pozbawiona swoich atutów.

“Gotham” mimo nagromadzenia słynnych złoczyńców nie zachwyca. Twórcy nie potrafią wykorzystać nawet bohaterów, którzy w całej koncepcji serialu się doskonale sprawdzają, jak chociażby Hugo Strange, czy Harvey Bullock. W odcinku ponownie mamy okazję zobaczyć współpracę Pingwina i Butcha, ale chociaż mają mocą siłę ognia, to nie udało się powtórzyć świetnej akcji z bazooką. Cały ten wątek wydaje się być dodany na siłę i oprócz faktu, że dowiadują się o Fish Mooney to nic innego nie wnoszą. Niestety bardzo obawiam się teraz o Mooney ze swoim “darem” wpływania na innych. Na początku serial miał się trzymać bardziej realistycznej tematyki, ale jak widać już twórcy od tego odeszli. Pozwoli to na pokazanie kilku słynnych złoczyńców, i to chyba jedyne co serial będzie miał do zaoferowania.Na koniec odcinka widzimy pewną postać wśród uciekinierów z Indian Hill, która sporo może namieszać. I niestety to jedna z nielicznych rzeczy, którą warto zapamiętać z finału 2. sezonu. Pozostaje mieć nadzieje, że w 3. sezonie “Gotham” wróci w lepszym stylu, ale nie ma co liczyć, że zabraknie Jima Gordona, który udał się na poszukiwania dr Leslie. Zapewne jeszcze o nim usłyszymy.

Drugi sezon “Gotham” zaowocował kilkoma zmianami w samej koncepcji i serial miał parę dobrych momentów, niestety potencjał bohaterów z uniwersum Batmana nie został wykorzystany. Niezłe efekty czy nawet kostiumy niektórych złoczyńców, to za mało, gdy same postacie nie są należycie przedstawione, a i poszczególnym historiom wiele brakuje do przyzwoitego poziomu.

Ocena: 2,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Morena Baccarin, James Frain, Jessica Lucas, Nicholas D’Agosto i Michael Chiklis.
  • Odcinek dedykowany jest pamięci zmarłego scenografa Douga Kranera, który pracował przy 1. sezonie.


Kalendarium

Forum